banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Začarovaný les

  pondělí 22.7 10:00 - Protivín, KD

  Loutková pohádka.

 • Kašpárek a prasátko

  pondělí 22.7 15:00 - Protivín KD

  Loutková pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Dcera iráckých uprchlíků chtěla od kraje 685 tisíc na úhradu soukromé školy. Nechce se učit česky

Náměstek hejtmanky pro školství, sociální věci, národnostní menšiny, zaměstnanost a přeshraniční spolupráci Zdeněk Dvořák.

Náměstek hejtmanky pro školství, sociální věci, národnostní menšiny, zaměstnanost a přeshraniční spolupráci Zdeněk Dvořák.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krajští zastupitelé dnes řešili žádost představeného kláštera v Nových Hradech Radovana Šedivého, který jménem rodiny iráckých křesťanských uprchlíků požádal kraj o individuální dotaci 685 000 korun na školné jejich 18 leté dcery. Dívka se rozhodla studovat na soukromé Townshend International school v Hluboké nad Vltavou, kde roční školné činí 228 500 korun. Zastupitelé to zaplatit odmítli.

 

Rodina iráckých křesťanských uprchlíků dostala v České republice azyl. Dívce však nebylo její irácké středoškolské studium uznáno. "Tady se rozhodla studovat na nejdražší soukromé škole na Hluboké, kde se vyučuje cizojazyčně, protože se nechce učit česky," vysvětloval náměstek hejtmanky Zdeněk Dvořák, proč krajští radní předložili žádost zastupitelům s negativním stanoviskem.

V žádosti představený kláštera Radoslav Šedivý píše, že absolvování studia v českém jazyce by dle odborníků stálo dívku tolik času a sil, že nemá cenu se o něj pokoušet. Dodal, že i při dobrodiní kláštera rodina ve své sociální situaci na úhradu studia na hlubocké škole nedosáhne. Proto se obrátili na kraj. 

Náměstek hejtmanky podotkl, že rodina má ještě další děti a mohly by následovat další žádosti. Při prověřování situace vyšlo najevo, že žádná z patnácti neziskových organizací v ČR, které se zabývají pomocí uprchlíkům, neposkytuje dotace na vzdělání. Radní kraje se shodli, že by se dívka měla pokusit o studium na budějovickém Česko-anglickém gymnáziu, kde se část předmětů vyučuje v angličtině a část v českém jazyce. Jde o veřejnou školu, kterou by nebylo třeba platit. Na Townshend International school by školné za tři roky představovalo 685 500 korun. 

Proti úhradě se vyslovilo 35 zastupitelů. 

Diskuse k článku - 22 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • Václav 

  Reagovat

   

  Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

  Vloženo 22.5.2017 22:35:37

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ať táhne odkud přišla nikdo ji nezval a nikomu chybět nebude.

  Vloženo 14.5.2017 10:38:27

 • Jirka 

  Reagovat

   

  Obvyklé je že se emigrant učí řeči země která mu poskytla azyl a dodržuje její zákony, nic není zadarmo bez úsilí. Jsem také křesťan, ale krok který představený učinil je víc než sluníčkářský. Co takhle prodat nějaký církevní majetek a dotyčné pomoci? Češi jsou empatičtí, ale reálně např. pomoci rodinám těžce nemocných dětí.

  Vloženo 14.5.2017 07:14:00

 • Patrik 

  Reagovat

   

  Dostala si azyl holčičko, tak pěkně česky se budeš učit!!!!! Známá chtěla pracovat v Holandsku a taky musela dělat zkoušku z jejich jazyka.

  Vloženo 13.5.2017 07:46:13

 • Rudidlo 

  Reagovat

   

  Pokud to stale samozvana politicka j-elita nechapou, tak jasne a durazne!! Ne mym jmenem a ne za moje penize!!! Necht si je adresne vydrzuji ti co zvou nezvane!! Nebude dlouho trvat a lid vezme do rukou vidle a kandelabru je porad dost.

  Vloženo 12.5.2017 23:26:51

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace