Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

    Beseda.

  • Bachata pro začátečníky

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

ČEZ vyrábí elektřinu a ČEZ ESCO bude pomáhat ji chytře šetřit. Dnes se o tom podepsalo memorandum s krajem

Memorandum podepsali hejtmanka Ivana Stráská, generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák, první náměstek hejtmanky Josef Knot a  Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel Divize jaderná energetika Skupiny ČEZ.

Memorandum podepsali hejtmanka Ivana Stráská, generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák, první náměstek hejtmanky Josef Knot a Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel Divize jaderná energetika Skupiny ČEZ.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Společnost ČEZ ESCO, která se zaměřuje na chytrá energetická řešení pro firmy, obce a veřejné instituce a Jihočeský kraj podepsaly vzájemné memorandum o spolupráci. Stali se tak partnery iniciativy Smart Region Jižní Čechy. Cílem jsou úspory a ochrana životního prostředí. ČEZ ESCO bude spolupracovat na chytrých řešeních, která se týkají energetiky, a společně s krajem zavádět technologie vedoucí k rozvoji moderní energetické infrastruktury v Jižních Čechách.

 

„Chytré technologie umožňují spořit veřejné prostředky, především ale zlepšují prostředí, ve kterém všichni žijeme. Omezují emise, hluk a naopak zkvalitňují úroveň poskytovaných služeb," říká o projektu hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „Jihočeskému kraji chceme nabídnout řadu osvědčených chytrých energetických řešení, která začneme systematicky uvádět do praxe," říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „V první vlně se chceme zaměřit na elektromobilitu a na identifikaci vhodných krajských budov pro projekty energetických úspor," dodal a vysvětlil strategii společnosti ČEZ. Jejím produktem je elektřina a v době, kdy se všude hledají úspory a odběr elektřiny klesá, se firma ČEZ rozhodla jít tomuto trendu naproti a svůj další byznys opírá o hledání a realizaci komplexních moderních a úsporných řešení pro zákazníky.  

Konkrétně jde o takzvané EPC projekty, zaměřené především na energetické úspory. Ty zahrnují vše, od návrhu, přes například stavební úpravy, technologické renovace (instalace zdrojů s vyšší účinností, snížení ztrát v distribuci tepla) až po sledování a poskytování servisu. Pro kraj, města, obce a veřejné instituce je přitom klíčové, že se vůbec nemusí dotknout jejich peněženek. Ve většině případů je totiž možné splácet investice z dosažených úspor.  Projekty jsou realizovány na klíč a výše úspor, která se obvykle pohybuje od 15 do 50 procent, je navíc garantována přímo ve smlouvě.

ČEZ ESCO nyní sleduje spotřebu a navrhuje úspory pro  297 objektů, mezi nejznámější patří například Národní divadlo, Rudolfinum, Kongresové centrum v Praze nebo řada nemocnic a škol.

V případě elektromobility se vzájemná spolupráce zaměří na vypracování strategie pro Jihočeský kraj, včetně výstavby sítě dobíjecích stanic a podpory využívání elektromobilů organizacemi na území kraje. V současnosti využívá formou zápůjčky tři elektromobily od ČEZ Správa Národního parku Šumava. S výstavbou dobíjecích stanic pro elektromobily ČEZ počítá na hlavních silničních tazích i v lokalitách zajímavých pro turisty.

„Jihočeský kraj se chce na rozvoj elektomobility zaměřit a právě ČEZ je v této oblasti velmi aktivním hráčem," uvedl 1. náměstek hejtmanky Josef Knot, podle něhož bude moci kraj využít zkušenosti společnosti ČEZ při vytvoření fungující infrastruktury dobíjecích stanic. Vicehejtman dále upozornil, že dle vývoje v automobilovém průmyslu se dá očekávat další rozšiřování elektromobilů a Jihočeský kraj musí být na tento trend připraven. Na tiskové konferenci zaznělo, že například automobilka Škoda z koncertu Volkswagen má za úkol do roku 2025 dosáhnout toho, aby čtvrtinu její výroby představovaly elektromobily. ČEZ by měl být partnerem pro dobíjecí stanice. Dnes je jich v provozu 74. 

„Nejen kvůli Temelínu patří jižní Čechy mezi kraje, které jsou pro nás velmi důležité. Naše zapojení je tak logické. Hlavní je, že užitek z toho budou mít zdejší obyvatelé," doplňuje Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel Divize jaderná energetika Skupiny ČEZ.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace