Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

  sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

  Festival.

 • Pivní slavnosti Myslkovice

  sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Ladislav Faktor drtivě porazil v senátní volbě Jiřího Šestáka

Ladislav Faktor , Autor: Z webu Ladislava Faktora

Ladislav Faktor     Autor: Z webu Ladislava Faktora

JIŽNÍ ČECHY - Místopředseda horní komory parlamentu Jiří Šesták, kandidující za STAN a Hnutí Občané pro Budějovice, neobhájil své křeslo v Senátu. Utrpěl drtivou porážku s nezávislým kandidátem, právníkem a zakladatelem jihočeského Rádia Faktor Ladislavem Faktorem. Faktor v obvodu Českobudějovicko - Třeboňsko vedl už v prvním kole a ačkoliv podporu pro druhé kolo Jiřímu Šestákovi deklarovali například Piráti, Faktor vysoce zvítězil i podruhé. Získal 61,88 procent hlasů, Jiří Šesták jen 38,11 procent. Do redakce právě došlo vyjádření Jiřího Šestáka: “Gratuluji Ladislavu Faktorovi k vítězství v senátních volbách. Novému senátorovi jsem již gratuloval telefonicky. Přeji mu hodně zdaru v jeho funkci, všem jeho voličům spokojenost s jejich volbou. Děkuji všem, kteří jste přišli k volbám. Zvláštně pak samozřejmě svým voličům, podporovatelům, všem, kdo jste za mnou v posledních měsících stáli. Děkuji všem svým spolupracovníkům a všem občanům, kteří se na mě v průběhu celých šesti let obraceli se svými problémy a podněty. Buďte tak aktivní i nadále. Věřím, že i můj nástupce tu bude pro vás. Stejně tak celý Senát. Bylo mi velkou ctí v něm sloužit."

Účast ve druhém kole byla tradičně nízká, v jediné jihočeské volbě do Senátu představovala 17,87 procent. Rozhodli bezpochyby hlavně voliči v Českých Budějovicích a dalších větších městech - Budějovice pro sebe Faktor získal poměrem 62,43 ku 37,56 procentům. 

Faktor ale vyhrál i v Třeboni (52,55), Lomnici nad Lužnicí (68,45), Rudolfově (59,79), Lišově (56,84), Ledenicích (67,17), Ševětíně (69,72), na Borku (73,04) nebo v Borovanech (59,23). Největší podporu získal v Ponědraži na Třeboňsku - 90,90 procent, je ovšem třeba zároveň říct, že to čítá 10 hlasů. Šesták zde získal jeden hlas. Další vysoké vítězství zaznamenal Ladislav Faktor ve Vrátě (87,27) nebo v Bošilci (85,71). 

Ze 48 obcí a měst, kde se dnes v druhém kole volilo, Jiří Šesták zvítězil ve třinácti - v Čenkově u Bechyně (76,92), Dolním Bukovsku (52,02), Drahotěšicích (53,84), Dunajovicích (74,07), Hartmanicích (56,00), Hrachovišti (90,00, což obnáší také pouze 9 hlasů vůči jednomu pro protikandidáta), Hůrách (57,53), dále v Hvozdci, Chotýčanech, Kleci, Lužnici, Majdaleně a Záblatí. Šesták tedy bodoval spíš v menších obcích. 

V Cepu utržili oba soupeři remízu 50 na 50, což představuje čtyři voličské hlasy proti čtyřem. Účast zde totiž byla jen 5,03 procenta. 

Jiří Šesták odcházel do Parlamentu z pozice ředitele Jihočeského divadla a do Českých Budějovic se vrátí za situace, kdy město schválilo záměr postavit na Mariánském náměstí novou divadelní scénu. V severní části kraje ztratil u řady lidí sympatie, když se otevřeně postavil proti vojenskému veteránovi Martinu Holkupovi, který čelil trestnímu stíhání za parafrázi pacifistického výroku Ernesta Hemingwaye v televizní reportáži o organizaci Vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO. Hemingway řekl, že občané mají právo postřílet svou vládu, která národ zavleče do války. A Holkup to za sebe připomněl. Jiří Šesták se spolu s brněnským senátorem Zdeňkem Papouškem cítil tímto výrokem osobně ohrožen a do trestního řízení se připojili se symbolickým nárokem na náhradu škody. Okresní soud tehdy Martin Holkupa, který dnes pracuje jako řidič autobusu, odsoudil k podmíněnému trestu. Krajský soud však tento rozsudek zrušil. Poté podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ale Nejvyšší soud opět rozhodl ve prospěch Martina Holkupa. 

Lidé, kterým toto angažmá Jiřího Šestáka tehdy velmi vadilo, jej však dnes nevolili. Sympatie podle všeho ztratil i doma v Českých Budějovicích. 

Jinak se ale nový senátor od Jiřího Šestáka neliší v tom, že mu vadí mu orientace naší země na východ. Dále Ladislav Faktor deklaruje jako důvod, proč kandidoval do Senátu, nárůst byrokracie, složitý právní systém, omezování svobody občanů, aroganci moci... Dostává tedy příležitost s tím v nové pozici něco dělat. 

 

 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • andy - to Já volička 

  Reagovat

   

  Pokud si myslíte že se všude blýská na lepší časy, tak jste hloupá jako ti novináři. Ti také nepochopili, že do senátu přišlo volit pouze 16,5% voličů a dokolečka melou o zdrcující porážce hnutí ANO a hlavně zdůrazňují vítězství ODS, Drahoše, Hilšera a Fischera. Proč jmenovaní kandidovali v Praze a ne na venkově? Protože by si tam ani neškrtli. To ale novináři nenapíší, protože je to nežádoucí publikovat. Praha a její kavárna je totiž stát ve státě a zbytek republiky jim to nejen ve volbách dává dostatečně a tvrdě najevo. O tom se však v médiích
  a bohužel i veřejnoprávních taktně mlčí. Zatím to trochu pochopil jen Pithart, který se o tom okrajově zmínil minulou neděli u Moravce.
  Takže Vám a Vám podobně uvažujícím doporučuji: V klidu vyčkejte, až přijde volit 60-70 % voličů jako v parlamentních volbách. Potom se Vám blýskne konečně i v hlavě a zjistíte, že realita je zcela odlišná! Dosvědčují to každý měsíc zveřejňované výsledky center pro průzkum veřejného mínění obyvatelstva o předvolebních preferencích jednotlivých stran.
  Jinak s volbou p. senátora Faktora se plně ztotožňuji.

  Vloženo 14.10.2018 08:56:02

 • Já volička 

  Reagovat

   

  Snad se blýská na lepší časy všude, alespoň doufám. Pan Faktor se vypracoval tzv. od píky, nemyslím politiku. Je to schopný člověk.

  Vloženo 13.10.2018 21:15:49

  • Svatá prostoto 

   Reagovat

    

   Skutekně od píky? Co švindl s Kletí?

   Vloženo 15.10.2018 07:46:23

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Zapomněli jste zmínit odposlechy hovoru Šestáka a exprimátora Thomy v jeho kanceláři, kde mu Šesták říkal, že mají problém s tou zakázkou na IT zadanou bez soutěže. Byla to šmejďárna ze který Thoma vyklouzl jen tak tak. Šesták to dobře věděl.

  Vloženo 13.10.2018 17:00:21

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Vždyť je to tu vše založeno na šíření polopravd, přetvářce, úmyslném zatajování a na tom, jak obrat jeden druhého. Naše slavná vláda nevládne, akorát realizuje nařízení Brusele. Třeba o amerických vojenských kolonách a železničních transportech co se přesouvají přes Slovensko a částečně i ČR na Ukrajinu nikde v oficiálních médiích ani čárka, ani slovo. Ani třeba v rozhlasové Zelené vlně při upozornění na tvorbu kolon... A další a další události, co se nehodí "do krámu".
   Psi štěkají, ale karavana táhne dál.

   Vloženo 13.10.2018 20:59:43

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Nebojte nový senátor to vyřeší.

    Vloženo 13.10.2018 21:05:31

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Jako pokus o vtip, dobrý. :-)

     Vloženo 13.10.2018 21:28:46

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace