banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Talkshow s Miroslavem Donutilem

    pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

  • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

    pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Nemocnice v Dačicích bude rehabilitačním centrem pro jižní Čechy a Vysočinu

 Autor: Nemocnice Dačice

    Autor: Nemocnice Dačice

DAČICE - Z dačické nemocnice se postupně stává krajské rehabilitační centrum. V budoucnu se chce specializovat na rehabilitační péči o pacienty, kteří prodělali těžší formu iktu - mozkové mrtvice. Nemocnice dnes disponuje 56 lůžky pro dlouhodobě nemocné se zaměřením na rehabilitační péči. Má vlastní alergologickou, interní a gastroenterologickou ambulanci. Provozuje také ambulanci rehabilitačního lékařství, fyzioterapii, rentgenologické pracoviště, lékařskou službu první pomoci pro děti a dorost i pro dospělé.

 

„Naše odborně školené fyzioterapeutky systematicky využívají moderní metody při rehabilitaci pacientů po úrazech, operacích kloubů, artroskopiích, nápravě vad a odstraňování bolestivých stavů spojených s různými onemocněními pohybového aparátu pacientů. Navíc se snažíme zaměřit na následnou péči a rehabilitaci pro pacienty po cévních mozkových příhodách. Tato péče chybí. A to nejen na jihu Čech, ale i na sousední Vysočině,“ uvedla předsedkyně představenstva nemocnice lékařka Miroslava Člupková.

Péče o pacienty po mozkové mrtvici bývá velmi náročná a vyžaduje dlouhodobou a trvalou aktivní péči. Cévní mozková příhoda, někdy zvaná mozkový infarkt či iktus, je po infarktu myokardu a nádorových onemocněních třetí nejzávažnější příčinou úmrtí obyvatel vyspělého světa. Jen v České republice ročně onemocní cévní mozkovou příhodou zhruba 30 tisíc lidí. Z toho 30 procent umírá a 30 procent se potýká s nepříjemnými následky. Patří k nim trvalá invalidita v podobě částečného nebo úplného ochrnutí těla, poruchy řeči a podobně. „Naším hlavním cílem je vracet lidi po těžkých iktech zpět do běžného život. A o tom, že to je v řadě případů běh na dlouhou trať, nelze pochybovat,“ doplnila Miroslava Člupková.

V loňském roce prošlo rehabilitační péčí dačické nemocnice bezmála 2700 lidí. Vedle dlouhodobé péče poskytuje nemocnice řadu ambulantních služeb, které by v okolí města nebyly jinak dostupné. Jen v loňském roce investovala nemocnice do modernizace 5,6 milionu korun. „Je to důkaz toho, že Jihočeský kraj se snaží zajistit zdravotní péči i okrajovým částem regionu. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se podařilo dačické nemocnici dohodnout se zdravotními pojišťovnami zvýšený rozsah péče, ale zatím se to i kvůli nedostatku kvalifikovaných lékařů nedaří,“ doplnil jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace