Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Noční prohlídka města Vimperk

  středa 17.7 20:00 - Vimperk, sraz na parkovišti u parku (Auto JaMra)

  Noční komentovaná prohlídka s průvodcem.

 • Eliška Kotlínová - Písecké kulturní léto 2019

  středa 17.7 19:00 - Písek, Palackého sady

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Jednání v Prachaticích jedou naplno, řeší se dvě možné koalice

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 8.10.2018 11:09

PRACHATICE – To, co naznačil už výsledek prachatických komunálních voleb, že ve městě jsou možné koalice vítězných Nezávislých a také druhé ODS, se stává na začátku povolebních jednání realitou. V Prachaticích začala včera povolební vyjednávání a situace vypadá tak, že se tu vedou dva pokusy o sestavení nového vedení města. Možné jsou i další varianty, ale ty se zatím zdá se neřeší. Navíc jsou jen velmi málo pravděpodobné kvůli osobním a názorovým animozitám.

 

Vítěz voleb Nezávislí v čele se starostou Martinem Malým potvrdili zatím jen to, že jednání začala. „Vyjednávání už jsme zahájili. S některými aktéry jsme se už setkali. S některými jsme se domluvili, že se teprve setkáme," uvedl Martin Malý pro Jižní Čechy Teď s tím, že slíbil zveřejnit, pokud by se už směřovalo k nějaké dohodě. Nezávislí disponují osmi mandáty a potřebují ještě tři k vytvoření koalice.

Druhá na pásce ODS v čele s poslancem a bývalým starostou Janem Bauerem je sdílnější a také zdá se aktivnější. „Máme za sebou první schůzku ODS, Živé Prachatice, Pro Prachatice, KDU-ČSL. Vzájemně jsme se informovali o názorech na výsledky voleb v Prachaticích. Také jsme hovořili o možnostech případné budoucí spolupráce. Sám jsem se taktéž sešel se zastupitelem za ANO Miroslavem Lorencem. O postoji ANO na budoucí uspořádání radnice budeme informováni. S Nezávislými zatím jednání neproběhlo, ale očekávám, že k němu záhy dojde," uvedl pro Jižní Čechy Teď.

Toto jednání o koalici potvrdil i Michal Piloušek ze sdružení Živé Prachatice: „Ano jednáme spolu, včera jsme se sešli. Zatím řešíme v obecné rovině spolupráci na koalici. Jednání se zúčastnili zástupci ODS, Živé Prachatice, Pro Prachatice a KDU-ČSL." Tyto čtyři strany mají dohromady deset mandátů a potřebují už jen jeden k vytvoření koalice.

Jak Nezávislí, tak možná koalice ODS musí lovit hlasy mezi třemi zastupiteli. A to Janem Klimešem za ČSSD, Zdeňkem Kollarem za KSČM a Miroslavem Lorencem za ANO. Hlavní tíže tak je nyní na Miroslavu Lorencovi, který se stal pomyslným jazýčkem na vahách. „Jsem zklamán z toho, že jsme neobhájili dva mandáty. Za nejlepší uspořádání bych nyní považoval koalici Nezávislých a sdružení Živé Prachatice," řekl pro Jižní Čechy Teď.

Zveřejněné informace z jednání ale zatím potvrzují, že se v zastupitelstvu formuje z programových i osobních důvodů blok ODS, Živých Prachatic, Pro Prachatic a lidovců, který má deset hlasů. A Nezávislí jsou v pozici, kdy se mohou pokusit jen o koalici s ČSSD a KSČM, pokud by ji podpořil i Miroslav Lorenc.

Momentálně tak tahá za delší konec ODS, protože pro Nezávislé může být koalice s KSČM problematická z hlediska reakce voličů. ODS může navíc se skřípěním zubů nabídnout i spolupráci ČSSD a Nezávislí kvůli osobě starosty nemají bloku kolem ODS co nabídnout. Pokud by pat trval a Miroslav Lorenc ho nerozhodl, nebyla by jiná možnost, než že by blok kolem ODS podpořil Jan Klimeš – jinak by většina nevznikla. Jan Klimeš tak může ze situace také hodně vytěžit.

Starosta Martin Malý tedy sice získal nejvíc hlasů, ale jeho koaliční potenciál se tak zmenšil, že je současně i blízko prohře. Jednání ale budou zřejmě velmi komplikovaná a tvrdá a je možné, že doje i na další možnosti koalic. Ve hře je také trvání patu a veřejnost se bude asi muset připravit na to, že jednání budou dlouhá.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace