banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

  • Zámecký park v Červeném dvoře

    Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

    Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 

Jihočeští hasiči měli o víkendu napilno

 Autor: HZS

    Autor: HZS

JIŽNÍ ČECHY – Jihočeští hasiči během víkendu zasahovali pouze při jedné dopravní nehodě. Ale šestkrát vyjížděli k požárům. Hořelo v bytě v Prachaticích, střecha rodinného domu v Libníči, ve sklepech v Lipí nebo v vltavotýnském bytě.

 

V sobotu 11. ledna, půl hodiny po poledni, vyjeli českobudějovičtí hasiči k dopravní nehodě mezi obcemi Ledenice a Borovany u odbočky na Strážkovice. Tady zasahovala profesionální jednotka ze stanice České Budějovice – Suché Vrbné. Šlo o dopravní nehodu dvou osobních automobilů. Z vozů vytékaly provozní kapaliny. Zasahující hasiči provedli úklid vozovky sorbentem a zametení vozovky od úlomků střepů a plastů.
V půl druhé vyjeli dvě osádky cisteren a automobilového žebříku prachatických profesionálních hasičů do Národní ulice v Prachaticích, kde byl oznamovatelem na tísňovou linku ohlášen kouř linoucí se z jednoho balkónu v panelovém domě. Jednalo se o požár květináče stojícího na balkónovém okně. Uživateli bytu se podařilo požár lokalizovat ještě před příjezdem hasičů. Ti pak provedli dohašení vodou z vodovodního řádu. Požár se nerozšířil. Kouř pak byl odvětrán přirozenou cestou bez použití přetlakového ventilátoru. Nikdo z obyvatel domu nebyl zraněn ani nijak ohrožen. Výši vzniklé škody vyčíslil vyšetřovatel hasičů ve spolupráci s policisty na deset tisíc korun. Hasiči uchránili majetek také asi za deset tisíc korun. Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při kouření.

V neděli 12. ledna, pět minut po půlnoci, profesionální českobudějovičtí hasiči včetně výškové techniky byli vysláni do obce Libníč k ohlášenému požáru rodinného domu. Zároveň byl vyhlášen poplach také jednotce místních dobrovolných hasičů. Provedený průzkum na místě požáru ukázal, že hoří střecha rozestavěného domu. Požár zasáhl část střešní konstrukce v okolí komína. Během čtvrthodiny se zasahujícím hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu. Požár byl zcela zlikvidován až po jedné ráno. Vzniklá škoda je asi 100 tisíc korun, uchráněná hodnota majetku je dva miliony korun. Příčinou vzniku požáru bylo tepelné samovznícení střešní konstrukce od komínového tělesa.
V půl čtvrté odpoledne jedním vysokotlakým proudem uhasili českobudějovičtí profesionálové v Bezdrevské ulici v Českých Budějovicích požár odpadu v plastovém kontejneru.
Před čtvrtou odpoledne hořelo ve sklepních prostorech domu v obci Lipí. K ohlášenému požáru vyjely osádky dvou cisteren a automobilové plošiny hasičů ze stanic České Budějovice a Křemže. Poté, co operační středisko prostřednictvím linky tísňového volání obdrželo informaci, že v jednom ze sklepů je propanbutanová láhev, byla povolána i jednotka dobrovolných hasičů z Dubné. K požáru se jako první dostavila křemežská jednotka těsně následována českobudějovickými profesionály. Obě jednotky okamžitě zahájily hasební práce. Bourací sekerou hasiči násilně otevřeli dva sklepy. Uvnitř nalezená propanbutanová láhev stála zcela mimo nebezpečí. Požár ve sklepní kóji křemežští hasiči zlikvidovali vysokotlakým proudem. Českobudějovická jednotka zatím odvětrala zakouřenou chodbu a celý prostor zkontrolovala pomocí termokamery. Zásah byl vzhledem k silnému zakouření veden v dýchací technice. Hasičské jednotky na místě spolupracovali s policisty. U zásahu byli i zdravotníci záchranné služby. Příčina vzniku požáru je v šetření.
V sedm večer v obci Lipí byl ohlášen další požár. Tentokráte šlo o požár sedačky. K zásahu vyjeli hasiči z Křemže. Požár sedačky, která stále pod schodištěm na chodbě, byl však uhašen ještě před jejím příjezdem. Hasiči zkontrolovali řádné dohašení. Vyšetřovatel hasičů stanovil výši vzniklé škody na 26 tisíc korun. Hasiči uchránili majetek za 100 tisíc korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.
Ještě po desáté večer vyjeli hasiči k dalšímu požáru do Orlické ulice v obci Týn nad Vltavou. K zásahu také vyjela místní jednotka s výškovou technikou. Požár nebyl blíže určen, operátor tísňové linky obdržel pouze informaci, že se jedná o požár v bytě. V průběhu jízdy týnské jednotky k zásahu přišla na linku 112 další zpráva, a to, že požár je už uhašen. Část jednotky byla vrácena na základnu. Osádka jedné cisterny dojela na místo, aby prověřila řádné uhašení. Šlo o požár rozpáleného oleje, na který se dostala voda. Při požáru byla zraněna jedna osoba, kterou si převzali zdravotníci záchranné služby.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace