Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční koncert sborů

    Čtvrtek 12.12 18:00 - ZUŠ, Dačice

    Koncert dětských pěveckých sborů.

  • Anna K. - Akusticky 2019

    Čtvrtek 12.12 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

České varieté se představuje na výstavě v prachatické pobočce Národního muzea

 Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

    Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – S prachatickou Maravejou a kouzelníkem Josefem Kaiserem začala v tomto týdnu nová sezónní výstava v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu, které je jedním z odloučených pracovišť Národního muzea. Výstava se věnuje fenoménu, který spojil cirkus a kouzelnictví pod střechou do varieté. I proto výstava dostala název Varieté – jiný cirkus a jejím hlavním autorem je Hanuš Jordán, který je také autorem cirkusové a kouzelnické expozice v muzeu. Na výstavu je možné vyrazit do 13. října.

 

Varieté se těšilo velkému zájmu hlavně ve 20. století. Československá televize v minulém století dokonce vysílala stejnojmenný pořad. Varieté vznikla po Evropě hlavně v poslední třetině 19. století. Propojila svět cirkusu a kouzelnictví a výstava mimo jiné ukazuje, jak se od sebe světy cirkusu a varieté odlišovaly, když v nich vystupovali často ti samí umělci i zvířata. „Pamětníci tu mohou zavzpomínat a my, kteří jsme to nezažili, si můžeme udělat o varieté představu, co to bylo za produkci," řekl na zahájení výstavy vedoucí divadelního oddělení Národního muzea Libor Vodička.

Výstava je složena hlavně z artistických a kouzelnických rekvizit, nechybí tu kostýmy, plakáty a fotografie i videa. „Divadelní oddělení Národního muzea připravilo výstavu nejen o karlínském Théâtre Variété, varieté Praga, brněnském Rozmarýnu a karlovarském Orfeu, ale i o cestujících varieté a estrádách. Dozvíte se navíc i mnoho zajímavých informací o významných osobnostech, které se zapsaly do historie varieté na našem území. Seznámíte se tak se slavnými artisty, kouzelníky, ale i striptérkami," vysvětlila Kristina Kvapilová z oddělení vnějších vztahů Národního muzea.

„První budovy přímo postavené pro varieté byly ještě honosnými stavbami s velkou diváckou kapacitou. Počítalo se v nich s vystupováním vzdušných akrobatů a provazochodců i s čísly se zvířaty, kočkovitými šelmami i slony. Théâtre Variété v Karlíně, první varieté na našem území, které vzniklo v roce 1881 po pařížském vzoru, mělo původně kapacitu 2000 diváků," připomněl autor výstavy Hanuš Jordan.

„Výstava připomíná také osobnost Oldřicha Nového, který sice není bezprostředně spjat s varieté a estrádou, ale bezesporu patří k největším hvězdám zábavného divadla u nás. Návštěvníci tak mají například možnost vidět autentický pracovní stůl a křeslo z pracovny Oldřicha Nového, které nedávno získalo Národní muzeum do svých sbírek," uvedla kurátorka Muzea české loutky a cirkusu Hana Patrasová.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace