banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vojenský den 2019 v Libořezích

    sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

    Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

  • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

    sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

    Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Nový starosta Nové Pece chce zlepšit komunikaci s občany

Starosta Nové Pece Martin Hrbek , Autor: Pavel Pechoušek

Starosta Nové Pece Martin Hrbek     Autor: Pavel Pechoušek

NOVÁ PEC – Martin Hrbek, který je od října novým starostou Nové Pece, se chce zaměřit na řešení problémů související s infrastrukturou obce. Chce zlepšit komunikaci s občany a také sem nalákat mladé lidi, kteří odsud odcházejí za prací jinam. V plánu má také zajímavý investiční projekt.

 

V následujících měsících se chce starosta zaměřit na rozvoj infrastruktury obce, opravit rozvody vody a topení, vyřešit zásobování pitné vody v novopeckých osadách Bělá a Pěkná. „Nejsou v dobrém stavu, je třeba udělat nové. K tomu máme v plánu opravit cesty, chybí nám byty k pronájmu. Rád bych sem nalákal nové, mladé lidi, kteří odsud v předchozích letech odešli i kvůli ztrátě zaměstnání," uvedl Martin Hrbek, jenž je ve funkci od října, ale v problematice místní samosprávy není úplným nováčkem.

Pochází z Prahy. Na Jelenních Vrších, což je osada spadající pod Novou Pec, má jeho rodina od roku 1987 chalupu, která je památkově chráněná, a jeho otec Čestmír Hrbek tu společně s obcí zřídil muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu, které je volně přístupné.

„Mám to tady moc rád, proto jsem se rozhodl kandidovat," upřesnil Hrbek. Byl lídrem kandidátky volebního sdružení Změna pro Novou Pec, získal nejvíc hlasů. Zástupce mu dělá předchozí první muž Nové Pece Jakub Koželuh, který byl poslední rok neuvolněný pro svou funkci a vykonával své občanské povolání.

„Musíme dohnat resty a zlepšit komunikaci obce vůči lidem," zdůraznil nový starosta, jenž před vstupem do politiky pracoval jako jednatel Technických služeb a Dřevovýroby, což je městská firma vyrábějící ze dřeva zahradní nábytek, ploty, ale i například psí boudy. Vedle toho ho částečně živila muzika, protože byl součástí středověké kapely s názvem Krless.

Nová Pec, kde žije asi 450 lidí, byla dříve dřevařskou osadou, dnes se stejně jako ostatní obce této oblasti zaměřuje na turistický ruch, leží na trase mnohých cyklotras, cestovní ruch živí i mnohé zdejší lidi. Další velkou část místních zaměstnává těžba a zpracování dřeva.

„Je moc dobře, že se nový starosta chce zaměřit na infrastrukturu. Do Nové Pece, na jejímž území se také nachází národní park, přijíždí stále více turistů. Infrastruktura jako funkční vodovod, kanalizace a cestní síť je základ pro další rozvoj obce. Stejně jako na celém Lipensku je tu problém s bydlením pro zaměstnance, kterých je s rozvojem cestovního ruchu stálý nedostatek. Vždyť za posledních 13 let se z oblasti od Stožce po Rožmberk kvůli práci vystěhovala celá třetina obyvatel. To je alarmující a likvidační," zmínil Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

Nový starosta nastínil, že obec má v plánu velký a velice náročný projekt, který přivítají všichni sportovci a příznivci kempování u Lipna. „Zatím je vše ve fázi příprav a povolení, proto nechci víc prozrazovat," uzavřel Martin Hrbek.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace