Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hvězda Betlémská!?

    pondělí 9.12 19:00 - Muzeum Jindřichohradecka, budova ve Štítného ulici, Jindřichův Hradec

    Přednáška Ing. Jany Tiché z Hvězdárny a planetária v Č. Budějovicích s pobočkou na Kleti.

  • Pletky s Vlastou

    pondělí 9.12 9:00 - Písek, Senior Point

    Tvořivé setkání.

Zobrazit všechny události
 

Kam na výlet? V Jindřichově Hradci je největší pohyblivý betlém na světě

JINDŘICHŮV HRADEC - Muzeum Jindřichohradecka vlastní naprostý unikát - Krýzovy jesličky, které jsou od roku 1998 jsou zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanický betlém na světě. Jsou dílem jindřichohradeckého měšťana a punčochářského mistra Tomáše Krýzy (1838–1918), který je vyráběl přibližně 60 let. Téměř šedesátimetrový betlém obsahuje 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Součástí expozice je i přehlídka dalších jihočeských betlémů.

 

Muzeum mimoto v budově jezuitského semináře nabízí přehlídku šicích strojů Lada, které kdysi nechyběly téměř v žádné domácnosti a české ženy na nich dokázaly kouzla, díky nimž byly vždycky šik. I v dobách, kdy se jim o záplavě značkových butiků stejně jako levného asijského zboží ani nezdálo.

Taje tiskařského řemesla odhaluje v Muzeu Jindřichohradecka Ladfrasova tiskárna a návštěvníci mohou zavítat i do starobylé lékárny. Mužskou část zas určitě zaujmou malované ostrostřelecké terče. 

Muzeum provozuje také městskou vyhlídkovou věž a kostel sv. Jana Křtitele s minoritským klášterem. V klášteře je k vidění Strom života, jedno z nejpozoruhodnějších děl barokního řezbářství na jihu Čech. 

Otevřeno je denně od 8.30 do 12 a od 13 do 17 hodin. 

Podívejte se na fotografie - co všechno se v Krýzových jesličkách pohybuje. 

-pr-

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace