Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční pásmo 4

  neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  Vánoční pásmo pohádek.

 • Jindřichohradecký symfonický orchestr

  neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Hysterie proti Číně už propukla i na krajském zastupitelstvu

 Autor: Jižní Čechy Teď

    Autor: Jižní Čechy Teď

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Dnes se do sálu na krajském úřadu sjeli krajští zastupitelé na své první letošní zasedání. Bod, který vypadal úplně nevinně - rozhodnutí o vstupu Jihočeského kraje do mezinárodní platformy Chytrých měst Global organization of Smartcities, rozpoutal hodinu a půl dlouhou politickou přestřelku o tom, kdo se přichyluje k Číně a Rusku.

 

Bod předkládal náměstek hejtmanky Josef Knot (TOP 09 - v krajské koalici za Pro jižní Čechy), který povede od 24. do 31. března jihočeskou delegaci do Taipei, hlavního města Tchaj-wanu, na summit chytrých měst. Při té příležitosti navrhl vstup kraje do mezinárodní platformy.

Debatu odstartoval Jan Zahradník (ODS), který naznačoval, že současná krajská koalice se skládá ze subjektů, které mají v mezinárodní orientaci diametrálně odlišné postoje. "Za vlády Jiřího Zimoly se kraj přimkl k Čínské lidové republice. Pane Knote, vy jste přesvědčil vašeho koaličního partnera ČSSD, že se má teď orientovat na Tchaj-wan?," vyprovokoval exhejtman smršť, ve které si zastupitelé vyčetli Čínu, Zemana, Rusko, Putina i konspirační schůzky s Václavem Klausem v restauraci Hubert na Hluboké. Jan Zahradník vyzval, že se má koalice rozhodnout, jestli inklinuje k Číně nebo k Tchaj-wanu. Podobně vystoupil i Tomáš Bouzek (TOP 09 - Pro jižní Čechy) a Jan Bartošek (KDU-ČSL). 

Zastupitel a netolický starosta Vladimír Pešek (ANO) si neodpustil poznámku, že je zvědav, zda KSČM spolkne tento kyselý citron a podpoří akci mimo čínský směr, když současná krajská koalice v případě absencí komunistické hlasy potřebuje. Petr Braný (KSČM) kontroval: "Často se mi nestává, že chce někdo slyšet můj názor, tak se ho pokusím říct tak, aby to nevypadalo, že tu mlátím srpem a kladivem. Vy se tu díváte ustrašeně, koho mají rádi USA, teď zase co tomu bude říkat Čína. Politika jednotné Číny přece jasně vyjadřuje svůj postoj k Tibetu i k Tchaj-wanu."

Tomáš Hajdušek z ODS se pokusil vrátit debatu z ideologických sfér na zem. "Já tu věc podpořím, když mě kolega Knot přesvědčí o její užitečnosti. Politické konsekvence nejsou podstatné. Zajímají mě praktické dopady." A ještě zaznělo, aby kolegové Bouzek a Bartošek vynechali hloupé komentáře v intencích, že kdo kritizuje EU, je určitě agent Putina.

Jan Bartošek se ohradil: "Já jsem řekl, že předpokládám, že sdílíme stejné hodnoty, mezi nimi Čína není, a že se orientujeme na demokratické země." Tomáš Bouzek dodal, že Tchaj-wan považuje za zemi, od které se můžeme učit. Připomněl, že minulá cesta na Tchaj-wan byla spojena s cestou Miloše Zemana a Ruskem. ODS vpálil, že není divu, že velkým podporovatelem Ruska a tím i prezidenta Zemana je Václav Klaus, účastník schůzek u Huberta na Hluboké. "Vytahujete to tady, aby ten materiál neprošel. Přitom tahle spolupráce nám může jedině prospět," apeloval Bouzek. Jan Zahradník podotkl, že se Tomáši Bouzkovi podařilo v jednom vystoupení urazit tolik lidí najednou, že se to málokdy vidí. "Já vidím diametrální rozdíl mezi orientací kraje za Zimoly a Stráské a tímto krokem, podpora spolupráce na Tchaj-wanu se nesrovnává s předchozí silnou podporou Číny," zopakoval Zahradník, co by si přál od vedení kraje vysvětlit. "Jinak myslím, že to bude dobré, jeďte tam, i když jsem k těmto Smart projektům spíš skeptický, což bude možná věkem," dodal Zahradník.

Roman Kubíček (ANO) řekl, že na Tchaj-wan se země jezdí učit proto, že je lídrem v 5G technologiích. "Ty na Tchaj-wan dodává čínská firma Huawei a jestli to nevíte, teď je dodávají i USA," řekl. Jan Bartošek poté řekl, že to není pravda a Hauwei na Tchaj-wan nedodává.

Janu Váňovi z ODS to nedalo a reagoval na Tomáše Bouzka: "Já jsem u Huberta na Hluboké nikdy nebyl, a když o tom pan Bouzek tak zasvěceně hovoří, mohl by nám podat informaci, jak to tam probíhá." Dodal, že vystoupení Jana Zahradníka pochopil jako odkaz na nesoulad v zahraniční orientaci kraje. "Jsem spíš skeptický k přínosům takových akcí, delegací už bylo všude plno," řekl Váňa.

O slovo se přihlásil i bývalý hejtman Jiří Zimola (ČSSD): "Chápu, že jsem dobrý terč, ale já jsem navázal po svém nástupu na mezinárodní vztahy hejtmana Zahradníka a pak se navazovaly i nové podle požadavků podnikatelů a starostů," řekl s tím, že smlouvu s tchaj-wanskou platformou podpoří.

Náměstek Knot konstatoval, že je z vývoje diskuse konsternovaný: "Bavíme se o tom, jestli chceme být za vstupní poplatek kolem deseti tisíc korun členy mezinárodní platformy, kde 150 starostů z celého světa diskutuje a vyměňuje si informace, jak zlepšit život lidí. Je to naprosto apolitická záležitost a na Tchaj-wanu se koná, protože je lídrem ve vývoji technologií." Poznamenal, že součástí krajské delegace jsou také podnikatelé a vedou se tam obchodní jednání. Z minulé návštěvy Tchaj-wanu vzešla dohoda o spolupráci, kdy v rámci marketingového projektu chytrých řešení vznikla moderně řešená budova na autobusovém nádraží v Písku, dohodla se výměna studentů s Jihočeskou univerzitou, spolupráci navázala i Jihočeská centrála cestovního ruchu a loni přijelo do jižních Čech 150 000 Tchaj-wanců. "Na debatě o letišti před pár dny zazněly i úvahy o lince Dubaj - České Budějovice, kterou by k nám mohli Tchaj-wanci létat. To jsou praktické věci, tak proč tenhle politický tyjátr," nestačil se divit Knot.

Na závěr hejtmanka Stráská ujistila, že kraj zjišťoval, zda tato aktivita nebude mít dopady na vztahy s Čínou a dostala ujištění, že nikoliv. 

 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 • Holouš 

  Reagovat

   

  Bože, fakt se divím, že tu odsku v čele se zahradníkem ještě někdo volí. Napravo je TOPka to nejlepší.

  Vloženo 14.2.2019 15:37:09

 • Jaroslav 

  Reagovat

   

  Mně spíš přijde divný čeho se ODS chytá aby se zviditelnili.

  Vloženo 14.2.2019 15:34:50

 • Jiří 

  Reagovat

   

  Opět Knotovina ,to jsou kšefty,Bude seznam účastníků zájezdu ?

  Vloženo 14.2.2019 15:18:42

  • Písečák 

   Reagovat

    

   Díky Knotovině máte v Písku energeticky opravené autobusové nádraží z taiwanských peněz.

   Vloženo 14.2.2019 15:21:26

« Novější příspěvky |  1 2 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace