Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hvězda Betlémská!?

  pondělí 9.12 19:00 - Muzeum Jindřichohradecka, budova ve Štítného ulici, Jindřichův Hradec

  Přednáška Ing. Jany Tiché z Hvězdárny a planetária v Č. Budějovicích s pobočkou na Kleti.

 • Pletky s Vlastou

  pondělí 9.12 9:00 - Písek, Senior Point

  Tvořivé setkání.

Zobrazit všechny události
 

Hejtman Jiří Zimola odstoupil

Odstupující hejtman Jiří Zimola.

Odstupující hejtman Jiří Zimola.

JIŽNÍ ČECHY - V 10 hodin začalo jednání zastupitelstva Jihočeského kraje. Hned v úvodu složila krajský zastupitelský mandát Zuzana Roithová z KDU-ČSL, která se má stát podle uzavřené nové koaliční dohody předsedkyní představenstva Jihočeských nemocnic. Tím nemůže být současně zastupitelkou. Do krajského zastupitelstva postoupil náhradník Zdeněk Dvořák, ředitel Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích. Poté zastupitelé přes hodinu debatovali o návrhu programu dnešního zasedání.

 

Mimořádné zasedání zastupitelstva bylo svoláno s jediným bodem jednání - Podezření na vyvádění prostředků z krajských nemocnic. Dnes ale nová koalice prosadila, že toto téma se bude projednávat až na řádném zasedání 11. května na základě auditu, který už dosluhující předseda představenstva Jihočeských nemocnic Martin Bláha podle informací z dnešního zasedání objednal. Zastupitelé ANO a ODS chvíli grilovali hlavně členy uskupení Pro jižní Čechy za to, že se přiklonili ke spolupráci s novou koalicí, ačkoliv tato personální spojení dříve vylučovali. Ivo Moravec z HOPB a Tomáš Bouzek z TOP 09 (Pro jižní Čechy) reagovali, že jejich podmínkou bylo odstoupení Jiřího Zimoly, Jaromíra Slívy a předsedy představenstva nemocnic Martina Bláhy, k čemuž došlo. Tím se podle nich otevřela možnost spolupráce.

Koalice ČSSD, Pro jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočechů 2012 pak prosadila jedenáct bodů jiného programu, podle kterého v tuto chvíli už byli odvoláni dosavadní radní kraje, byl odvolán uvolněný předseda dopravního výboru Antonín Krák a také podle očekávání oznámil svou rezignaci hejtman Jiří Zimola.

Poté začal namítat Jan Zahradník z ODS, že nyní nemá kdo řídit zasedání, neboť jsou odvoláni všichni radní. Zastupitelé ale odhlasovali, že jednáním do zvolení nového hejtmana Jiřího Zimolu pověřují.

Hejtman uvedl, že odstupuje z funkce po osmi letech a pěti měsících. "Nebyl jsem z ničeho obviněn, nepodával jsem na policii žádné vysvětlení, ale respektuji, že jsem veřejná osoba, na níž by měly být kladeny vyšší nároky," řekl s tím, že rezignační dopis už předal do rukou ředitele krajského úřadu.

Jiří Zimola dále říkal, že pseudokauza s rekreačním domem na Lipně měla posloužit k rozbití koalice. Dodal, že veřejnosti už je dnes jasné, že šlo o spojení áčka a béčka ODS s cílem dostat se zpět ke zlatému vejci nemocnic se sedmimilardovými obratem ročně, ke kterému ODS ztratila napojení. Hejtman tvrdil, že cílem dále bylo ve spojení ANO a ODS dokončil privatizaci nemocnic. (To vzápětí popíral v diskusi Jan Zahradník, že nikdy nebylo úmyslem ODS.)

Hejtman to nazval politickou taškařicí a označil za nepochopitelné, že se do toho zapojili i někteří lidé z vedení ČSSD, kteří potřebovali umlčet kritiku z Jihočeského kraje. "Vážím si toho, že menší strany toto prohlédly a i když nás některá témata rozdělují, spojuje nás zájem transparentně řídit Jihočeský kraj," zakončil hejtman s poděkováním všem, s nimiž spolupracoval. Hejtmanovi za jeho práci poděkoval za kolegy Stanislav Mrvka.

Hejtman vznesl návrh na zvolení Ivany Stráské hejtmankou a o tom se rozpoutala další diskuse, která stále pokračuje.

 

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • pěkné 

  Reagovat

   

  Tak jsem včera chvíli koukal v TV na Zimolu.Je to horší než jsem myslel.Typický příklad toho co se stane z průměrného člověka když ho pustí k moci.Nesoudný sebestředný človíček,typický učitel základní školy.On,jen on a ostatní ho nedorostli. Že dojili s kamarádem jihočeské zdravotnictví je přece oprávněné.Že byl loutkou v rukou Zemana i Babiše mu nedošlo.A takové máme v čele.Zabránil tomu, aby se Země nezačala otáčet opačně,protože spiknutí proti němu, velikánovi,k tomu směřovalo.Ještě,že bude mít možnost v chaloupce za 5 milionů relaxovat z ústrků dějin.

  Vloženo 27.4.2017 16:02:37

 • kmotři ODS a ANO jsou odstaveni od lizu 

  Reagovat

   

  Kmotr Kuba s pipkou Maxovou kvíkaji jak prasátka před porážkou. Tajná setkání u kmotra Dlouhého k převratu a obsazení Krajského úřadu, nemocnic a Správy a údržby silnic se nezdařila. Z čeho nyní budou kmotři žít? Dlouhého žena inkasuje každoročně několik desítek miliónů z rybářství Třeboň, Hluboká a dalších firem, které údajně vlastní. Kde na to vzala, ale není schopná odpovědět a doložit. Jde o tunelování. Co na to kmotr Kuba, sluha kmotra Dlouhého?

  Vloženo 27.4.2017 14:35:30

  • Kmotři ODS a ANO u lízu 

   Reagovat

    

   byli pouze 5 měsíců. Novákovi dali od ledna plat podle platných směrnic/nastavených a praktikujících u ČSSD 8 roků//
   Vzhledem k tomu,že v Jč.kraji pro volbu vedení KÚ je nejvhšdnějším vzděláním VŠ pedagogická /u obou hejtmanů čeština,dějepis/z rodin.prostředí znalá dějin KSČ/ z čestiny znalá "diktátů" ,nelze obsazovat resort zdravotnictví ani odborníkem ze zdravotnictví z řad ČSSD,ten by "zavedený jízdní řád " pokazil .My jsme čistí a připomínky na " nemravnosti " svedeme na ty,kdo nám vadí v rozvoji a jízdě po osvědčených kolejích

   Vloženo 28.4.2017 06:50:10

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Stráská je neschopná .., ale když jí zvolí, tak je to demokratické. Kraj může řídit třeba i husa, stejně tam jde jen o malou domů. Zimola a Bláho by mohli vyprávět příběh o záchraně peněz z krajských nemocnic do své kapsy.

  Vloženo 27.4.2017 14:06:59

 • lupač 

  Reagovat

   

  Nastoupil, odstoupil a jede se dál, jako v městské doprvě. Vždy vstanou noví bojovníci, a že jich tady máme, že soudruzi.

  Vloženo 27.4.2017 13:27:28

 • Luca 

  Reagovat

   

  No jo, Sobotka se ho potřeboval zbavit. Ale včera na ČT24 bylo něco velmi vtipného, Judr. Knot zaperlil. P. Stráská řekla, že teď bude lepší komunikace, střih, a p. Knot: chceme, aby semafory chytře komunikovaly se sanitkami. Ten se jednou z toho Smart city zblázní, jestli už se nestalo. Stejně mi přišlo, že už tím snad štve i média a že mu to včera udělali schválně. Bylo to skutečně zajímavé :-)- No nic, Písku, myslím, chybět nebude.

  Vloženo 27.4.2017 13:20:44

  • kozel 

   Reagovat

    

   Až ho socani v Písku vytáhli na radnici, aby se udrželi u moci, tak je podrazil. Na kraji se nepoučili, tak se taky dočkají.

   Vloženo 27.4.2017 15:12:03

  • Růža 

   Reagovat

    

   Ten Sobotka je ale fiškus.Aby se zbavil Zimoly tak ho donutil dojit nemocnice a nechat si stavět vilu na Lipně.Tím hned socani ve volbách poskočí.Ale kam?

   Vloženo 27.4.2017 16:18:23

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace