Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Nadační koncert

  pondělí 20.5 19:30 - Volyně, Pošumavská tržnice

  Hrají učitelé ZUŠ.

 • Návrat do hotelu Blackout

  pondělí 20.5 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Obcházejí prachatičtí radní zastupitele při rozdělování peněz z rezervy?

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Prachatičtí radní rozdělují čím dál tím více peněz z rezervy sami. Objem peněz, které takto radní rozdělili, se v minulém volebním období zvýšil desetinásobně. O finančních záležitostech města přitom rozhodují podle zákona zastupitelé. Radní od nich dostali pravomoc uvolňovat peníze z rezervy v ojedinělých případech, kdy je třeba reagovat rychle, ale podle Jana Bauera z ODS tuto pravomoc začali významně nadužívat.

 

Prachatická koalice čelí obvinění z toho, že si dělá, co chce a obchází zastupitelstvo, jak se jí zachce. Byť formálně je vše v pořádku. - Radní mají v Prachaticích dlouhé roky schválené usnesení od zastupitelů, že za ně mohou zaskočit v případě například živelných pohrom a ve chvílích, kdy je třeba jednat rychle, a mohou uvolňovat až milion korun z rezervy. To je jinak vyhrazeno podle zákona jen zastupitelům.

Podle Jana Bauera se tu ale začala tato pravomoc pro mimořádné situace používat v rozporu s tím, jak byla za jeho řízení města zavedena. „V minulém volebním období se nám tu rozmohl takový nešvar, že je tato pravomoc podle mého názoru významně nadužívána," řekl Jan Bauer. A nechal si od finančního odboru vyčíslit, jak rada tuto pravomoc používala.

V roce 2015 takto radní vzali z rezervy 890 tisíc korun, ale na konci volebního období už to bylo bezmála deset milionů korun. Proto Jan Bauer navrhl, aby se limit pro radní snížil z jednoho milionu korun na půl milionu korun. Koalice naopak uvedla, že by to chtělo limit spíše navýšit. „Rozpočet města roste, vše zdražuje, takže spíše bychom měli uvažovat o navýšení té částky," řekl starosta Martin Malý.

Koalice s prachatickou opozicí na jednáních zastupitelstva příliš nediskutuje a proto desetinásobné zvýšení peněz, které takto rozděluje, nevysvětlila. Problémem je i to, že zastupitelé o všem musí jednat ze zákona veřejně, ale rada o penězích z rezervy rozhoduje na neveřejných jednáních. Koalice nakonec návrh Jana Bauera smetla – tradičně tím, že se hlasování držela a opozice měla jen deset hlasů.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace