Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Brzký příchod zimy? Sněhu moc není a mráz není nic neobvyklého

Ivo Rolčík. Tolik sněhu zatím na Šumavě není.  , Autor: Archiv Ivo Rolčíka

Ivo Rolčík. Tolik sněhu zatím na Šumavě není.     Autor: Archiv Ivo Rolčíka

ŠUMAVA – Počasí posledních dní přineslo poměrně razantní změnu. Výrazně se ochladilo, začalo mrznout a sněžit. Od jara to přitom vypadalo, že Česko se posunulo na jih do teplejších oblastí a příchod zimy může působit jako šok. Nejde ale o nic neobvyklého a navíc sněhu ani v nejvyšších polohách našeho kraje na Šumavě není moc. O počasí posledních dní jsme mluvili s šumavským meteorologem z Volar Ivo Rolčíkem.

 

Kolik sněhu v uplynulých dnech na Šumavě napadlo?
Šumavu sice pokryl sníh, ale vrstva sněhu je velmi malá. Většinou leží od jednoho do šesti centimetrů, nejvíce hlásí Plechý a to osm centimetrů. Díky proudění od jihovýchodu až východu napadlo tentokrát více sněhu v podhůří české strany Šumavy a centrální Šumava má sněhu méně. Na německé straně leží většinou od poprašku do jednoho centimetru. Navíc v dalších dnech bude sníh odtávat ve všech nadmořských výškách díky teplejšímu proudění.

Jak nízké teploty tu v posledních dnech panovaly?
Teploty ve všech šumavských polohách klesly pod bod mrazu. Nejchladněji mimo mrazové kotliny bylo na hřebenech, kde teplota klesla k -8°C. V neděli ráno díky vyjasnění poklesly teploty v mrazových kotlinách pod -10°C, nejníže na Perle u Kvildy pod -12°C. Pod -5°C klesly teploty v podhůří Šumavy a bylo to tak zatím nejchladnější ráno této začínající zimy. Většina šumavských stanic zaznamenala v pondělí 19. listopadu první ledový den - teplota se nedostala nad bod mrazu. Nejde ale o nic neobvyklého na tuto roční dobu.

Počasí trochu připomínalo leden nebo únor - jak moc je podobné počasí v listopadu neobvyklé?
Ano, počasí připomínalo zimní měsíce. Teploty se v tyto dny pohybovaly pár stupňů pod obvyklým průměrem, pokud se ale podíváme do historie, nejde o nic mimořádného. Například v letech 2007 nebo 2016 bylo ještě chladněji. Zvykli jsme si, že teploty prakticky od dubna jsou téměř pořád nad průměrem, proto se nám tato chladná epizoda zdá tak výrazná.

A poslední otázka je spíš folklór – jakou zimu předpovídají staří Šumaváci?
Na tuto otázku bych velmi rád znal odpověď. Bohužel ani odborníci nedokážou předpovědět, co nás čeká. Od dubna jsou všechny měsíce teplotně nadprůměrné, letošní rok bude zřejmě dokonce nejteplejší v historii v rámci celé republiky. Jestli se počasí vrátí v zimních měsících do normálu, je dost nepravděpodobné, ale třeba budeme překvapeni. Velmi potřebné jsou srážky, po suchém létě přišel suchý podzim, tak snad to zima dožene.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace