banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Relaxační malba pro dospělé

  pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

 • Václav Neckář se skupinou Bacily

  pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Nechtěli by se nás politici zeptat?

Nevím, zda je správná myšlenka ministra vnitra Milana Chovance rozšířit právo lidí užít legálně drženou zbraň, například proti teroristům. Zda to opravdu nemůže vést k eskalaci všeobecného násilí - jak to vidíme třeba v USA. Každopádně je to věc, o které si každý občan něco myslí a vůbec by neškodilo se lidí na jejich názor zeptat. Jenže na uzákonění všeobecného referenda už desetiletí marně čekáme. Podle politiků jsme totiž stále „občané druhé kategorie, nezpůsobilí soudného uvažování" - třeba ve srovnání se Švýcary. To politici jsou přece ti moudří, kteří jsou vyvoleni (protože jsou - ovšem menšinou občanů - zvoleni) nám určovat, co smíme či nesmíme, ale i to, co si údajně myslíme. (Ačkoliv to jejich skandály neustále plní média a mnozí z politiků rozhodně žádnými příkladnými vzory ctnosti a mravnosti nejsou.)Mne zaujaly reakce vládních kolegů ministra vnitra Chovance a zpravodajských služeb na jeho krizový plán. Chovancův návrh totiž svým způsobem legitimizuje aktivity Vojáků v záloze, kteří se už před řadou měsíců začali s legálně drženými zbraněmi vycvičovat, aby mohli pomáhat při obraně naší země, tehdy v obavách z přívalu uprchlíků - v intencích myšlenky, že armáda a policie nemohou být všude a někteří starostové – třeba v pohraničí – mohou uvítat vlastní domobranu.

Iniciativa Českoslovenští vojáci v záloze vznikla s cílem sdružit podobně smýšlející české a slovenské vojáky v záloze nebo ve výslužbě. Odmítala válku po boku NATO a naopak nabízela státu pomoc při vlastní obraně a střežení hranic. (Nesouvisí s aktivními zálohami Armády ČR.) Jejími zakladateli byli hlavně veteráni z vojenských misí, kteří se po návratu od jejich smyslu distancují. A jak upozornila jedna z našich čtenářek z Písku – na rozdíl od politiků zažili válku na vlastní kůži. „Naši vojáci bojují ve vzdálených světadílech a na ochranu našich hranic nemáme skoro nikoho," upozornila Ludmila Kálalová z Písku. 

Nápad na ozbrojenou občanskou domobranu přišel zřejmě státním orgánům natolik nebezpečný, že jeden z členů iniciativy, Martin Holkup z Písku, byl za výroky v televizní reportáži odsouzen. Řekl totiž, že Vojáci v záloze nepůjdou do války pod vlajkou NATO a jsou připraveni se vůči státu a takovým opatřením aktivně bránit. „Vzkazuji politikům, že jestli nás do tohohle dovedou, první se bude střílet ve Strakově akademii a parlamentu, ať si to uvědomí," zní věta, na které písecký soudce Martin Král stavěl rozsudek a trest, protože se zároveň i dva senátoři – Jiří Šesták z Českých Budějovic a Zdeněk Papoušek z Brna – cítí Holkupovými výroky osobně ohroženi. V kompletním záznamu televizní reportáže, která se pouštěla u soudu, ale Martin Holkup opakovaně mluví i o tom, že politici také můžou být převoleni za jiné. Holkup v podstatě parafrázoval výrok spisovatele Ernesta Hemingwaye: „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, byli měli být zastřeleni hned první den občany své země."

Rezort ministra Stropnického a civilní kontrarozvědka teď v reakcích na návrh ministra Chovance odkrývají, o co tady zřejmě v nezanedbatelné míře jde: „Mohla by se vyzbrojovat extremistická uskupení, hlásící se k vystoupení Česka z NATO a EU, a může hrozit v krajním případě i ozbrojený útok na ozbrojené konvoje spřátelených armád nebo na představitele EU."
Ano, partneři v NATO si při svých přesunech naší republikou bezpochyby povšimli, že nejsou všemi vítáni. Společnost je prostě rozdělená. Nikdo se ale nemá k tomu, aby legitimně zjistil, který názor u občanů převažuje a kdo je tady vlastně extremistou.

Kdy už se zeptají politici obyvatel České republiky, jestli chtějí být součástí NATO? Jestli chtějí být součástí EU, když v ní nechce být nadpoloviční většina Britů? Jestli ještě má smysl zavádět Euro?
Netuším, zda byla myšlenka ministra Chovance míněna vážně nebo šlo o vějičku k rozpoutání diskuse. Každopádně vyprovokovala k odkopání ty, kteří v skrytu i nepokrytě oklešťují občanské svobody a z demokracie a občanské společnosti si postupně dělají hadr na utření bot.

Diskuse k článku - 17 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • referendum 

  Reagovat

   

  odpověď Nic kovi. Levicovost, ne komunistická, ale sociáldemokratická, některých mladých pramení buď z rodinné tradice a také z toho, že je nikdo nenutí pracovat a poskytuje jim bezpracné výhody. Až to komunisté opět vezmou pevně do svých rukou, budou se všichni divit, že práce bude povinností a cudoba pravidlem. my stří víme svoje. Když jsme v padesátých a šedesátých letech vychovávali děti a později studenty, měli jsme se, s platy kolem tisícovky, so ohánět. mladí to dnes neznají, a nepřeju jim, aby zažili to co my. ten kdo chválí socialismus, chválí jeho konečné období po Gorbačevově pereztrojce, kdy už se komunisté krotili a bylo trochu snáze. Nebýt toho, měli jsme tady stále bídu.

  Vloženo 7.1.2017 19:46:49

 • jan 

  Reagovat

   

  Paní Kolářová, čtu Vaše noviny rád, ale neodpustím si poznámku. Píšete, že "ministr Chovanec chce rozšířit právo užít zbraň, např. proti teroristům". Právo užít zbraň proti osobě, která bude třeba střílet do lidí ve škole, nebo v klubu, už tady dávno máme /viz např. ustanovení o nutné obraně nebo krajní nouzi v trestním zákoníku/. Problém je myslím jinde. Právo bránit svůj život nebo život jiných občanů určitým způsobem je zakotveno v naší zemi v zákonech. Někteří naši občané a politici se podle mě obávají toho, že by "sluníčkáři" v rámci EU mohli taková práva našich občanů omezit nebo upravit legislativou EU. Ta má přednost před našimi vnitrostátními zákony, ale nikoli před Ústavou. Proto je tu možná snaha do Ústavy některá práva zakotvit.

  Vloženo 7.1.2017 07:49:36

 • vox 

  Reagovat

   

  Nebude náhodou, že iniciativa Českosl. vojáci v záloze proti válce plánované NATO, prapodivné spolky jako je Klub českého pohraničí sdružující komunistické pohraničníky a jejich pomocníky, nebo náckovská Národní demokracie A. Bartoše, se těší tak velké propagaci a podpoře paní Kolářové. Nemusí mlžit ani si hrát na nestrannou novinářku, bystřejší čtenáři už dávno pochopili, o co jí ve skutečnosti jde. Naštěstí tu žije dost rozumných lidí, kteří vědí, že EU i NATO jsou pro nás zárukou bezpečnosti a prosperity.

  Vloženo 6.1.2017 10:05:44

  • MV 

   Reagovat

    

   JAK JE TEDA MOŽNÝ ŽE SI TADY FURT VYDÁVÁ NOVINY A JEŠTĚ VLASTNÍ WEB S 5 MILIONOVOU NÁVŠTĚVOU NEBO JAK TO PSALI. PROČ TO NĚKDO NEZARAZI

   Vloženo 6.1.2017 10:40:08

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Třeba nějaký stranický tajemník ne? Tobě se musí hooodně stýskat po časech, kdy se názory nařizovaly.

    Vloženo 6.1.2017 13:08:20

  • to je úplně, ale úplně fuk 

   Reagovat

    

   Cit:....... že EU i NATO jsou pro nás zárukou bezpečnosti a prosperity.
   Jinak zdrávi? Bzbz, navštivte lékaře, hlavně psychiatra.

   Vloženo 6.1.2017 12:37:21

   • Fakt komik 

    Reagovat

     

    Čtenář vox fakt komik.

    Vloženo 6.1.2017 13:40:24

    • Volf Gang 

     Reagovat

      

     Vždy se najde část občanů, kteří byli působením mocenské propagandy přesvědčeni, že momentálně vládnoucí politici a jimi nastavená cesta je ta jediná správná. Je dokázáno, že při vhodné manipulaci a častém působení se po 4 - 5 letech stane, že i naprostou lež pojme většina občanů za pravdu. Časem manipulaci podléhají i ti zpočátku nevěřící či pochybující. Zbyde jen hrstka s vlastním názorem. A tak je to stále dokola.

     Vloženo 7.1.2017 14:26:55

 • referendum 

  Reagovat

   

  v komunistickém Česku není potřeba. Většina rudých zlosynů a zlodcer si stejně vše prosadí ve volbách nebo zákony. Že jim chce Chovanec rozdat zbraně, pod záminkou obrany proti teroristům, je pohá záminka k jejich legálnímu ozbrojení. Lidové milice soudruhům stále chybějí.

  Vloženo 6.1.2017 08:01:29

  • Nick 

   Reagovat

    

   Čím si vysvětlujete tolik mladých levicově orientovaných lidí co teď každou chvíli někde demonstrujou? To by mě zajímalo.

   Vloženo 6.1.2017 10:01:53

 • PAVEL 

  Reagovat

   

  Zeptat by se nás nechtěli pani Kolářová to si buďte jistá.

  Vloženo 6.1.2017 06:27:46

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace