Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

  Beseda.

 • Bachata pro začátečníky

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

Kraj pozastavil Svazku obcí regionu Písecka vracení neoprávněně čerpané dotace. Svazek prý čeká na kladný výsledek policejního vyšetřování

Červnové hlasování o prominutí zbytku dluhu. , Autor: L. Kolářová

Červnové hlasování o prominutí zbytku dluhu.     Autor: L. Kolářová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Včera se znovu vrátila na stůl krajských zastupitelů kauza neoprávněně čerpané části dotace na projekt Orlicko čistější. Svazek obcí regionu Písecka byl při kontrole krajskými úředníky vyzván, aby vrátil 982 068 korun, které svazek čerpal neoprávněně na poradenskou činnost, poskytovanou manažerkou Ivanou Očáskovou a dřívějším a už zase nynějším předsedou svazku Miroslavem Sládkem (dříve ODS). Kontrola shledala, že nadměrné poradenství odčerpalo peníze, určené dotačním záměrem především na projekty čistíren odpadních vod v okolí Orlické přehrady. Vyúčtování dotace pak svazek protahoval několik let a od vyměření vratky se snažil placení vyhnout opakovanými žádostmi o odpuštění. Svazek si rovněž nechal zpracovat právní posudek, že není důvod vyvozovat vůči nikomu osobní odpovědnost. Kauza zjevně není lhostejná některým členským obcím svazku, jednak v začátku kdosi anonymně upozornil média - zasláním dopisu, který měly o případu k dispozici obce - a nyní zacházení s dotačními penězi prošetřuje i policie. Publikování této kauzy v Píseckých postřezích a Milevských novinách je rovněž opakovaně provázelo pohrůžkami předsedy svazku Miroslava Sládka, že podá na novináře žalobu.

 

V době, kdy krajskou radní pro zemědělství a životní prostředí byla v minulém volebním období Hana Tůmová z KSČM, která nebyla odpuštění vratky přístupná a osobně proti tomu vystupovala, objevovaly se i nepříjemné slovní ataky na její stranickou příslušnost. Postup kraje byl přitom celkem vstřícný. Vratku bylo také možné řešit jako porušení rozpočtové kázně a vymáhat v daňovém řízení. Toto však zahájeno nebylo, protože se Svazek obcí regionu Písecka zavázal peníze splácet. Zahájené daňové řízení by totiž pro svazek znamenalo nemožnost čerpat jiné dotace z veřejných zdrojů.

Svazek tedy své pochybení uznal, uznal i výši povinné vratky jako svůj dluh vůči kraji, ale vzhledem k tomu, že prostředky zálohy dotace již vynaložil a utratil, požádal o možnost splátkování, kterému bylo vyhověno. Představitelé svazku na dřívějších jednání krajského zastupitelstva uváděli, že úhrady splátek má svazek promyšlené, vydělá si na ně poradenskou činností.

Splátkový kalendář je plněn a z dluhu 982 068 Kč je splaceno celkem 574 000 Kč, tedy už přes polovinu. Splátky jsou rozepsány do října 2018. Od jara už ovšem Svazek obcí dvakrát přišel se žádostí o prominutí zbytku a když neuspěl, nyní žádá o pozastavení splátek. Jako důvod se uvádí tíživá finanční situace svazku.

Červnová žádost o prominutí zbytku dluhu, kterou předložil místopředseda svazku, bernartický starosta Pavel Souhrada (ODS), s poukazem na dosud probíhající šetření policie schválena nebyla. Nyní svazek požádal o posečkání s dalšími splátkami a s tím související úpravu splátkového kalendáře, neboť představitelé svazku údajně očekávají pro ně kladný výsledek vyšetřování, tedy neprokázání trestní odpovědnosti v této kauze šetření dotačního podvodu. Kladný výsledek by podle nich pak mohl naklonit vůli krajských zastupitelů k prominutí zbytku pohledávky. 

Pozastavení splátek včera prošlo. Ze 49 přítomných zastupitelů hlasovalo 41 pro, žádný proti a osm se zdrželo. Zdrželi se dva zastupitelé z ČSSD, čtyři z ANO a dva z KSČM.

 

 

 

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Miloš 

  Reagovat

   

  Místo toho, aby pan Sládek a spol. chodili kanálama, tak mají ještě tu drzost vyhrožovat novinářům? Žijeme v divné době!

  Vloženo 25.9.2017 23:16:06

 • mojmír 

  Reagovat

   

  Je k tomuto příspěvku možná diskuse přímo v tištěných MN?

  Vloženo 23.9.2017 02:26:56

  • Libuše Kolářová, Jihočeské týdeníky a JcTed 

   Reagovat

    

   Samozřejmě, neanonymní autoři mohou beze všeho poslat reakci do Milevských novin.

   Vloženo 24.9.2017 08:46:45

   • mojmír 

    Reagovat

     

    Věřím, děkuji a využiji v širším kontextu. Snad mně spoluobčané uvěří. Je to téma velké současné nadbytečné byrokracie. Sám tomu nerozumím, tak se budu radši jenom ptáti. Ale za své prostoduché a podezíravé otázky se podepíši.

    Vloženo 25.9.2017 20:30:36

 •  

  Reagovat

   

  Tento stát je jeden velkej hnůj!

  Vloženo 22.9.2017 19:25:11

 • Karel Beran 

  Reagovat

   

  Je podivné, že dluh svazek obcí uznal, splácí, a najednou chtějí k pozastavení použít policejní vyšetřování. Jak jde vidět, tak koalice v Č.B. jede zase ve všivárnách, jako tomu bylo např. u Zimolovo chaloupky či odměnách pro Bláhu.

  Vloženo 22.9.2017 17:09:40

 • Honza 

  Reagovat

   

  Mají to zaplatit Sládek a Očástková poradci

  Vloženo 22.9.2017 11:37:42

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace