Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

  středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

 • Toulky za poznáním Severní Korea

  středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

  Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Kraj podpořil kromě fotbalové také hokejovou akademii

 Autor: Foto web klubu HC ČEZ Motor

    Autor: Foto web klubu HC ČEZ Motor

JIŽNÍ ČECHY - Krajští zastupitelé se na posledním zasedání jednomyslně shodli, že podpoří čtyřmi miliony korun hokejovou akademii pro talentované hráče, která funguje při Motoru České Budějovice. Předkladatel - náměstek hejtmanky pro školství Zdeněk Dvořák připomněl, že obdobně už kraj, město České Budějovice a fotbalová asociace zřídily fotbalovou akademii.

 

Rozpočet hokejové akademie představuje na rok částku 15,5 milionu korun. Město České Budějovice z těchto nákladů uhradí 8 milionů, Jihočeský kraj dá 4 miliony, Český svaz ledního hokeje 1,2 milionu, Česká unie sportu 85 tisíc, příjem z reklamy představuje milion a od rodin hráčů se vybere 1,284 milionu korun.

Náměstek hejtmanky Zdeněk Dvořák (KDU-ČSL) uvedl, že talentovaní hokejisté z celého kraje jsou v krajském městě ubytovaní, stravují se zde, z prostředků se hradí trenéři i rekondice. Zastupitel Tomáš Hajdušek (ODS) řekl, že návrh podporuje, protože hokejová akademie je nástupcem bývalých tréninkových středisek mládeže. "Po roce 1990 byl tento systém opuštěn a to se negativně projevilo na úrovni sportovních výběrů. Je to pokus podpořit skutečné talenty," uvedl Hajdušek. 

Náměstek hejtmanky pro finance Jaromír Novák (ČSSD) poznamenal: "Já s tím mám jediný problém - že dřív tato střediska mládeže financoval stát." "Ano, protože tehdy nebyly kraje, které mají vlastní prostředky z daňových výnosů," kontroval Hajdušek. A do debaty se zapojil také Petr Braný z KSČM a ocenil, že kolega Hajdušek shledává na době socialismu i něco dobrého. Poté přispěchal s výrazem podpory také František Konečný z ANO a Tomáš Bouzek (Pro jižní Čechy - TOP 09) podotkl, že před volbami podporu samozřejmě zdůrazňují všichni. A skutečně všech 50 přítomných zastupitelů vzápětí zvedlo pro čtyřmilionový příspěvek hokejové akademii ruku. Hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) vyjádřila potěšení, že na něčem se dokonce všichni zastupitelé dokáží shodnout.

Jak hokejová akademie funguje?  

Jak objasnil generální ředitel hokejového klubu ČEZ Motor Stanislav Bednařík, systém hokejové akademie se od fotbalové poněkud liší. Český svaz ledního hokeje v tomto případě pouze přidělí hokejovou akademii - jako známku kvality konkrétnímu klubu. Ten pak sám musí fungování zabezpečit včetně tréninkových podmínek a licencovaných trenérů, od hokejového svazu dostává jen menší příspěvek. 

Hokejová akademie klubu ČEZ Motor zahrnuje hráče mladšího a staršího dorostu a juniorky, celkem 90 talentovaných hráčů. Nebudějovických je mezi nimi kolem dvaceti. Pro tyto přespolní hráče má klub od města v pronájmu ubytovnu na Pražské třídě a platí tam vychovatelku. Pro juniory pak má navíc jeden služební byt. Hráči chodí v Českých Budějovicích do základních a středních škol a trénují v Motoru. "Největší počet z hráčů hokejové akademie studuje na Česko-anglickém gymnáziu," sdělil Bednařík. 

Hráči mají minimálně dvakrát týdně dvoufázové tréninky, pro které potřebují určité školní úlevy, klub ale sleduje i jejich školní prospěch a také docházku do školy. 

Výběr hráčů do hokejové akademie probíhá v rámci projektu Výchova talentované mládeže, kdy krajský hokejový svaz organizuje týmy krajských výběrů z jednotlivých věkových ročníků, jmenuje k nim trenéry z různých jihočeských klubů. Vedoucí trenér hokejové akademie Jaroslav Liška pak sleduje tyto krajské výběry a z nich si tipuje hráče do hokejové akademie. "Vybíráme skutečně talentované hráče, k nimž je směřována tato péče v hokejové akademii. Částečně se na financování podílejí i rodiče," uzavřel Stanislav Bednařík. 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Petr 

  Reagovat

   

  Opět zde bude problém jako u fotbalu - ač je akademie financována z veřejných, JIHOČESKÝCH, peněz, nikoliv peněz HC Motor, dostane potom HC Motor zdarma hráče, kteří když budou chtít odejít jinak, budou za ně chtít peníze.

  Akademie by měly fungovat tak, že budou zcela odděleny od konkrétního klubu a po dosažení juniorského věku by hráči mohli přestoupit kamkoliv.

  Vloženo 4.10.2017 17:15:58

  • Stanislav Bednařík 

   Reagovat

    

   S názorem pana Petra lze i nelze souhlasit. Parametry spoluprace mezi jihočeskými kluby, alespoň většinou z nich je nastavena tak, že juniorští talentovaní hráči odchází do Akademie ČSLH v Motoru bezplatně a v případě, že po dovršení juniorkého věku nenaleznou uplatnění v seniorském "A" týmu Motoru se vrací zpět do mateřského klubu a to opět bezplatně. Znamená to, že Motor investoval do výchovy hráče a že se do mateřského klubu vrací hráč, který vyrůstal v podmínkách Akademe a je připravený pro seniorský hokej. Důvodem výše uvedeného je jednak vůle většiny jihočeských klubů spolupracovat a dosáhnout vyšší kvality jihočeského seniorského hokeje a za za druhé i původ peněz na financování Akademie, tzn. městské a krajské. Už pátou sezonu Motor důsledně praktikuje přestupovou politiku, kdy jakéhokoliv vlastního hráče uvolňujeme po kraji zdarma, mimo kraj žádáme "tabulky". Jeden příklad za všechny, v kádru účastníka II. ligy David servis je skoro 20 kmenových hráčů Motor bez jakékoliv finanční náhrady.

   Vloženo 5.10.2017 07:27:27

   • Petr 

    Reagovat

     

    Děkuji za odpověď. Pokud to tak funguje a bude fungovat, pro JČ hokej jenom dobře. Spíš narážím na zkušenosti z fotbalu, kde je akademie maskována jako tréninkové centrum Dynama.

    Vloženo 5.10.2017 12:55:45

   • hokejka 

    Reagovat

     

    pane Bednařík , ano , ale opět jenom do Budějek ,,,co Vám udělal písecký odchovanec , že jste jej vrátili - nedodržení životosp. široký pojem.

    Vloženo 8.10.2017 08:38:34

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace