Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

    sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

    Festival.

  • Pivní slavnosti Myslkovice

    sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Na Temelíně zachraňovali evakuačním rukávem hasiči osoby z administrativní budovy. Naštěstí jen cvičně

TEMELÍN - Dnes hasiči ČEZ trénovali záchranu osob z nejvyšších pater temelínské kancelářské budovy pomocí speciálního evakuačního rukávu. Ten za necelé dvě hodiny dokáže zachránit až stovku lidí.

V devátém patře 35. metrové hlavní administrativní budovy temelínské elektrárny dnes vypukl fiktivní požár. Dvacet lidí z nejvyššího desátého patra se hasiči rozhodli evakuovat ze střechy budovy. Takový byl scénář nového hasičského cvičení v temelínské elektrárně.

Do dvou minut od zavolání přijíždí na místo hasičský vůz s výškovou plošinou. Její součástí je i koš se speciálním evakuačním rukávem, který může dosáhnout výšky až 40 metrů. Ten se během dvou minut dostává do 35 metrů ke střeše budovy, kde už hasiči opatrně ohroženého pracovníka přesouvají do koše plošiny. 

Vlastní evakuace pomocí rukávu je pak velmi bezpečná. V nadsázce to lze přirovnat k tobogánu pro dospělé. Pod umělohmotným pláštěm, který tvoří tělo rukávu, je bavlněná spirála, ve které se osoba klouže. Rychlost si může regulovat polohou vlastního těla.

Do koše může najednou nastoupit pět osob. Ty lze evakuovat za pět minut. Je to významný posun, protože do té doby se používal vysouvací žebřík. S rukávem je evakuace rychlejší a bezpečnější,

Přestože rukáv směřuje kolmo dolů, spirála umožňuje velmi pomalý pohyb. Dokonce je možné se uvnitř spirály kdekoli zastavit. „Jde asi o nejbezpečnější evakuaci z vysokých budov, která v současnosti existuje,“ říká Martin Novotný, velitel temelínských hasičů.

Temelínská hasičská technika je půl roku začleněna do Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje. V případě povolání od krajského hasičského dispečinku i v okolních městech. V Temelíně se ve čtyřech směnách střídá po dvanácti hodinách 76 hasičů. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace