Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Country tancování

    středa 20.11 10:00 - Písek, KD

  • Géniové světové hudby v klavírních proměnách

    středa 20.11 19:00 - Písek, Trojice

    Jiří Pazour – skladatel, koncertní klavírní improvizátor a pedagog Pražské konzervatoře.

Zobrazit všechny události
 

Na návštěvě u prachatických hasičů s budoucími pedagogy

 Autor: Ladislav Rathovský, HZS Jihočeského kraje

    Autor: Ladislav Rathovský, HZS Jihočeského kraje

PRACHATICE – Exkurze k hasičům stále patří k jednomu z nejlepších způsobů, jak se hlavně studenti mohou seznámit s prací hasičů, ale hlavně se dozvědět spoustu informací o požární bezpečnosti a prevenci. Jde tak o důležitou součást výuky na školách i práce hasičů, kteří se zaměřují na prevenci. Včera se jedna taková návštěva uskutečnila u prachatických profesionálních hasičů.

 

Zavítaly sem studentky z místní střední pedagogické školy. Pro budoucí pedagogy je taková návštěva u hasičů o to důležitější, že budou své znalosti v budoucnu předávat dál. A ke studentkám se připojila i jedna místní dětská skupina.

„Na prvním stanovišti si příchozí prohlédli hasičskou techniku a její vybavení. Mohli si prohlédnout a potěžkat hydraulické vyprošťovací zařízení, které je převážně určeno ke stříhání, rozpínání nebo odtlačování konstrukčních částí silničních vozidel," vysvětlil Martin Vávra, který má na starosti u prachatických hasičů mimo jiné i prevenci a pokračoval: „Vidět mohli také motorové pily, přenosné plovoucí čerpadlo, elektrocentrálu či hadicové vedení a proudnice, jež se ve vozidlech nachází. Vyzkoušeli si, jak srazit naplněné plastové lahve vysokotlakem přímo z vozidla. Místem je provázeli profesionální hasiči, kteří vše podrobně vysvětlili a názorně ukázali."

Bylo toho ale mnohem víc, co studentky a děti viděly. Došlo také na ukázku přetlakového dýchacího přístroje, termokamery, ochranných obleků nebo měřicích přístrojů na radiační záření a nebezpečné látky. „Na třetím stanovišti se naši mladí návštěvníci dozvěděli informace především z oblasti požární ochrany," pokračoval Martin Vávra. Poslechli si také třeba zvuk požárního hlásiče, dozvěděli se o různých hasicích přístrojích i značkách pro únikové východy a podobné důležité informace. „Po přednášce si hasiči postupně odváděli návštěvníky do uzavřeného zakouřeného prostoru a za pomoci vyváděcí masky je tímto prostorem provedli. Účastníci si tedy mohli na vlastní kůži zkusit, jak vypadá záchrana ze zakouřeného prostředí," řekl Martin Vávra.

Z další teorie byla třeba řeč i o tom, jak rychlý rozvoj požáru může být a proč nehasit hořící olej vodou nebo o tom, jak nebezpečné je manipulovat s rychle se vypařujícími hořlavými látkami. A vše zakončila praktická ukázka. „Došlo k zapálení hořlavé tekutiny v plechové vaničce a hasiči postupně ukazovali, který přenosný hasicí přístroj se na tento druh požáru nehodí a který je vhodný. Nakonec si mohli zájemci i sami vyzkoušet použití hasicího přístroje. Dokonce i na vlastní oči viděli opravdový výjezd hasičů, který proběhl při této návštěvě požární stanice," řekl na závěr Martin Vávra.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace