banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

  • Zámecký park v Červeném dvoře

    Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

    Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 

Nejlepšími mladými záchranáři jsou děti ze Zlivi a Borovan

JIŽNÍ ČECHY – Dnešní den patřil na základně jihočeských profesionálních hasičů v Českých Budějovicích finálovému kolu soutěže Mladý záchranář. Přijelo sem sedm mladších a šest starších týmů, těch nejlepších z prvního kola, které od začátku roku probíhalo prostřednictvím facebooku. Úkoly dostávaly děti přes internet, k jejich splnění musely navštívit například policejní stanici nebo jednotku hasičů ve svém městě. „Spolupráce s policisty je také další novinkou letošní soutěže, chtěli jsme ji pro děti ještě více zatraktivnit,“ zmínila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Hned na začátku soutěže si všechny týmy vylosovaly pořadí, seřadily se na slavnostním nástupu a pak už mohly vyrazit do boje. A to přímo v duchu opravdového zásahu. Děti navštívily operační středisko, jedna skupina musela podle obrázku dobře odhadnout, co se stalo a zatelefonovat na správné telefonní číslo. Na druhém konci už čekali jejich spoluhráči jako hasiči a podle informací od volajících hledali na mapě, kam pojedou. Potom po celém areálu vyhlásili výjezd, nasedli do hasičských aut a jeli k zásahu. Cestou k němu museli mladí záchranáři přelézt síť a pak už je čekal oblíbený polygon. Téměř po tmě se tu snažili co nejrychleji prolézt a dostat se na konec. Důležité bylo, aby byli všichni pohromadě a pomáhali slabším. V další z disciplín si děti vyzkoušely, jaké to je, probudit se v domě, kde hoří, a také rozpoznávaly typy hasičských přístrojů. A čekala na ně také tři stanoviště policejní. Vyzkoušely si fyzické testy a zahrály si na detektivy. Soutěžící museli podle obrázku zjistit, zda jde o vraždu nebo sebevraždu, a podle portrétu také určit pachatele. A oblíbená byla i nepovinná disciplína, laserová střelnice, na které se děti opravdu vyřádily. Ve volných chvílích si všichni mohli prohlédnout hasičskou techniku nebo policejní vozy.

 A jak se dětem dařilo? V kategorii mladších žáků zvítězil tým Lions z Borovan, druhé místo brali Mistři z Bavorova a třetí skončily Houby z Malšic. Na dalších příčkách se pak umístili Svatojánští ze Svatého Jana nad Malší, Bavorovské plameny z Bavorova, Hasiči z Kardašovy Řečice a Káčata z Vodňan. Mezi staršími žáky si nejlépe vedli Mrk Vani ze Zlivi, druhou příčku obsadili Frymburáci a třetí skončili Borovanští soptíci. Katovické střely obsadily čtvrté místo, za nimi pak ještě Smetanka z Vimperka a Bombarďáci z Milevska. „Věřím, že si děti užily dnešní slunečný den plný zajímavých úkolů stejně tak jako my. Chtěl bych pogratulovat nejen vítězům, ale vlastně všem finalistům a všem kolektivům, které svedly několikaměsíční boj o pomyslné hasičské medaile. Poděkování patří i jejich vedoucím, kteří děti po celou dobu vedli. Musím konstatovat, že jsme jako organizátoři nadšeni, jaká nám roste nová generace šikovných dětí,“ zakončil dnešní soutěž ředitel jihočeských hasičů Lubomír Bureš.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace