banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Relaxační malba pro dospělé

    pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

  • Václav Neckář se skupinou Bacily

    pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Letošní noc kostelů otevře nejstarší stavbu v Prachaticích

 Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

    Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Letošní noc kostelů bude v Prachaticích speciální. Zatímco v předcházejících letech farnost zvala na noc do vikariátního kostela sv. Jakuba Většího v Prachaticích, tentokrát zve s městem do kostela apoštolů Petra a Pavla na hřbitově u Starých Prachatic. Ten se pro veřejnost a bohoslužby otevírá jen několikrát do roka a tentokrát bude otevřen dlouho do noci v pátek 24. května.

 

Kostel na prachatickém hřbitově je nejstarší dochovanou stavbou ve městě a jednou z nejstarších dochovaných staveb jižních Čech. Jeho základy jsou románské a na svém místě tak stojí zřejmě zhruba tisíc let. Svou gotickou podobu má od druhé poloviny 13. století a dočkal se i několika barokních úprav. Kostelík má stále atmosféru kostelů s jednoduchou výzdobou ještě z dob před tím, než začaly být hlavně v baroku římsko-katolické kostely vybavovány bohatou oltářní výzdobou.

Program páteční noci kostelů začne v šestnáct hodin na Kostelním náměstí v Prachaticích, odkud se půjde společnou procházkou po Svatopetrské cestě na hřbitov do kostela sv. Petra a Pavla. Po cestě bude připraven program pro rodiny s dětmi. V sedmnáct hodin je na programu v kostele vystoupení dětí tanečního oboru prachatické ZUŠ a v půl šesté pak první komentovaná prohlídka.

V devatenáct hodin začne koncert Tilia Tria a ve dvacet hodin další komentovaná prohlídka. V devět hodin večer v kostele také zahraje Klarinetový soubor Prachatice a program noci kostelů vyvrcholí ve dvaadvacet hodin mší při svíčkách s modlitbou za město.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace