Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

  Beseda.

 • Bachata pro začátečníky

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

Budějovičtí senioři budou jezdit MHD za desetikorunový roční kupon. Dětská roční jízdenka zlevní o tisícovku

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Radní Českých Budějovic schválili změnu tarifu jízdného v MHD, která dětem, seniorům a bezplatným dárcům krve zásadně sníží jízdné. Změna začne platit od 1. září.

 

Děti od 6 do 15 let včetně doposud za roční kupon platily 1250 Kč, od prvního zářijového dne však uhradí pouze 200 Kč za pořízení nového ročního kupónu. Podmínkou je jen, aby měly zřízenu průkazku, kterou již některé děti disponují. Ostatním ji rodiče mohou nechat vystavit na kterémkoli předprodejním místě dopravního podniku. Stačí doložit jakýkoli doklad totožnosti či rodný list, přinést fotografii o velikosti 3,5 x 4,5 cm a uhradit částku 25 Kč. Stejné je to i u nositelů Janského Zlaté plakety za uskutečněných 40 bezpříspěvkových odběrů krve.

Senioři nad 65 let uhradí za pořízení ročního kupónu jen symbolický poplatek 10 Kč. Toto opatření se týká i seniorů nad 70 let, kteří doposud jezdili zcela zdarma. I zde bude potřeba si zřídit průkazku v ceně 25 Kč, jejíž platnost je na 5 let.

Na vyřízení všech formalit k získání jízdních dokladů je dostatek času během letních prázdnin. Ceny dalších časových předplatných kupónů i jednotlivých jízdních dokladů zůstávají beze změn.

České Budějovice se tak připojují k městům, které věnují víc peněz na úhradu ztráty z provozu MHD, aby učinili veřejnou dopravu atraktivnější. V Budějovicích se odhaduje, že tyto slevy se promítnou ve snížení tržeb Dopravního podniku zhruba 20 miliony za rok. Dopravnímu podniku tuto ztrátu dofinancuje město. 

Bezplatná městská doprava je v Jihočeském kraji ve Strakonicích nebo v Třeboni. Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Město holt něco dělá. 

  Reagovat

   

  Zatímco kraj se svými hokus pokusy a likvidacemi veřejné dopravy, zejména sítě linek osobních vlaků jen přispívá k tomu, aby města co nejrychleji zacpala osobní auta těch, kterým nic nejede. Oproti JČ na Jižní Moravě, či ve Středních Čechách nežijí na venkově lidé II kategorie - líní ťulpasové, úředníci z JČ odpovědní za dopravu by se tam měli vydat na zkušenou, namísto přihlouplých experimentů (komunisticko socanské privatizace šumavských vlaků, zrušení 2 tratí, zrušení os. vlaků přes hranice kraje, zrušení os. vlaků ČB - Tábor) jak vypadá veřejná doprava, coby služba lidem, nikoli jen jako další penězovod do čísi kapes!

  Vloženo 12.6.2018 07:10:54

  • vechtr z protivína 

   Reagovat

    

   Nedivte se, grafikon vlakové dopravy v J.K. sestavuje vystudovaný teolog, který o dráze ví jen to, že se dá v Novém údolí, na kousku zrušené trati, podnikat. Ale ono te jdo od shora dolů. Vykukové kromě funkcí mají ještě jiné činnosti kde se dá trhnout hodně peněz za málo muziky.

   Vloženo 12.6.2018 18:39:02

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Budějovičtí důchodci budou mít slevy, ale co venkovští důchodci, kteří tam musí na úřad, k lékaři, na kontroly do nemocnice? Divíte se, že mladí z venkova utíkají? Já ne. Komunističtí (ne)vyučenci narození po válce a za normalizace, kteří tady teď vládnou, pochytili od svých rudých předchůdců to nejhorší. I oni budou jednou staří a také na ně dojde.

  Vloženo 11.6.2018 21:30:45

 • - 

  Reagovat

   

  Aha, takže před pár měsíci se zdražily jízdenky / zrušila se 20ti minutová. Plno keců o tom, jak chybí 20M na platy řidičů a teď se stejná částka vyhodí za slevy? Navíc se zavede další úřadování s průkazkama? Vážně to nemohlo zůstat tak, jak to bylo? Běžný člověk už si rozmyslí, zda pojede dvě zastávky za 16,- a ve více lidech raději sedne do auta. Zato trolejbus bude narvaný omladinou a důchodcema :-). Možná to souvisí s Babišovo dálkovými tarify, kdy by půlka lidí jezdila po městě modrým busem místo MHD.

  Vloženo 11.6.2018 20:22:52

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace