banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Znouzecnost u Stánku!

  středa 24.7 20:00 - Tábor, Stánek - Žižkovo náměstí

  Koncert.

 • Začarovaný les

  středa 24.7 18:00 - Písek, Palackého sady

  Loutkové představení.

Zobrazit všechny události
 

Krajská opozice cupovala audit ke stavbě domu exhejtmana na Lipně

Martin Bláha a Jiří Zimola vysvětlují záležitost rekreačních domů na tiskové konferenci. Od března události vygradovaly v rezignaci hejtmana i předsedy představenstva Jihočeských nemocnic. , Autor: L. Kolářová

Martin Bláha a Jiří Zimola vysvětlují záležitost rekreačních domů na tiskové konferenci. Od března události vygradovaly v rezignaci hejtmana i předsedy představenstva Jihočeských nemocnic.     Autor: L. Kolářová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krajští zastupitelé včera znovu dlouho diskutovali o stavbě lipenských rekreačních chalup bývalého hejtmana Jiřího Zimoly, jeho bývalého náměstka Jaromíra Slívy a odcházejícího předsedy představenstva Jihočeských nemocnic Martina Bláhy. Na program byl podle návrhu opozice zařazen bod o podezření na vyvádění prostředků z Jihočeských nemocnic. Opozice tak dává do souvislosti financování výstavby rekreačních domů a vysoké odměny, které pobíral šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha. Exhejtman Jiří Zimola (ČSSD) předložil dokumenty, kterými toto vyvracel a on i jeho kolegové z koalice odmítali jednat o jakýchkoliv podezřeních. To podle nich přísluší orgánům činným v trestním řízení a policie se touto kauzou skutečně začala zabývat. Opozice ale měla i tak řadu výhrad.

 

Opoziční zastupitelé z ODS a ANO především namítali, že audit obdrželi pozdě, až přímo na jednání, a nemohli si ho tedy předem prostudovat. Martin Kuba z ODS upozornil, že sama zpracovatelská firma NSG Morison uvádí, že nejde o audit, ale o ověření skutečností, které není auditem. 

Jiří Zimola objasnil zastupitelům, jak auditorská firma pracovala. Dokument objednal Martin Bláha a položil čtyři dotazy, na které auditorská firma a znalecký ústav odpovídaly. Za prvé, zda cena rekreačních domů byla v místě a čase obvyklá. "Odpověď zní ano, dokonce znalecký posudek ohodnocuje můj dům na 4,1 milionu, ale já za něj zaplatím 4,5 milionu. Čili určitě není podfinancován a nemohly se tedy vyvádět prostředky," řekl Zimola. Zastupitelé ODS kontrovali, že zpracovatelé vůbec nebyli na místě, ale hodnotili podle fotografií. Důvěryhodnost znaleckého posudku, který zpracovával ústav Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, je podle Martina Kuby slabá, protože tato škola spolupracuje se středními školami řízenými krajem.

Druhou otázkou se řešil finanční smluvní vztah mezi Jiřím Zimolou, Jaromírem Slívou a Martinem Bláhou. "Je doložena smlouva o spolupráci při výstavbě, podle níž se měla do měsíce od jejího podpisu uhradit záloha 2 miliony korun. To jsem učinil 13. května 2015 a doložil jsem výpisem z účtu. Zbytek má být doplacen po kolaudaci, k níž dojde během několika měsíců. Zbývající částku uhradím částečně z úspor a částečně hypotékou," pokračoval Jiří Zimola.

"Třetí dotaz směřoval k tomu, zda pan Bláha měl peníze na realizaci této akce mimo příjmů z Jihočeských nemocnic, protože tu minule zastupitel pan Hajdušek prezentoval, že jeho ostatní příjmy byly malé, jen několik desítek tisíc," řekl Zimola dále. V předkládaném dokumentu se však ověřily ostatní příjmy manželů Bláhových ve výši 24,9 milionu. Poslední otázka se týkala toho, zda na stavbě rekreačních domů pracovaly i firmy, které měly zakázky od Jihočeských nemocnic. Jiří Zimola uvedl, že na stavbě pracovalo celkem 28 firem, všechny za ceny v místě a čase obvyklé a jen 15 procent z nich někdy také pracovalo pro Jihočeské nemocnice. Odůvodnil to tím, že šlo o specifické práce, v nichž jsou tito dodavatelé špičkou v regionu a těžko by se sháněl někdo jiný. 

"Auditoři z NSG Morison nemají vztah k Jihočeskému kraji a tím pokládám kauzu za vysvětlenou. Politickou odpovědnost jsem přijal a tím je věc uzavřena," řekl Jiří Zimola. To si opozice samozřejmě nemyslela. Tomáš Hajdušek poukazoval na to, že není patrné, odkud pocházejí dokladované příjmy manželů Bláhových, a že hlavním stavebním dodavatelem byla firma, které od roku 2006 nezveřejňuje výroční zprávu, což je její zákonná povinnost. Zastupitelé ODS měli výhrady k tomu, jak Martin Bláha otázky pro auditory formuloval. "Otázku zadal, jestli Bláhovi na projekt měli, ale nikdo se neptá, odkud na to měli," řekl Hajdušek. Radka Maxová z ANO podotkla, že mandát politiků by měl být skutečně časově omezen, protože na tomto případu je vidět, že časem se ztrácí soudnost a úroveň.

Po ostré výměně názorů nakonec zastupitelé nepřijali žádný závěr a žádné usnesení a rozešli se na oběd. Po obědě už jednali na jiné téma.

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • retro 

  Reagovat

   

  Kdo tady může za ten celkový svinčíK? Tak prosím. Prezident, bývalý předseda ČSSD, Premiér, současný předseda ČSSD, Předseda poslanecké sněmovny ČR, člen ČSSD, Předseda Senátu ČR, člen ČSSD. Kdo neplatí dluhy a igniruje soudní rozhodnutí? ČSSD! Voliči ČSSD, jste normální?

  Vloženo 12.5.2017 16:09:45

  • pláteník 

   Reagovat

    

   Samet s Čechy dokonale zamet´. Komunisti se rozprchli do jiných politických stran a teď to všem dávají sežrat, jak se patří. A proč ne, když všechna politické strany, kde je jich většina, mají tolik voličů, že.

   Vloženo 12.5.2017 16:13:33

 • Josef 

  Reagovat

   

  Přesně na tohle je v diskuzi pod článkem o auditu upozorňováno. Shrnuto: audit není audit, je to cosi co zadal Bláha firmě, kterou sám vybral , dost možná jí i nadiktoval, co tam má napsat. Firma nebyla na místě a Jiří Zimola se snaží své okoló tímto pamfletem zblbnout. Ať jde kamsi.

  Vloženo 12.5.2017 15:09:43

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Hurá vše vysvětleno, zameteno pod koberec a můžeme začít s novým odkláněním, vyváděním, teď v čele s jinou politickou celebritou v týmu ČSSD. která to vše v předcházejícím případě zastřešovala.

  Vloženo 12.5.2017 14:47:55

  • svědomí a stud? 

   Reagovat

    

   a neschopnost aktérů /3 voleb.období/Nechápou,když jim přišla do rukou"MOC",že ji nadále nemohou zneužívat,ona MOC znamená důvěru a službu.Tudíž zpětně i trestní odpovědnost "z nedbalosti" související s veřejnou činností,krytí trest.činnosti, napomáhání trest.činnosti a řada § Trest.zák. č.40 / 2009 Sb /tam prostě koště a koberec nestačí/
   Mají tedy vládnout i na krajské úrovni zástupci lidu,kteří nesledují své vlastní zájmy a hlavně v resortech odborníci,ne neokorporativní demokracie, vzájemně mocensky propojené skupiny včetně a uzavřené koalice

   Vloženo 13.5.2017 09:33:11

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace