banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Noční prohlídka města Vimperk

  středa 17.7 20:00 - Vimperk, sraz na parkovišti u parku (Auto JaMra)

  Noční komentovaná prohlídka s průvodcem.

 • Eliška Kotlínová - Písecké kulturní léto 2019

  středa 17.7 19:00 - Písek, Palackého sady

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

I s Parkinsonovou nemocí se dá žít hezký život. Dají se dohromady parkinsonici na Táborsku?

Iveta Vetráková a Sylvie Farová zvou k aktivitám klubu Společnosti Parkinson i další nemocné. , Autor: Foto L. Kolářová

Iveta Vetráková a Sylvie Farová zvou k aktivitám klubu Společnosti Parkinson i další nemocné.     Autor: Foto L. Kolářová

JIŽNÍ ČECHY - Druhým nejrozšířenějším degenerativním onemocněním po Alzheimerově chorobě je Parkinsonova nemoc. Onemocněla jí i Sylvie Farová z Tábora a během léčení si uvědomila, že parkinsoniků je hodně, často o sobě navzájem nevědí a mnohdy i postrádají informace.

 

Jedná se o nevyléčitelnou chorobu, kterou v České republice trpí kolem 26 tisíc lidí. Ročně se jich o svém onemocnění dozví až 1500, nejčastěji jde o lidi ve věku 50 až 60 let. Někteří pacienti ale onemocní již kolem čtyřicítky. Příčinou je v mozku úbytek nervových buněk, které produkují dopamin - přenašeč signálů od nervových buněk do svalů. Bohužel se vnější příznaky jako svalová ztuhlost, zpomalení pohybů, únava, třes, poruchy paměti, spánku nebo řeči - kdy nemocný mluví tichým hlasem velmi rychle, až nesrozumitelně, také snížená mimika obličeje, porucha písma, které se na řádce neustále zmenšuje, a někdy i absence čichu, projeví až v okamžiku, kdy už ztráta buněk produkujících dopamin dosahuje kolem 80 procent. V tu chvíli je nutné nasazení léků a žádoucí cvičení těla i mozku. To se mnohem snáz absolvuje s ostatními lidmi než o samotě.

Existuje Společnost Parkinson, která má po republice 21 klubů. Jeden z nich je v Českých Budějovicích a pořádá osvětové přednášky s neurology, logopedy, fyzioterapeuty, psychiatry, ale třeba i výživovými poradci. Ne každý ví, že pro správnou účinnost léků je třeba brát je mezi jídly. Klub pořádá i rekondiční pobyty a další aktivity. Ve Strakonicích má svoji minipobočku, kterou založila Iveta Vetráková z Katovic. "Onemocněla jsem ve 40 letech a nemoc mi vzala práci v technické kontrole ve Zbrojovce, kterou jsem měla moc ráda. Něco mi ale nemoc i dala. Přehodnotila jsem priority, doma nemusí být neustále naklizeno. Když je mi hůř, odpočívám, až je mi líp, uklidím. Kdybych byla zdravá, možná bych se honila ze penězi. Teď vím, že největší poklad jsou moji blízcí a přátelství lidí, s nimiž jsem se kvůli nemoci poznala," říká Iveta Vetráková. Spolu se Sylvií Farovou se shodly, že nejhorší je naučit se říct si o pomoc. Obě si totiž dřív zakládaly na tom, co všechno samy zvládají. "V prášcích dostanete na každý den svůj příděl energie a s tím se musíte naučit hospodařit," popisují.

"U nás ve Strakonicích jsme sedmičlenná skupinka. Vyměňujeme si informace a úžasná fyzioterapeutka paní Bernasová s námi každý týden cvičí. Doma bych se nepřinutila," směje se Iveta. Sylvie Farová by ráda dala dohromady nemocné z Táborska a nastartovala podobné aktivity. "Na nájem prostor nebo cvičitelky lze získat i dotace, rádi poradíme," přislíbila Iveta Vetráková. Spouštěč Parkinsonovy nemoci zůstává neznámý. Jsou už ale naštěstí léky, které ještě v 70. letech neexistovaly. Dlouhodobě potlačují příznaky. "Když člověk chce, dá se i s touto nemocí prožít hezký život," ujišťují obě ženy.

Parkinsonici z Táborska se mohou ozvat Sylvii Farové na e-mail sylvie.farova@volny.cz nebo na telefonní číslo 736 675 089. 

 

 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Fugas Zdeněk Plachta 

  Reagovat

   

  Také bych rád cvičil společně, ale ve Vodňanech vím akorát o jednom človíčkovi.

  Vloženo 31.1.2019 16:47:06

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace