Kdy a kam

  • Novoroční zpívání s Rosťou Homolou

    pondělí 21.1 15:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  • Bookstart aneb S knížkou do života

    pondělí 21.1 9:30 - Tábor, Městská knihovna

    Setkání skupiny rodičů s dětmi.

Zobrazit všechny události
 

Na Jeleních Vrších začne v sobotu plavební sezóna

JELENÍ VRCHY - Na Jeleních Vrších, které jsou součástí obce Nová Pec na Prachaticku, začne v sobotu 19. května plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. Letošní první ukázka plavení dříví bude o něco kratší. Důvodem je zákaz vstupů do lesů v okolí kanálu vydaný kvůli likvidaci rozsáhlých polomů.

 

V rámci likvidace polomů v lesích nad plavebním kanálem a na návrh Správy Národního parku Šumava vydal Městský úřad Prachatice zákaz vstupu do lesů podél Schwarzenberského plavebního kanálu mezi Jeleními Vrchy a Rosenauerovo kapličkou. „Proto se bude plavit pouze v osadě Jelení Vrchy k okraji lesa, kde obvykle plavební začíná," uvedl plavební ředitel, organizátor celé akce a člen Turistického spolku Lipenska Hynek Hladík.„I když je teprve polovina května, letní sezóna na Lipensku začala. Tento víkend se na Lipensku od Stožce po Rožmberk koná celá řada akcí a tato je jedna z nejatraktivnějších. Připomíná nám historické kořeny hospodářského soužití člověka s přírodou v této krásné příhraniční krajině," doplnil Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Plavební sezóna je součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, jehož nositelem je folklorní soubor Libín-S Prachatice. „Celý projekt je připomenutím práce českých plavců z Prácheňského kraje při vytahování dříví plaveného dřeva ze Šumavy po Schwarzenberském plavebním kanálu a řece Groβe Mühl u jejího ústí do Dunaje," dodal Hladík.

 

Program plavení začne v 11.11 hodin u horního portálu plavebního tunelu na Jeleních Vrších vyprávěním pohádek z obou stran Šumavy v podání jihočeské vypravěčky Heleny Svobodové. Po dvanácté hodině se na parkovišti na Jeleních Vrších u dolního portálu plavebního tunelu začne řadit průvod účastníků zahajovací slavnosti, který se ve 12.12 hodin vydá směrem k pódiu nedaleko křižovatky.

Od půl jedné se začnou na křižovatce střídat rakouská kapela Wiadawö a české kapely folklorního souboru Libín-S Prachatice, dětského folklorního souboru Jitřenka a trubači Základní umělecké školy Prachatice. „O půl třetí před stodolou domu čp. 13, ve které je expozice Kanál Expo, začne první letošní ukázka plavení dříví," uzavírá Hynek Hladík. Kulturní program pak bude pokračovat.

 

.

 

 

 

 

.
Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace