Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Písecká čtyřka

    pondělí 19.8 19:30 - Lázně Vráž u Písku

    Hudební kapela Josefa Nováka.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

David Horejš: Všechny klíčové hráče chceme v týmu udržet

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Fotbalisté českobudějovického Dynama mají velmi povedenou podzimní část Fortuna národní ligy úspěšně za sebou. Svěřenci trenéra Davida Horejše přezimují se ziskem 35 bodů za jedenáct výher, dvě remízy a tři porážky na prvním místě tabulky. Divákům, kteří se pomalu vracejí na Střelecký ostrov, se navíc ve většině zápasů prezentovali líbivým útočným stylem a v 16 zápasech nasázeli nejvíce branek z celé soutěže – 31. „Hlavně jsme spokojeni s tím, jak jsme k bodům došli, protože naše hra splňovala určité parametry. Máme určitou tvář a víme, jakým způsobem se chceme prezentovat, to je pro mě asi to nejdůležitější. Fakt, že jsme tímto herním způsobem došli k tolika bodům, je jen odměna. Máme dobrou výchozí pozici do jara,“ libuje si kouč David Horejš.


Podzimní část sezony hodnotí hlavní trenér SK Dynamo České Budějovice David Horejš. Jedenačtyřicetiletý kouč, který vede budějovický A tým od ledna 2016, měl pochopitelně hned několik důvodů k radosti.

Kdybyste měl vypíchnout největší pozitivum uplynulého podzimu, bude to právě předváděná hra?
Po minulé sezoně, kdy jsme neměli dostatečně silný kádr a jaro se nám moc nepovedlo, nastaly dvě klíčové změny. Kádr jsme výborně doplnili, protože jsme se u všech kluků trefili tak, aby zapadli do našeho systému, a druhým faktorem je příchod mého asistenta Jirky Kohouta z Viktorie Plzeň. Plno lidí jeho příchod možná ani nevnímá, ale měl obrovský přínos, nebylo by fér, kdybych ho opomenul. Chtěl jsem k sobě kluka odjinud, který nebude spjatý s klubem, a mé očekávání jeho příchod jednoznačně naplnil. Mužstvo věřilo tomu, že se můžeme prezentovat líbivým útočným stylem, a že to má smysl. Chytili jsme začátek a hráli jsme dobrý fotbal.

Naopak největším šokem a zdviženým prstem možná byla domácí prohra se Znojmem?
Jako zdvižený prst bych to nenazval, protože my jsme pořád na pozoru a kluky nabádáme, aby se nekoukali na tabulku, ale řešili svůj výkon. Rozhodně nelétáme v oblacích. Všichni mluví o Znojmě a je pravda, že jsme ten zápas nezvládli, hráli jsme v deseti, přesto si myslím, že jsme byli jasně lepší. Měli jsme gólové příležitosti, které jsme nedali, měli jsme kopat penaltu a nekopali... Zase na druhou stranu říkám, že takové zápasy prostě jsou a potkají i lepší týmy, než jsme my, takže jedno domácí klopýtnutí za půl roku prostě může nastat. Spíše mě mrzí ztráty za remízy v Táboře a v Chrudimi, kde si myslím, že jsme měli jasně vyhrát. Měli jsme šance a herně byli daleko lepší než oba soupeři. Ale asi to tak má být, nechceme se k tomu vracet, i přes tyto ztráty máme bodů dost.

Před začátkem sezony jste vyjádřil mírné obavy z toho, že jste přišli odchodem Peška, Mashikeho a Haška do prvoligových mužstev o 85 procent jarních gólů. Dokázali jste je nahradit týmově, nebo byste zmínil i jednotlivce?
Klíčový byl právě způsob hry, kterým jsme se začali prezentovat, protože byl trošku jiný než loni – máme nejvyšší počet vstřelených branek, loni jsme byli asi desátí. Hrajeme rychleji, agresivněji a útočněji. A jak už jsem říkal, navíc se nám do toho systému podařilo trefit posily, které jsme chtěli. Kluci zapadli fantasticky a jsem rád, že je v týmu mám. David Ledecký dal deset branek a třeba Jiří Kladrubský posbíral z pozice levého obránce tři góly a devět asistencí, což je vynikající číslo.

Už jste zmínil příchod kanonýra Davida Ledeckého. Čekal jste od něho až takový přínos, nebo vás příjemně překvapil?
Věřil jsem mu, proto jsme ho strašně moc chtěli. Znal jsem ho už ze Znojma a věděl jsem, že umí dávat góly a nám se do systému hry typologicky hodil takhle bojovný a týmový útočník. Když jsem se dozvěděl, že bychom ho mohli získat, tak jsem nelenil a zavolal mu, přestože už začínal přípravu v Hradci Králové. Že bude mít až takovou fazónu a dá deset branek za podzim, to jsem asi nečekal, ale opravdu mu sedl náš způsob hry. Krajní hráči jako Kladrubský, Wermke, Helešic a další u nás hodně útočí a posílají centry do vápna, kde on si umí najít místo a zakončit, v tom je opravdu silný. Proto nám udělal plno bodů a myslím, že je sám rád, že nakonec zakotvil tady.

Musím se zeptat na Petera Grajciara, který přišel v průběhu podzimu z Příbrami. Ze začátku hrál a vstřelil pár gólů, ale postupem času vypadl ze sestavy. Čekali jste od něho více?
Vůbec ne, Peter stoprocentně splnil naše očekávání, a to jak na hřišti, tak mimo něj. Před jeho příchodem jsme si na rovinu vyjasnili, co od sebe navzájem očekáváme, aby věděl, do čeho jde. Ze začátku nastoupil, pomohl nám a dal pár branek, ale já od začátku říkal, že máme v týmu velkou konkurenci a nikdo nemá místo jisté. Po zápase s Hradcem, který se mu nepovedl, vypadl ze sestavy a šanci skvěle chytil Patrik Čavoš. Proto už se do ní nevrátil, tak to ve fotbale bývá, ale klobouk dolů před tím, jak se Peter choval v kabině a pomáhal nám, přestože nehrál. Je to obrovský profík, ještě pro nás bude platný a jako trenér jsem nesmírně rád, že ho mám v týmu.

Zmínil jste šířku kádru a konkurenci, na kterou jste doplatili po povedených podzimech poslední dvě jara. Jste teď lépe připraveni, aby se to neopakovalo?
Plně v to doufám, protože když se podívám na loňský kádr pro jaro a náš aktuální kádr, tak se to vůbec nedá srovnávat. Teď jsme s jeho šířkou opravdu spokojeni. Jsme ponaučeni, ale nechceme si neustále připomínat, co bylo loni, protože se hraje nová sezona, jsou tu noví hráči a každý zápas je jiný. Koukáme se dopředu a věříme, že z chyb jsme se poučili. Přesto je jasné, že nás na jaře budou čekat těžké zápasy, nebude to nic příjemného.

Nemáte po tak vydařeném podzimu obavy z dalších odchodů do vyšších soutěží?
Může se stát cokoliv, těžko mohu mluvit za vedení. Může přijít taková nabídka, která nepůjde odmítnout. Ale seděli jsme s Martinem Vozábalem a ujasnili si, že všechny klíčové hráče, které aktuálně máme, chceme v týmu udržet, protože věříme, že nám mají co dát. Byl bych nerad, kdyby někdo z nich odešel, protože si myslím, že i oni se u nás cítí dobře a chtějí se poprat o to, po čem už dlouhou dobu sníme. Maximálně by mohli odejít na hostování někteří kluci, kteří nebyli tolik vytěžováni. Naopak bychom chtěli pár hráčů ještě přivést, abychom zase zvýšili konkurenci a okysličili kabinu. Pokud by se nám povedlo dotáhnout do každé řady jednoho hráče, zejména na kraje hřiště, byli bychom spokojeni. Ale chceme, aby to byli kluci, kteří nám pomohou, budou pasovat do týmu i charakterově a budou hladoví. Víme, co tento tým potřebuje, a nějaké hráče už vytipované máme.

Budete chtít jít i na jaře postupnými krůčky, nebo poté, co přezimujete první, vyhlásíte boj o postup?
Ode mě to nikdy neuslyšíte. Nechci, aby to vyznělo tak, že si dělám alibi, ale chci si zachovat pokoru vůči ostatním soupeřům. Chceme hrát nahoře a navázat na výkony, které jsme předváděli na podzim. Pak uvidíme, na co to bude stačit. Chceme se poprat o nejvyšší příčky, ale stále mám respekt a úctu k našim soupeřům.

Možná i na výkonech Brna, loňského prvoligisty, který se pohybuje až ve středu tabulky, se ukázalo, jak náročná Fortuna národní ligy vlastně je...
Přesně tak! Problémy Brna samozřejmě neřeším, to je jejich věc, ale soutěž je nesmírně náročná a vyrovnaná, vyhrát i prohrát můžete prakticky s kýmkoliv. Na to, abyste soutěž vyhrál, musíte mít nespornou fotbalovou kvalitu. Jsem zastáncem toho, že pokud chceme uspět, musí nejdříve naše hra splňovat určité parametry. K úspěchu v dlouhodobé soutěži prostě musíte dojít kvalitní hrou, nikdo to nedokáže tak, že někde zalezete a dlouhodobě budete čekat na náhodu, na brejky... Právě proto mi dělá radost, že se nám podzim po této stránce povedl.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace