Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • David Jan Žák - Návrat Krále Šumavy

    Úterý 19.11 19:00 - Volyně, Městské muzeum

    O legendárním šumavském převaděči.

  • Kavárnička

    Úterý 19.11 14:00 - Volyně, Pošumavská tržnice

    Posezení pro seniory.

Zobrazit všechny události
 

Na Šumavě letos již tři losi a jeden rys nepřežili srážku s autem

ŠUMAVA - Ohrožená zvířata hynou i z důvodu nárůstu automobilové dopravy spojené se zvyšujícím se turistickým ruchem. Milovníci Šumavy pamatujte na ohleduplnost.

Kdo pojede na Šumavu, má možnost pro přesun v oblasti využívat tzv. zelené autobusy. Tras je řada a vedou do všech přitažlivých šumavských lokalit nebo do jejich blízkosti.  Využitím autobusové dopravy prospěje životnímu prostředí. Nejen ovzduší, ale možná i šumavské fauně. Ta letos utrpěla ztrátu již několika kusů ohrožených zvířat.

Srážku s automobilem na Šumavě a v Pošumaví za sedm měsíců letošního roku nepřežili tři losi evropští a rys ostrovid. Ve dvou případech je situace o to tragičtější, že se jednalo o usmrcení kojících samic a tak je velmi pravděpodobné, že uhynou i jejich mláďata. Přitom populace jak losa, tak rysa je velmi křehká. Kusů zvířat je velmi malý počet. „Když odhadujeme početnost stáda losů evropských na Lipensku okolo dvaceti kusů, tak s každým takto uhynulým zvířetem se možnost udržení této malé populace razantně snižuje," vysvětluje Jan Mokrý z Odboru ochrany přírody Správy Národního parku Šumava.

K situaci poznamenává mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák a apeluje na řidiče: „Svojí roli hraje i rychlost aut a určitá míra nepozornosti řidičů. K některým nehodám by určitě nedošlo, pokud by řidiči trochu ubrali plyn, více sledovali i dění kolem sebe, hlavně v ranních a večerních hodinách. Navíc začíná srnčí říje a tak se dá očekávat zvýšený pohyb této zvěře po silnicích nejen na Šumavě. A je potřeba mít na paměti, že nehoda se zvěří nemusí skončit špatně jen pro zvíře samotné, ale i pro posádku vozu. Proto prosíme všechny řidiče, kteří míří na Šumavu, aby toto všechno měli na paměti.“

S rysí populací je to obdobné. „Šedesát až osmdesát dospělých jedinců nedává úplnou záruku bezproblémového přežití a každá ztráta byť jediné kočky je velkým zásahem do této populace,“ objasňuje zooložka Správy NP Šumava Elisa Belotti.

Občas se na silnicích najdou i další sražené chráněné druhy jako je vydra říční, bobr evropský, puštík bělavý a jeřábek lesní. Jednou z příčin stále častějších střetů s chráněnými druhy zvířat je nárůst automobilové dopravy spojený se zvyšujícím se turistickým ruchem na Šumavě a v Pošumaví.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace