Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Mosty

  sobota 17.8 18:00 - Planá nad Lužnicí, Ostrov

  Art festival.

 • Tata boys

  sobota 17.8 20:00 - Veselí nad Lužnicí, Hlavní parkoviště veselských pískoven

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Noční bouře z veselského triatlonu udělala duatlon

VESELÍ NAD LUŽNICÍ – Navzdory půlnoční bouři, která se přehnala Veselskem, se nakonec rekreační triatlon na Vlkovské pískovně přece jen konal. Kvůli popadaným stromům přes cesty a větví a strhaného listí ale pořadatelé z hlediska bezpečnosti závodníků zrušili cyklistickou část. Takže ze čtyřiatřicátého triatlonu Betonový muž a žena se letos stal duatlon.

Podle předpovědi počasí se měla bouřka vybouřit do půlnoci. Ale vše se posunulo a smršť přišla až kolem půl jedné v noci. Hasiči ze Sboru dobrovolných hasičů z Veselí nad Lužnicí dostali první hlášení od HZS JčK, že mají vyjet zasahovat v 0:58 hodin do oblasti Hamr a Val, další v 1:07 hodin ve Veselí nad Lužnicí a okolí. Povolána byla také Jednotka profesionálních hasičů ze Soběslavi. V celé oblasti pořádaného závodu bouře vyvracela stromy, především břízy, lámala větve a strhala listí. Přes most přes Dekárku ve Veselí nad Lužnicí, vlastně přístupové silnici k pískovnám bouře zlomila strom a shodila na silnici. Také ten hasiči odklízeli. A další na písčité cestě k parkovišti pískoven. Přímo u odbočky z hlavní silnice k pískovnám byl další vyvrácený strom, hned u silnice. Hlavní pořadatelem akce je Město Veselí nad Lužnicí s dalšími partnery. Řešili s organizátory, zda vůbec akci uskutečnit. Přírodní živel tomu příliš nepřál. Závod Betonový muž a žena se koná řadu let po sobě, kromě roku 2002, kdy mnohasetleté povodně tomu zabránily. 

Lenka Horejsková, vedoucí Infocentra, říká: „Ráno v půl šesté mi vola Městská policie, že konání závodu je ohrožené. Když jsem po dálnici, kde nic nenasvědčovalo řádění noční bouře, přijížděla asi za hodinu - v půl sedmé - do Veselí od Soběslavi, viděla jsem na kraji města tři spadlé stromy. Ovšem v okolí pískoven, na plánované cyklistické trati to bylo ještě horší. Všichni pořadatelé jsme se tedy sešli v půl osmé na poradu, co dělat. Nakonec po poradě se starostou Ladislavem Sýkorou jsme zrušili pouze cyklistickou část a z triatlonu byl najednou duatlon. “

Účastníků bylo jen o trochu méně než v loňském rekordním roce. Startujících se sešlo 165 sportovců. Do vln se vrhli po výstřelu ze startovní pistole všichni s povinnou koupací čepicí na hlavě krátce po desáté. Vody brázdily dva hasičské záchranné čluny, jednoho účastníka hasiči přivezli na břeh. Přepálil své tempo, které bylo téměř vražedné. Vždyť první vyběhl z vody na pláž po absolvování trasy pískovny tam a zpět, s otáčkou na protějším břehu u chaty kolem břízy, za 8 minut a 14 vteřin. Byl to mladík se startovním číslem 149 šestnáctiletý Jiří Stuchlík z Votic. A celková trasa plavání měřila 584 metrů.

Poměr závodníků muži : ženy byl 10 : 1.

Účastníci se shodli, že vynechaný závod na kolech jim ušetřil síly pro běh, který mohli absolvovat s většími silami. Nejrychlejší v běhu byl sedmadvacetiletý Ondřej Chudý z Tábora. Trasa sedm kilometrů byla vyznačena oranžovými šipkami. Start běhu musel být odložen o 15 minut, protože na trati překáželo spadlé po bouřce trakční elektrické vedení.  

Nejstaršími účastníky byli Václav Polák z Teplic, ročník 1948 a Miroslav Lipert z Tábora ročník 1948, ale mladší o 14 dnů.

Nejmladším účastníkem byl sedmiletý Karel Elleder z Veselí nad Lužnicí.

Z nejvzdálenějšího místa přijel Jihočech Radek Smrčina žijící v Paříži. Pochází ze Sepekova a babičku má ve Veselí nad Lužnicí. V rámci republiky z nejvzdálenějšího místa přijela Zuzana Patáková z Ostravy.

Ceny předával nestor závodu 85 letý Karel Schneider, který se účastnil pravidelně, ale před pěti lety už se závoděním na triatlonu skončil, a členka městské rady Veselí nad Lužnicí Marie Hadravová.

Výsledky duatlonu:

Ženy:

 1. Šárka Grabmüllerová, Prachatice (celkový čas 0:38:28)
 2. Klára Filipová, Dolní Bukovsko (celkový čas 0:40:12)
 3. Jitka Dušková, Tábor (celkový čas 0:41:39)

 Z veselských byla první Zuzana Pilsová, 80. místo celkově (v celkovém čase 0:48:31) 

Muži:

 1. Jiří Stuchlík, Votice (celkový čas 0:34:38)
 2. Michal Macháček, Velmovice (celkový čas 0:34:45)
 3. Vojtěch Vacek, Ješetice (celkový čas 0:34:49)       

Z veselských byl první Lukáš Studnař 5. místo celkově (v celkovém čase 0:35:38) 

Manželské páry aneb co muž nestihne, žena dožene:

 1. Ivo a Šárka Grabmüllerovi
 2. Jan a Iva Paterovi
 3. Filip a Irena Seidlovi

 

Letadlem se na pískovny shora podívají vylosovaní:

Arnošt Mikolášek z Nákří, Martina Bumbová z Českých Budějovic a manželé Andrea a Stanislav Průchovi z Veselí nad Lužnicí.

Rozhovory s účastníky budou ve středečním vydání týdeníku Táborsko 23. srpna.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace