Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

  Beseda.

 • Bachata pro začátečníky

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

Hejtmanka Stráská na Zemi živitelce vyzvala k potravinovému patriotismu. Kraj ho podpoří

 Autor: Foto Radek Šíma

    Autor: Foto Radek Šíma

JIŽNÍ ČECHY - Podpora výroby i konzumace regionálních potravin ze strany Jihočeského kraje. To bylo hlavní téma, které během zahájení 44. ročníku mezinárodního veletrhu Země živitelka na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 24. srpna prezentovala hejtmanka Ivana Stráská.


„Zamysleme se už nad samotným názvem této výstavy. Země živitelka – to přece znamená naši krajinu, půdu a lidi, co na ní pracují. To je to hlavní, to, co nám poskytuje obživu. My Jihočeši jsme přeci známí hrdostí na náš kraj. Buďme hrdí i na naše potraviny," vyzvala Stráská a představila myšlenku projektu, kterým chce kraj pomoci místním výrobcům i obchodníkům aby dostali své produkty více mezi lidi. „Buďme potravinovými patrioty. Nejen na Živitelce, ale i po ní," dodala hejtmanka.


Chystaný projekt nese pracovní název Potravinový patriot
Chystaný projekt, který nese pracovní název Potravinový patriot, by měl být podle Stráské spuštěn v polovině příštího roku. Zatím je ve fázi konzultací mezi krajem, agrární komorou a obchodníky. „Rádi bychom propojili už existující projekty, jako je například Regionální potravina, či Chutná hezky. Jihočesky do projektu, který pomůže místním výrobcům dostat jejich produkty mezi lidi," vysvětlila Stráská s tím, že součástí tohoto záměru bude například produktová mapa s vyznačením obchůdků, které odebírají zboží přímo od prvovýrobců.
Hejtmanka dále připomněla, že kraj je zároveň, coby zřizovatel škol či sociálních zařízení, i velkým odběratelem potravin. „Proto bychom i my chtěli v co největší míře využívat regionální potraviny a to i navzdory možným legislativním komplikacím. Věřím, že cestu k tomu, jak dostat jihočeské potraviny mezi naše obyvatele, určitě najdeme," naznačila Stráská.


Hejtmanka servírovala jihočeské lahůdky prezidentu Zemanovi
Lokální výrobky mohou návštěvníci ochutnat na stánku Jihočeského kraje. Ten již tradičně naleznou v pavilonu T1. Mezi jeho prvními návštěvníky byl ve čtvrtek i prezident Miloš Zeman, kterému jihočeské lahůdky servírovala přímo hejtmanka Stráská. Celá expozice se pak nese v duchu letošního krajského projektu Jižní Čechy pohodové. Zájemci se tu mohou například vyšplhat do koruny stromu a odpočinout si od veletržního shonu v relaxačních vacích a lehátkách. Děti pak jistě potěší malování na obličej, nebo možnost vyzkoušet si dojení na modelu krávy v životní velikosti v sekci Pohodový venkov, kde se budou moci seznámit s životem na vesnici, využitím hospodářských zvířat, zpracováním plodin, či zemědělskými stroji. Chybět nebude ani skákací hrad pro nejmenší, dětský koutek a herní zóna. Dospělé pak čeká aktivní pohoda ve formě sportovních aktivit, jako je pétanque, badminton, baseballový či boxerský trenažer.

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Skupa 

  Reagovat

   

  Co to je na těch fotkách za Spejbla ?! Ušiska z něj trčí. Co nechlastá becherovku s vodkou, tak nějak chátrá. Asi náš budoucí President. Máme co si zasloužíme.

  Vloženo 26.8.2017 22:01:30

 • lesník 

  Reagovat

   

  Co tak málo fotografií? Vždyť je to Země živitelka a ještě s návštěvou prezidenta. Jo, kdyby to byly hasičské soutěže, tak by bylo fotek přes stovku.

  Vloženo 25.8.2017 21:56:54

  • Ivo Bukač 

   Reagovat

    

   Vážený lesníku. Nevím sice přesně co jsi tím příspěvkem chtěl říci. Ale za mě. Každý opravdu každý hasič z .. nevím jaké Horní Dolní nebo bůhvíjaké díry ... je pro mě tisíckrát důležitější a potřebnější než deset prezidentů. Možná proto ten nepomět mezi fotkama.

   Vloženo 25.8.2017 23:55:35

 • krafta 

  Reagovat

   

  Češi chtějí nakupovat lacino. Pak se nedivte, že sem dovážíme méně kvalitní potraviny. Jak se říká, za málo peněz málo muziky.

  Vloženo 25.8.2017 21:16:30

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   V Německu kupují za stejnou cenu kvalitnější potraviny. Protože v nás vidí občany EU druhé kategorie. Vždycky to tak bylo.

   Vloženo 25.8.2017 21:43:14

   • Entroslav 

    Reagovat

     

    Obecně východní póvl, levná pracovní síla především. Bez rozlišení země původu. To víte, do očí vám to ale neřeknou...

    Vloženo 26.8.2017 21:21:59

 • petr 

  Reagovat

   

  Snahu paní hejtmanky oceňuju. Nicméně, za poslední roky tady politikou EU zaniklo mnoho prvovýrobců potravin, další museli výrobu omezit. Místo kvalitních českých potravin jsme zahlceni nekvalitními dotovanými "hmotami", které by v Německu nikdo nekupoval.

  Vloženo 24.8.2017 20:10:58

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To je mi novina. Celá léta sem dováželi němečtí kolonisté aušus a najednou před volbami toho mají naši politici plná ústa. Jen neví jak to zařídit, aby si ten aušus Němci žrali doma sami.

   Vloženo 24.8.2017 20:48:02

  • EsTéBák 

   Reagovat

    

   Já, agent komunistický prohlašuji, že nechám srovnat se zemí svůj VAJAX Strakonice a pozemek rozprodám na stavební parcely pro vily zbohatlíků- rádi vysolí za parcelu milión. Vajíčka se dovezou z Polska, SRN a z Maďarska. Budou salmonoézní, ale Vy všichni budete šťastní, že budou dražší. Plním pouze Vaše přání. Svůj ministerskej plat dám poté na charitu a Vy mi na dotacích mi pošlete 10 x víc. Váš Bureš.

   Vloženo 26.8.2017 22:18:43

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace