Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vojenský den 2019 v Libořezích

  sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

  Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

 • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

  sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

  Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Jelení zvěř se na Šumavě přemnožuje, a tak se její stav redukuje

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

ŠUMAVA – Opět se přemnožila na Šumavě jelenovitá zvěř, protože jí v šumavských lesích chybí přirozený predátor, a tak její stavy musí redukovat člověk. Předloni se tak šumavskému parku podařilo zredukovat stav o 666 a loni dokonce o 731 kusů jelení zvěře. Přemnožená jelení zvěř ohrožuje i chráněné druhy živočichů.

 

Na území Národního parku Šumava vzhledem k migracím a přírůstu narozených kolouchů žije v letním období zhruba patnáct set až dva tisíce kusů jelení zvěře. Redukce jelení zvěře, do které se počítá jelen, laň a kolouch je nutná. Z jejích přirozených predátorů žije na Šumavě pouze rys ostrovid. Ten se na redukci jelení zvěře podílí asi jen třemi procenty.
Plán s počtem kusů, o které je nutné snížit početní stavy jelení zvěře, na každý rok stanovuje Poradní sbor ředitele Správy Národního parku a CHKO Šumava. Tento orgán odborníků složený z lesních hospodářů a zoologů určuje pravidla související s péčí o veškerou zvěř v lesích Národního parku Šumava.
„V lesích Národního parku Šumava jelenovitým chybí přirozený predátor, kterým býval medvěd nebo vlk. Proto musí početní stavy v rámci péče o lesní ekosystémy regulovat lesníci. Pokud by se tak nedělo, tak by se jelení zvěř přemnožila a dělala v lese veliké škody. Zejména okusem žádoucích dřevin jako je jedle a buk. To jsou pak škody nejenom přírodního, ale také ekonomického charakteru," vysvětluje Jiří Mánek, ředitel Správy Národního parku a CHKO Šumava.
„Počty zvěře v honitbách jsou palčivým problémem téměř celé České republiky. Myslivecké plánování u nás totiž obecně vychází z nereálných čísel a většinou neodráží skutečný stav populací zvěře v přírodě. V národních parcích, a tedy i na Šumavě, je situace podstatně jednodušší. Početnost zvěře by zde měla přednostně odpovídat stavu přírodního prostředí (zejména lesního) a ne tak jak je tomu většinou jinde, tedy tabulkově vypočteným hodnotám," uvádí profesor Jaroslav Červený z Fakulty Lesnické a dřevařské České Zemědělské univerzity v Praze, který je členem poradního sboru.
„Redukce počtu zvěře je poměrně náročná práce, která zabírá našim lesníkům mnoho času. Podle statistiky musí jít lesník do lesa na jeden ulovený kus v průměru jedenáctkrát. Letos nám při plnění úkolu pomohla i mírná zima, chudá na sníh. Za splněný plán lovu na 110 procent patří všem našim lesníkům mé uznání a poděkování," pochvaluje si dobře odvedenou práci šumavských lesníků ředitel Jiří Mánek.
Cílem lovu v Národním parku Šumava je udržování populace v rozmezí stanoveného minimálního a kmenového stavu a v přirozené struktuře, kde je důležitý správný poměr pohlaví a věkového zastoupení. Poplatkový lov je v národním parku vyloučen, proto redukce jelení zvěře probíhá v režii Správy Národního parku Šumava a zajišťují ji výhradně kmenoví zaměstnanci.
Plán lovu byl na loňský rok 700 kusů jelení zvěře. Lesnímu personálu Správy šumavského parku se pro letošek podařilo plán překročit a v tomto ohledu šumavští lesníci dosáhli jeden ze čtyřech nejlepších výsledků v dějinách Správy Národního parku Šumava.

Zdroj: Národní park Šumava, ČRo ČB

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jiří Řeháček  | 

  Reagovat

   

  Dobrý den, o tom sice pochybuji (Poplatkový lov je v národním parku vyloučen, proto redukce jelení zvěře probíhá v režii Správy Národního parku Šumava a zajišťují ji výhradně kmenoví zaměstnanci), ale my navíc nejsme nějaký orgán Správy Národního parku Šumava, a tak s touto otázkou se musíte obrátit přímo na ně.

  Vloženo 11.3.2014 18:29:12

 • Klein Karel  | 

  Reagovat

   

  Dobrý den, je možné zažádat Správu Národního parku Šumava o odlov jelena nebo srnce na rok 2014.
  případně, že ano prosim o zasláni ceniku poplatkového odlovu.
  Děkuji za odpovědˇ.Klein K.

  Vloženo 11.3.2014 17:32:32

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace