Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční pásmo 4

    neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    Vánoční pásmo pohádek.

  • Jindřichohradecký symfonický orchestr

    neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Děti z Prachaticka si pod dohledem sportovních hvězd vybíraly, co je baví

PRACHATICE – Ve dnech 10. a 11. června proběhla v Prachaticích oblíbená akce pro děti s názvem Pojď si vybrat, co tě baví. Organizátorům, kteří celý program skvěle připravili, se podařilo dojednat se školami účast zhruba sedmi stovek dětí pro první den a dalších sedmi stovek pro den druhý. Na dětičky pak čekala pestrá nabídka dvanácti stanovišť, na kterých si mohly jednotlivé sporty samy vyzkoušet a vyslechnout si něco o jejich provozování. Svá stanoviště na akci měly hokejbal, triatlon, sportovní rybolov, discgolf, tenis, fotbal, judo, baseball, atletika, veslování a jumping (trampolínky). V pondělí večer pak proběhla v prachatickém divadle ještě beseda se známými sportovními osobnostmi, kterou uváděl Vojtěch Bernatský z České televize.

Na akci tradičně už poněkolikáté dorazily zmíněné sportovní hvězdy minulosti, takže se to v Prachaticích jen hemžilo také olympijskými či světovými medailisty. Své dovednosti v mnoha zajímavých sportech si vyzkoušeli třeba fotbalisté Antonín Panenka, Karol Dobiaš a Horst Siegl, atletky Jarmila Kratochvílová a Ludmila Formanová, veslař Václav Chalupa, hokejista a dnes hokejový expert České televize David Pospíšil či bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, který se po skončení s aktivní kariérou pustil do politické sféry.

Proč jste si v mládí vybrali právě váš sport, čím vás ohromil?

Ludmila Formanová, mistryně světa v atletice: „Atletika je individuální sport a já byla odmala trochu individualistka, navíc jsem na tělocviku docela rychle běhala, šlo mi to, tak mi učitelé řekli, jestli nechci zkusit atletický oddíl. Ale je to o velké dřině. Líbilo se mi, že je to objektivní sport, žádní rozhodčí tam nic neposuzují, takže podle toho, co předvedete, buď jste nebo nejste oceněn, naštvaný můžete být jen sám na sebe. Tehdy, když jsem začínala, pro nás byla velkým motivačním vzorem právě Jarmila Kratochvílová, která bydlela kousek od nás. Vždycky jsme jí fandili, vystřihovala jsem si její články a najednou jsem se objevila v Čáslavi, když končila a vzala si mě do své skupiny. I když nám nikdy nic neodpustila, tak to bylo hrozně fajn a měla lidský přístup. Dneska jsem nesmírně pyšná, že můžu říct, že jsem s takovou legendou vlastně kamarádkou. Tady v Prachaticích už jsem potřetí a je to tu hrozně hezké, protože i když už se to snad zlepšuje, tak dnešní mládež moc nesportuje. Jako první jsme se podívali na judo a myslím, že děti, které to viděly, musely být z tohoto sportu úplně nadšené. Důležité je, aby si ke sportu našly svou cestu a je vlastně jedno, k jakému to nakonec bude."

Václav Chalupa, olympijský medailista ve veslování: „Veslování je tradiční olympijský sport a krásné na něm je, že se provozuje hlavně venku u vody na čerstvém vzduchu. Sportovat v přírodě je přece nádherné. České veslování má momentálně velkou základnu, spoustu dětí, které náš sport baví, ale je to o velké dřině. Největší problém nastává, když děti odcházejí ze středních škol, dospívají a přechod z dorostu nebo juniorů mezi dospělé je strašně těžký. Chce to hodně trénovat a někteří to nevydrží. Je to proces na několik sezon, než se nadějní junioři vypracují takovým způsobem, aby mohli startovat na světových akcích i v dospělé kategorii. Tady v Prachaticích jsem už potřetí a musím říct, že akce je pokaždé výborně připravená. Sám vždycky okouknu sporty hlavně v okolí našeho veslování, abych viděl na trenažéry, které se jindy používají převážně během zimní přípravy v tělocvičnách. Je tu spousta dětí, které rády sportují, to je strašně fajn."

Horst Siegl, legendární fotbalový kanonýr: „Spartou se teď chlubit nemůžeme, ale fotbal je pořád fenomén a pro mě celosvětový sport číslo jedna. Je těžké někoho přemlouvat, ale mně se na fotbale vždycky líbilo, když dá člověk gól, rozvlní se síť a udělá tím radost nejenom sobě, ale třeba i fanouškům, spoluhráčům. Užíváte si to jako tým, také kvůli radosti z gólu mě to vždycky táhlo dopředu, nikdy jsem moc nebránil. Samozřejmě, že jsem tedy zastáncem fotbalu, ale třeba i pro holčičky je tu toho hodně, každý si najde to své."

Posléze přineseme ještě rozhovory s Antonínem Panenkou a kompletní povídání s Horstem Sieglem. Sledujte portál Jižní Čechy Teď a buďte v obraze!

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace