Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vimperské kvízování vol. 2

  pátek 15.11 19:00 - Kavárna Ve Skále, Vimperk

  Zábavný kvíz pro dvou až čtyřčlenné týmy, který prověřuje vědomosti, důvtip i schopnost spolupráce.

 • Renne Dang Live

  pátek 15.11 21:00 - Calypso, Vimperk

  Koncert Tour 2019 i ve Vimperku. Kytky z Pumpy, Čas na změnu.

Zobrazit všechny události
 

Finanční úřad radí: Školkovné si lze odečíst z daní

JIŽNÍ ČECHY - Přiznání k dani z příjmů za rok 2016 jsou poplatníci povinni podat nejpozději do pondělí 3. dubna 2017, resp. 3. července, při podání daňového přiznání daňovým poradcem nebo ověření účetní závěrky auditorem. Finanční správa na několik novinek v oblasti daně z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2016. Odečíst z daní si mohou například školkovné nebo úhradu za pobyt dítěte v dětské skupině, a to až do částky 9900 korun.


V případě, že v daňovém přiznání poplatník uplatňuje daňové zvýhodnění na vyživované děti žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti na území členského státu EU nebo EHP podle §35c, zákona o dani z příjmů, musí být k daňovému přiznání přiloženo Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění pro účely podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob. V tomto potvrzení plátce uvede, na které děti druhý z poplatníků uplatnil daňové zvýhodnění a v jaké výši.


Poplatník, který prokazatelně v roce 2016 uhradil výdaje za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení, může uhrazenou částku uplatnit jako slevu na dani, tzv. školkovné. Předškolním zařízením se rozumí mateřská škola podle školského zákona (http://rejskol.msmt.cz), zařízení služby péče o dítě v dětské skupině (http://www.mpsv.cz/cs/20302) a zařízení péče o dítě předškolního věku provozovaná na základě živnostenského oprávnění (http://www.rzp.cz). Tuto částku může uplatnit maximálně do výše 9900 Kč. Slevu lze uplatnit pouze na vyživované dítě poplatníka, žijícího s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Pozor, v případě, že byla dětská skupina zaevidována u MPSV nebo živnostenský list vydán až v průběhu roku 2016, lze uplatnit slevu pouze za tu část roku, od kdy tato skutečnost nastala. Výši těchto výdajů potvrdí provozovatel. Nelze si ale odečítat související výdaje jako např. stravné nebo náklady na dopravu.


Další novinka je u poplatníků, mající pouze příjmy ze závislé činnosti ze zdrojů na území České republiky (včetně daňových nerezidentů České republiky). Tito poplatníci mohou použít nový tiskopis daňového přiznání č. 255405.
Více informací najdete na internetových stránkách Finanční správy (www.financnisprava.cz) a na každém územním pracovišti finančního úřadu.

 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • široko 

  Reagovat

   

  Finanční úřad jakožto správce daně by neměl kázat bludy , je celkem rozdíl něco škrtnout z daní a nebo ze základu daně.

  Vloženo 3.3.2017 11:54:57

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace