Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční pásmo 4

  neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  Vánoční pásmo pohádek.

 • Jindřichohradecký symfonický orchestr

  neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Blog Zdeňka Lanze: Kultura není svoboda, pokud jsou občané nuceni ji financovat

Čtenáři Českobudějovického deníku z 25. ledna si na straně dvě nemohli nevšimnout titulku Jiří Šesták je zpátky v divadle. Na tom by samozřejmě nebylo nic divného. Bývalý ředitel Jihočeského divadla a člen jeho činoherního souboru se po skončení senátorského mandátu vrací na své původní působiště. Ovšem jen potud, než si pozorný čtenář všimne podtitulku pod jeho fotografií - Politická témata a návraty ke kořenům přináší do Jihočeského divadla Jiří Šesták.


„Druhou novinkou bude pořad Debaty na studiové scéně Na Půdě," píše autor článku pod zkratkou (kam) a pokračuje: „Jako první hosty pozval na 26. února Petra Koláře, jednoho z nejzkušenějších českých diplomatů porevolučního období, jenž byl velvyslancem v USA a Rusku, a Petra Pavla, armádního generála, který působil na nejvyšších postech Armády České republiky a byl předseda nejvyššího vojenského výboru NATO."

Petr Kolář a Petr Pavel. Bývalý diplomat a bývalý voják. Z jejich protiruské rétoriky by se mohlo zdát, že by nejraději rozpoutali válku. To by ale oni samozřejmě nikdy nepřiznali.

A toto nebude první případ zneužití „příspěvkových prken Jihočeského divadla" pro politickou agitaci. V lednu 2018, před druhým kolem prezidentské volby, se na stránkách Jihočeského divadla jeho ředitel a umělecké vedení připojili k prohlášení uměleckého souboru Dejvického divadla, které vyzývalo k volbě jednoho z postoupivších kandidátů.

Nelze nic namítat proti tomu, aby kdokoli soukromě podpořil jakéhokoli prezidentského kandidáta a politickou stranu nebo si pronajal shromažďovací prostor a uspořádal v něm jakoukoli debatu, samozřejmě v mezích zákona. Nabízí se k tomu celá řada možností.

Je ale nepřijatelné, aby k tomuto účelu využíval instituce s veřejnou finanční podporou.

Bylo by dobré se zamyslet nad tím, co nám tito lidé – umělci – tímto jednáním „vzkazují". Nemohlo by to znít např. takto? Kultura je svoboda, ale ne vaše.  Vy nám jen nesvobodně navalte prachy a my se vám pak za ně budeme svobodně pošklebovat!

Diskuse k článku - 24 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Není náhodou to divadlo dotované? Zneužití dotace je závažný trestný čin !!!

  Vloženo 21.2.2019 17:27:41

 • Honza 

  Reagovat

   

  Nikdo vás vy rusofile Lanzi nenutí tam chodit, když za to nechcete platit, neplaťte, těch 150Kč dá někdo jiný rád za vás, aby se mohl něco zajímavého a pravdivého dozvědět. V dnešní době plné dezinformátorů a nebezpečných individuí klonicich se k putinovskemu Rusku jsou takové debaty s erudovanymi lidmi, jako bude tato, velice důležité! Vy se starejte radši o teorii stavařiny, na tu (možná) ještě stačíte...

  Vloženo 11.2.2019 14:40:54

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Až svými daněmi nebudu financovat mj. i provoz divadla a to bude v soukromých rukách, tak si v něm ty své pravdy vykládejte s erudovanými lidmi každý den od rána do večera. V divadle z větší části financované státem a tedy z daní nás všech, by politické besedy, jedno z jaké strany, být neměly, i když pan Šesták divadlo bere za svůj výsostný prostor (až bude jeho majitelem, tak neřeknu ani popel). Vždy tím někoho naseje. Možná záměr, nevím...

   Vloženo 11.2.2019 17:17:25

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Z tvé podpory toho moc nezafinancuješ, a za trollí příspěvky dostáváš peníze na černo. Tak nefňukej.

    Vloženo 12.2.2019 06:17:24

 • Jan Hrad 

  Reagovat

   

  Toho pana Lanze je mi líto.

  Vloženo 11.2.2019 08:32:33

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Kmenový dezinformátor z parlamentních listů se procpal až sem i s tamní trolí farmou? 100 bodů redakci za parádní úlovek.

  Vloženo 10.2.2019 16:17:09

  • Lenka 

   Reagovat

    

   Ano,máš pravdu, pan Šesták je opravdu dezinformátor !

   Vloženo 10.2.2019 19:40:30

   Vaše reakce:

   Zbývá znaků: 1200
    
   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Placenej si za koment, nebo na hodinu?

    Vloženo 11.2.2019 07:50:37

 • Pepa 

  Reagovat

   

  Nebude to tím, že ten článek už není na první stránce?

  Vloženo 10.2.2019 12:18:35

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Celkový počet diskusních příspěvků byl včera večer vyšší, než dnes ráno. První stránka s tím nesouvisí.

   Vloženo 10.2.2019 16:28:52

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace