Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

  středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

 • Toulky za poznáním Severní Korea

  středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

  Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Jihočeské letiště: Duchovní otcové nápadu teď grilují ty, kteří za ně tahají kaštany z ohně

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Na čtvrtečním zasedání krajského zastupitelstva předkládalo vedení Jihočeského kraje na přání zastupitelů zprávu o současném stavu na budovaném letišti v Plané. Nejvíc kritický byl zastupitel Martin Kuba z ODS. Byla to ovšem právě jeho strana v době, kdy byl hejtmanem Jan Zahradník, která se záměrem vybudovat v jižních Čechách letiště přišla. Z náznaků také zaznělo, že není vyloučen odchod města České Budějovice ze společnosti Jihočeské letiště, kde mají město s krajem poloviční podíly. Zastupitelé chtěli slyšet, jestli skutečně budou z tohoto letiště létat Jihočeši na dovolenou do světa, jak se jim od začátku slibovalo, nebo půjde hlavně o přepravu nákladů. Momentálně je situace taková, že nainvestováno je do areálu 500 milionů korun, další investice přijdou letos, letiště je před otevřením, a to s vědomím, že všechna letiště v České republice kromě pražské Ruzyně jsou ztrátová.

 

První náměstek hejtmanky Josef Knot sdělil, že tato koalice (ČSSD, Jihočeši 2012, Pro jižní Čechy a KDU-ČSL) převzala plán na zprovoznění letiště v úsporné variantě a na tom pokračovala. „Pokusili jsme se teď formulovat zadávací dokumentaci na hledání poradce, který by nám pomohl s výběrem strategického partnera, záměru, jak by se s letištěm mělo nakládat a jaký by měl být byznys model. Proběhla společná jednání rady kraje a rady města České Budějovice na toto téma, kde nastala otázka vypořádání padesátiprocentního podílu města," sdělil Josef Knot.

Zastupitele samozřejmě zajímalo, zda nějací zájemci o strategické partnerství jsou a kdo to je. Náměstek Knot řekl, že za vedením kraje chodí různé skupiny, oficiálně kraj obdržel dvě nabídky, obě jsou podle jeho slov vhodné a validní. „Jejich jména nemohu zveřejňovat," sdělil. V kuloárech se mluví o tom, že jeden z vážných zájemců je z Ruska a to se moc nelíbí některým koaličním partnerům. Vedení kraje si současně myslí, že jihočeské letiště nemusí být v tak nepříznivé situaci jako jiná letiště v republice, protože bude disponovat i velkou rozlohou pozemků, které by byly využitelné pro navazující infrastrukturu na využití cargo letů – tedy přepravy zboží.

Z debaty plynulo, že opozice má na vládnoucí koalici nabito, ať bude záměr jakýkoliv. Když bude strategie zacílená na dopravu pasažérů, bude to špatně, protože to generuje ztrátu. Pokud se budou konat hlavně cargo lety, bude to také špatně, protože za obří vynaložené peníze budou nad hlavy Budějovičáků létat dopravní letadla.

Zahánět vedení kraje do těchto slepých uliček si vzal za cíl hlavně Martin Kuba (ODS). „Vy nevíte, co má letiště kraji přinést? Budou tu lety na dovolenou nebo cargo přeprava? A teď hledáte partnera, který vám má poradit?," kladl jednu otázku za druhou. „Vy nevíte jestli výsledek bude plus nebo mínus, pořád nevíme, kolik na to budeme případně doplácet. Koukám na kolegu Bouzka, který je na to citlivý," snažil se Kuba vyprovokovat k reakci Tomáše Bouzka z uskupení Pro Jižní Čechy.

Hejtmanka Ivana Stráská připomněla, že celý záměr odstartovalo vedení kraje už v letech 2006 a 2007. A to byla u moci ODS. Nikdo se ale jejích představitelů nezeptal, jaká tedy byla původní strategie, navíc tehdejší hejtman Jan Zahradník byl tentokrát v sále nepřítomen.

„Tehdy se myslelo, že na projekt budou evropské peníze, ale nebyly," připojila Stráská vysvětlení, proč kraj a potažmo město České Budějovice už stála celá akce tolik peněz. V roce 2008 se pak stal hejtmanem Jiří Zimola z ČSSD a i jeho krajská koalice se pustila do pokračování projektu s vervou.

Nynější první náměstek Josef Knot podotkl: „Dotaz, se s tím bude chtít dělat, je také z padesáti procent otázka pro město České Budějovice. Ano, kraj tam 500 milionů nainvestoval, ale studie záměru se měly dělat před odstartováním realizace té myšlenky." A hejtmanka dodala, že ekonomický propad všech letišť s výjimkou Prahy nastal až později, podmínky se dramaticky změnily. To už bylo budování letiště v Plané u Českých Budějovic v plném proudu.

Na povrch vyplul střet s městem České Budějovice, potažmo hnutím ANO, které z krajské koalice před dvěma lety nedobrovolně vypadlo. Primátor Budějovic Jiří Svoboda z ANO prohlásil, že město nebylo připuštěno do pracovní skupiny a České Budějovice nemají žádné informace o vývoji situace. „My nezpochybňujeme podporu, ale chceme vědět k čemu má sloužit, jaký je cíl. Dlouhodobá situace takhle na vodě je neudržitelná a současná nálada v zastupitelstvu města Českých Budějovic je taková, že bez těchto odpovědí by nebyla vůle dál projekt financovat," řekl primátor Svoboda.

Náměstka Knota překvapilo, že Budějovičtí najednou nic nevědí. „Vy posíláte ročně 25 milionů a nevíte proč a kam? To snad ani nemůže primátor města vyřknout," naznačil Svobodovi cosi o řádné správě veřejného majetku. Připomněl také, že před dvěma měsíci primátor u jednání seděl a teď se hledá poradce pro výběr strategického partnera. „Cíl je jasný, ideálně hospodářský výsledek nula," řekl Knot.

Další krajský zastupitel ANO František Konečný (před nedávnem odvolaný budějovický náměstek primátora), rovněž naznačil, že ANO se na případné katastrofickém scénáři s letištěm podílet nehodlá: „Pan Knot se rozčiluje mimo mísu. Dozorčí rada společnosti Jihočeské letiště, kde Budějovice jsou zastoupeny, se schází jen dvakrát do roka. Ale v nynější pracovní skupině za město nikdo není. Vidím velký problém ve spolupráci a nikdo nám ani neřekl, že letiště loni nebude zprovozněno."

Jan Bauer z ODS se přidal: „Vyrábíme si tu perpetum mobile na tvorbu hospodářské ztráty a na to ještě máme letos v krajském rozpočtu připraveno čtvrt miliardy korun." A Martin Kuba si znovu přihřál svou opoziční polívčičku: „Takže tu bude jenom cargo, ideálně s nulovým hospodářským výsledkem a za výsledných 900 milionů tu budou budějovickým občanům létat letadla s nákladem nad hlavou."

Jihočeské letiště je tak pro kraj přímo vřelý brambor a ještě kolem něj bude dusno. Co se proslýchá, zájemci o provozování letiště nejsou zrovna z teritorií, která se některým politikům zamlouvají a zájemci ze západní strany se nehrnou. Na pořad tak mohou přijít i další debaty – třeba jestli víc vadí východní partner nebo každoroční ztráta letiště, které si politici z ODS vymysleli a jejich následovníci myšlenku rozvíjeli.

Diskuse k článku - 12 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  ods ta to vymyslela to jsou hlavy hlavne kuba

  Vloženo 22.4.2019 07:07:26

 • Tony 

  Reagovat

   

  Pozemky se mohou zaplnit množstvím skladišť a hal, kam budou kamiony navážet zboží, které pak bude cargo přepravovat.

  Vloženo 14.4.2019 10:27:56

 • mira 

  Reagovat

   

  Pochopitelně že jde o pozemky. Ty bude muset kraj přihodit jako bonus pokud to celé nemá skončit krachem.

  Vloženo 14.4.2019 07:34:15

  • novyv 

   Reagovat

    

   o jaké pozemky? krach provozu se bude odvíjet od počtu cestujících a cargo. obávám se že počet cestujících bude velice nízký. ale cargo by fungovat mohlo velice dobře.

   Vloženo 14.4.2019 09:59:52

   • Romadur 

    Reagovat

     

    Cargo - přesně tak si to v Budějcích přáli. Více letadel a kamionů do každé dědiny.
    Prácheňský, Smoljak a Svěrák byli vizionáři.

    Vloženo 14.4.2019 14:45:12

 • Romadur 

  Reagovat

   

  Investor z Ruska těžko bude mít spásný nápad a těžko vytáhne zázračně ziskový business z rukávu.
  Jestli je na letišti něco zajímavého, tak jsou to pozemky, pozemky, pozemky.

  Vloženo 13.4.2019 20:17:18

 • Kuba si myje pazoury 

  Reagovat

   

  To umí, pracháč jeden vymočený. Týpek z partaje, která to vše spískala. Sebrat lidem veřejnou dopravu, především vlaky a udělat jim místo toho letiště. Nápad hodný kripla.

  Vloženo 13.4.2019 19:12:55

  • Nápad hodný krypla 

   Reagovat

    

   Anebo loupežníka:(

   Vloženo 13.4.2019 19:29:24

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace