Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Soukromé rozhovory

  pondělí 11.11 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

 • Výroční koncert bývalých absolventů ZUŠ

  pondělí 11.11 18:00 - Strakonice, Sál MěKS

Zobrazit všechny události
 

Hyzdí vietnamské večerky česká města? Aneb o vítězství formy nad obsahem...

Fotka z diskusního portálu Jsme Strakonice...

Fotka z diskusního portálu Jsme Strakonice...

Začátkem října se ve Strakonicích odehrála beseda veřejnosti s architekty a problémech města. Na přetřes přišly "ohyzdné reklamy na fasádách a oknech privátních budov", proti kterým není obrany. Městský architekt David Andrlík konstatoval, že "dříve se to dalo nějak omezit, dnes to možné není." A jako jeden z příkladů byly uvedeny vietnamské večerky. Další architekt Jan Rampich vyjádřil víru, že obchodníci časem pochopí...

 

Pobavilo mě to. Naši turisté přece jezdí do asijských měst, která blikají a hýří barvami a neony. Patří to zkrátka k tamní kultuře a je asi celkem logické, že si vietnamští obchodníci i u nás zdobí své obchody podle svého gusta. A co třeba newyorské bulváry? Že by tam pořád ještě nic nepochopili? 

Nechci tvrdit, že záplava umělých květin na chodníku před prodejnou je zrovna to, co zbožňuji. Například i v Milevsku se až na zastupitelstvu řešilo, aby město něco udělalo "s hadry, které mají ve výloze vietmanští prodejci."

Překvapuje mě ale, když se někomu stýská po regulaci a jakýchsi radničních "arbitrech elegance", kteří by chodili po městě a rozhodlovali, která reklama je vkusná, které to ještě projde, ale má černý puntík, a která musí okamžitě pryč! To asi nebude cesta. I na besedě zaznělo, že větší smysl by měla pozitivní motivace. Padl nápad, aby studenti příslušných oborů chodili například nabízet obchodníkům zpracování jejich reklamy. A jestli města chtějí, nic jim přece nebrání dát dohromady skupinu renomovaných odborníků a oceňovat hezké domy nebo vkusné a nápadité reklamy. Pokud si to tedy zejména v menších městech politicky risknou...

Jen aby tažení proti "kýčovitým výlohám vietnamských večerek" nebylo vítězstvím formy nad obsahem. Zkrátka abychom nezapomněli vnímat, co je hlavní. Můžeme klidně pořádat debaty o kýčovité reklamě, ale když prodejna naproti, jejíž vnější vizáž a styl navrhlo renomované grafické studio, zkrátka v šest nebo v sedm zavře, v "kýčovité večerce" se na vás ještě pořád usmívají ochotní Vietnamci, aby vám prodali něco k večeři nebo zapomenuté rohlíky.  

A když ve státní svátek zavřou i supermarkety, kýčovité výlohy nikomu "nesmrdí" a v maličkých koloniálech, na kterých všemi barvami bliká Otevřeno, mají velmi nadstandardní tržby. Takže se nadlábnem a pustíme se do kritiky? 

Diskuse k článku - 18 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Souhlasím, v "kýčovité večerce" se na vás ještě pořád usmívají ochotní Vietnamci. Ti nemají statisíce na "kýčovité maškarní lavičky"a jiné smysluplné reklamy.

  Vloženo 15.10.2019 08:43:43

 • Petr 

  Reagovat

   

  V právním demokratickém státě si každý se svým majetkem může nakládat v mezích zákonů dle libosti. Takže nějaké besedy s architekty, kteří beztak žijí ve skleněné kouli, postrádají smysl.

  Vloženo 14.10.2019 07:39:21

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To sice Listina základních práv a svobod stanoví, ale úřední činitelé dokážou vše odůvodnit bez toho, aby se obávali postihu za své často úmyslné pochybení nebo nedbalost, …a ukradené budou považovat za legitimní…I slepý vidí, že žádná spravedlnost není, blbost vždy vítězí

   Vloženo 14.10.2019 12:40:21

   • Petr 

    Reagovat

     

    Pokud tedy není u nás spravedlnost a vítězí blbost, tak ještě existují evropské soudy např. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, Evropský soudní dvůr v Lucemburku apod.

    Vloženo 14.10.2019 16:09:34

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Ale než se k nim dostanete... K Soudnímu dvoru Evropské unie jako jednotlivec v podstatě nemáte šanci. Kucí v talárech to mají dobře zmáknutý.

     Vloženo 14.10.2019 18:25:42

 • Jitka 

  Reagovat

   

  Vzhledem k tomu, že náměstí a centrální ulice měst umírají, drobní obchodníci zavírají své obchody, protože nemají na tak drahé nájmy nebo nemohou konkurovat supermarketům, jsem v našem městě vděčna za každý obchod, který se ještě v centru města drží, ať je třeba vietnamský. Až jednou budeme muset běhat do supermarketů na okraj města i pro dva rohlíky, tak si je snad začnu péct sama. Vadí někomu snad jenom vietnamské oblečení? A sekáče, kterých máme plné město, nevadí?

  Vloženo 13.10.2019 16:33:55

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Které ulice tu umírají?

   Vloženo 14.10.2019 10:58:57

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    ulice K hřbitovu.

    Vloženo 14.10.2019 13:27:25

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Všechny, na kterých se schází Milion chvilek...

    Vloženo 14.10.2019 16:12:09

 • Jarmila 

  Reagovat

   

  V Táboře máme produkt architektů na očích před zemědělskou školou. Betonová hrůza. Tak bych ani nechtěla, aby autoři podobných skvostů rozhodovali o tom, jakou má mít kdo výlohu. Ať si rozhodují o svých barácích.

  Vloženo 13.10.2019 12:17:07

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Tito "architekti" Tábora mají své rezidence většinou jinde (Radkov apod..). Tábor jim slouží jen jako zdroj příjmů.

   Vloženo 14.10.2019 09:37:46

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Jak by to náměstí mělo podle vás vypadat?

    Vloženo 14.10.2019 11:01:34

    • Jarmila 

     Reagovat

      

     Já myslím hlavně hodně záhonů a kvetoucích kytek. Dřív tam bývaly.

     Vloženo 14.10.2019 11:54:14

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Tak určitě ne betonová plocha, kde se poslední dobou provozuje tak akorát skateboarding (podotýkám, že nic proti mladým a skateboardu nic nemám), ale pro tuto činnost by měla být vyčleněna jiná plocha. Měla by to být rozhodně klidová zóna se spoustou zeleně, která v tomhle betonovém městě citelně chybí. Nápadů a návrhů jak tento prostor ozelenit by se jistě našlo dost. Jen chtít.

     Vloženo 14.10.2019 12:57:06

 • Jihočeská města 

  Reagovat

   

  Hyzdí nejvíce kvanta parkujících automobilů. Semtam nějaká asijská trafika, nebo večerka přes ně není snad ani vidět...

  Vloženo 13.10.2019 11:53:18

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Supr koment, palec nahoru ! :-) Já už ani nechodím na Žižkáč, který je celodenně obsypaný auty, hnus pohledět.. a ještě tam jezdí MHD, to je fakt na palici. Navíc se tam nedá ani pořádně zajet s kočárkem, aniž by dítě v kočárku lítalo jak při zemětřesení... cesta ze všech stran na "námko" fak příšerná...

   Vloženo 15.10.2019 11:11:52

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace