Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Ochotnický soubor Copánek

  neděle 20.10 10:00 - Písek, KD

  Divadlo pro děti.

 • The Muh Trio - The Art of Jazz Trio

  neděle 20.10 18:00 - Písek, Trojice

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Lidé si na Třístoličníku připomněli 30. výročí pádu železné opony

 Autor: archiv Turistického spolku Lipenska

    Autor: archiv Turistického spolku Lipenska

ŠUMAVA – Třicáté výročí od pádu železné opony si o prvním říjnovém víkendu připomněli účastníci setkání na šumavském Třístoličníku. Na 1333 metrů vysokou horu, která má výjimečné geografické umístění, protože leží přímo na trojmezí tří států, vyrazili v sobotu turisté z Čech, Německa a Rakouska.

 

„Bylo to setkání podtrhující vřelé vztahy Rakušanů, Bavoráků a Čechů, kteří si již tři dekády užívají Šumavy a možnosti zde chodit přes hranice, jak se jim zlíbí. Mezi účastníky byla řada těch, kteří pamatují na hranici ostnaté dráty a dva a půl metru vysoké ploty pod napětím až 5000 voltů, ale také zástupci mladé generace, kteří nikdy nic takového nezažili," popsal jeden z organizátorů a hlavní iniciátor akce Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Akce byla poznamenána velkou nepřízní počasí, kdy celé dopoledne silně pršelo. Z toho důvodu na Třístoličník dorazila asi stovka z plánovaných tří set turistů. Mezi nimi byli ale všichni hlavní organizátoři akce – bavorský okresní úřad Freyung-Grafenau, rakouský okres Rohrbach v čele s okresní hejtmankou Dr. Wilbirg Mitterlehner, Euroregion Šumava a Turistický spolek Lipenska. Záštitu nad mezinárodním setkáním převzala i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

„Dnes už nejsme na hraně, ale uprostřed Evropy. Otevření hranic nám poskytlo obrovské příležitosti a my z naší ´neomezené´ Evropy nesmírně profitujeme. Myslím si, že všichni si tuto svobodu, bezpečnost a prosperitu velmi užíváme. Ti mladí si ani nedokáží představit hranice, jaké kdysi byly. Díky bohu, že je to to tak," uvedl v proslovu Sebastian Gruber, zemský rada okresu Freung-Grafenau. „Bylo by však velkou chybou považovat tuto svobodu za samozřejmost. Proto musíme znovu a znovu oživovat dobré sousedské vztahy a naplňovat je životem. To je úkol dneška i v následujících letech a desetiletích," doplnil.

Trojmezí je místem, kde se potkávají hranice tří regionů. Rakousko, Německo a Česko zde byly vždy velmi úzce spojeny. Těžké období nastalo ve 20. století, kdy řada událostí přetrhala křehké vztahy mezi jednotlivými státy. Do roku 1989 bylo Trojmezí rozděleno železnou oponou a bylo jej tak možné znovu navštívit až po otevření hranic.
„Asi jen obtížně bychom hledali lepší symboliku k připomenutí 30 let pádu železné opony, než při společném setkání Čechů, Němců a Rakušanů na Třístoličníku. Tato hora, kde se protínají hranice našich tří států, nás už právě těch 30 let svobodně spojuje. Ale nikoliv jako cizí národy, ale jako dobré sousedy. Věřím, že tomu tak bude i nadále," uzavřela jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.

Podobné setkání, které připomene 30. výročí pádu železné opony, organizuje společně s rakouskými a německými partnery obec Přední Výtoň. Vzpomínková slavnost se uskuteční na hraničním přechodu Guglwald – Přední Výton v neděli 20. října.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  … cenzura ? vymazali mi tu příspěvek v tom smyslu, že v nastávající době by se tu hranice tak jak byly mooc hodily :
  Ještě budem vzpomínat !

  Vloženo 11.10.2019 13:49:44

 • Petr 

  Reagovat

   

  Co to je za blábol? Na hranicích Čech-Německa-Rakouska je Trojmezná hora, nikoliv Třístoličník. Paní hejtmanka se vyvezla až nahoru na horu autem předpokládám, nebo v lodičkách ťapkala po turistické stezce? Pak bych se nedivil, že únavou plácá takové nesmysly.

  Vloženo 9.10.2019 07:10:32

 • Pete 

  Reagovat

   

  „Ti mladí si ani nedokáží představit hranice, jaké kdysi byly. Díky bohu, že je to to tak," uvedl v proslovu Sebastian Gruber, zemský rada okresu Freung-Grafenau.“
  … no snad to nemyslel v duchu současného směru Německa usnadnit islamizaci Evropy … ?

  Vloženo 8.10.2019 21:05:57

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace