Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Relaxační malba pro dospělé

  pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

 • Václav Neckář se skupinou Bacily

  pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Kraj pomůže hospodářsky slabým oblastem 7,5 miliony korun

Hotel Máj, který Nové Hrady rekonstruují. , Autor: Foto archiv Nové Hrady

Hotel Máj, který Nové Hrady rekonstruují.     Autor: Foto archiv Nové Hrady

JIŽNÍ ČECHY - Hospodářsky slabé oblasti na jihu Čech podpoří letos kraj částkou téměř 7,5 milionu korun. „Jedná se o dotační program, jehož cílem je vyvážený územní rozvoj regionu," uvedl náměstek hejtmanky Pavel Hroch. Podporu schválilo krajské zastupitelstvo 23. května.


O dotaci se ucházelo 18 obcí, které požadovaly celkem 11,3 milionu korun. Hodnotící komise doporučila částku 7,5 milionu, která byla k tomuto účelu vyhrazena, rozdělit mezi 13 obcí. „Mezi úspěšné uchazeče patří například Budíškovice na Jindřichohradecku, které jsme podpořili částkou 720 tisíc korun na stavební úpravy hasičské zbrojnice, Loučovice na Českokrumlovsku získaly 390 tisíc na rekonstrukci prostor pro novou lékárnu, Roudné na Táborsku pomůže 817 tisíc s rekonstrukcí obecního úřadu, Volary na Prachaticku využijí 441 tisíc na přípravu projektové dokumentace na startovací byty, Miroticím na Písecku jsme přispěli 609 tisíci na opravu elektroinstalace v tamní Sokolovně či Novým Hradům na Českobudějovicku 939 tisíci na rekonstrukci zázemí pro účinkující v sále tamního hotelu Máj," upřesnil Hroch.

Možnost získat tuto dotaci oceňuje například starosta Nových Hradů Vladimír Hokr. „Hotel Máj se stal majetkem města v roce 2017 a od té doby jej průběžně rekonstruujeme. Jsme rádi, že se úpravy zázemí pro účinkující podaří uskutečnit díky krajským penězům," sdělil Hokr. Jednou z akcí, které se zde pořádají, je vyhlášená Novohradská číše.

Mezi hospodářsky slabé oblasti byly zařazeny obvody 16 měst s pověřeným obecním úřadem ve Vyšším Brodě, Nových Hradech, Vojenském újezdu Boletice, Nové Bystřici, Volarech, Bechyni, Horní Plané, Českém Krumlově, Slavonicích, Soběslavi, Mirovicích, Dačicích, Mladé Vožici, Miroticích, Kaplici a Protivíně.

Kritériem je zejména nadprůměrná nezaměstnanost, která je často spojená s nižší životní úrovní, či nízká hustota osídlení. „Dlouhodobě mezi tato území v kraji patří zejména periferní venkovské oblasti, které leží mimo hlavní dopravní tahy, mají nízký počet obyvatel a malé rozpočty, ale současně vysoké náklady na zabezpečení veřejných služeb," uzavřel Hroch.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Kraj už venkov podporuje, jak to jen jde! 

  Reagovat

   

  Třeba zrušením sítě linek osobních vlaků, projevil bezezbytku přístup a pojetí venkova v moderním duchu!

  Vloženo 31.5.2019 08:34:03

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace