Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vimperské kvízování vol. 2

    pátek 15.11 19:00 - Kavárna Ve Skále, Vimperk

    Zábavný kvíz pro dvou až čtyřčlenné týmy, který prověřuje vědomosti, důvtip i schopnost spolupráce.

  • Renne Dang Live

    pátek 15.11 21:00 - Calypso, Vimperk

    Koncert Tour 2019 i ve Vimperku. Kytky z Pumpy, Čas na změnu.

Zobrazit všechny události
 

Církev chce v restituci majetek od Jihočeského kraje, ale ten to považuje za bezpředmětné

Ilustrační foto , Autor: ČTv

Ilustrační foto     Autor: ČTv

JIHOČESKÝ KRAJ - Církevní a náboženské společnosti chtějí po kraji více jak deset tisíc položek movitého majetku v rámci restitucí vrátit po Jihočeském kraji. Kraj ale žádnou povinnost rozdávat majetek z depozitářů nemá a požadavek považuje za bezpředmětný.

 

Podle Jihočeského kraje se jedná například o 2500 předmětů z depozitáře Jihočeského muzea, osm tisíc různých tisků, které jsou uložené v Jihočeské knihovně, zhruba 150 sbírkových předmětů z Regionálního muzea v Českém Krumlově a osmapadesát předmětů z Alšovy jihočeské galerie. 

„Konkrétními žadateli byly Biskupství Českobudějovické, Provincie Řádu minoritů v České republice, Provincie bratří františkánů a Římskokatolická farnost Roseč. V rámci restitucí požadují navrácení movitého majetku po Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích, Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, Regionálním muzeu v Českém Krumlově a Muzeu Jindřichohradecka,“ uvedl hejtman Jiří Zimola. 
Podle hejtmana Zimoly ale kraj není povinen podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi věci movité vydávat. Vyplývá to ze stanoviska ministerstva kultury, kde se uvádí, že podle navrhovaného zákona o majetkovém vyrovnání se bude církvi vracet pouze majetek státu. Majetku vlastněného obcemi, kraji a soukromými osobami se to netýká.„Tímto materiálem se ještě budeme zabývat na radě kraje a pak žadatelům samozřejmě odpovíme,“ dodal.
Pokud by církevní instituce na získání výše uvedeného movitého majetku trvaly, musely by prostřednictvím občanskoprávní žaloby prokázat, že jim tento majetek opravdu patřil.
Podobně je kraj připraven zamítnout i výzvy církevních institucí v případě restitucí majetku nemovitého, který je v jeho vlastnictví. Zde jsou žadateli Biskupství Českobudějovické, Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě a Česká katolická charita. První zmiňovaná instituce žádá například o budovy Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy automobilní a technické v Českých Budějovicích, cisterciáctví pak usiluje o budovu Střední školy a Vyšší odborné školy cestovního ruchu na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích.

Zdroj: Radek Šíma, ČRo

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace