Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční pásmo 4

  neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  Vánoční pásmo pohádek.

 • Jindřichohradecký symfonický orchestr

  neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Nízká výška, malá rychlost a zřejmě i vítr. To způsobilo leteckou nehodu

Havarovaný letoun na letišti ve Strunkovicích nad Blanicí. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Havarovaný letoun na letišti ve Strunkovicích nad Blanicí.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 26.3.2019 20:44

STRUNKOVICE NAD BLANICÍ – Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod vydal zprávu k loňské letecké nehodě na letišti u Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku, o které jsme podrobně informovali. Nekonstatuje pochybení organizátorů leteckého dne, který se tu konal, ale mluví o nízké výšce letu, malé rychlosti a zřejmě i vlivu větru. Při nehodě zemřel dvaasedmdesátiletý pilot repliky historického letounu.

 

„Příčinou letecké nehody letounu byl jeho pád v zatáčce na malé výšce a pravděpodobně na malé rychlosti. Spolupůsobící příčinou byl vliv přízemního větru a turbulentní prostředí," konstatuje závěrečná zpráva vyšetřování. „Komisi se nepodařilo zjistit, zda letoun měl závadu na řízení, která mohla mít vliv na vznik a průběh letecké nehody. Komisi se nepodařilo objasnit, zda letoun přešel do pádu, vývrtky samovolně přes snahu pilota tomuto zabránit nebo zda se pilot v poslední fázi letu snažil aktivně vyhnout letu nad prostorem pro diváky," píše se také ve zprávě.

Nehoda se stala loni 11. srpna při leteckém dni, který prachatický aeroklub připravoval pečlivě celý rok. Původní zpráva ZDE. Na letištní plochu se při manévru zřítil pilot repliky historického letadla BETA 50 MINOR z první republiky. Následkům velmi vážných poranění podlehl a organizátoři akci ukončili. „Došlo k tomu při předváděcím letu, byla to klasická letová ukázka bez akrobacie," řekl tehdy pro Jižní Čechy Teď předseda prachatického aeroklubu Bohouš Chán. Letoun byl majetkem Vojenského historického ústavu a akrobacii neměl povolenou.

Pilot měl s tímto letadlem nalétány desítky hodin a celkově nalétal tisíce hodin. Na akci bylo kolem dvou tisíc lidí a letoun se zřítil jen několik metrů od malých letadel vystavených na letištní ploše a parkujících aut a nezačal přitom hořet. Z diváků se nikomu naštěstí nic nestalo. Že by měl vliv na nehodu zdravotní stav pilota nebo alkohol se při vyšetřování neukázalo.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace