Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Najdi ztraceného čerta

  Čtvrtek 5.12 16:30 až 18:00 - Náměstí Míru, Jindřichův Hradec

 • Vánoční koncert

  Čtvrtek 5.12 18:30 až 20:00 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

Zobrazit všechny události
 

Pavel Klíma: Inkluze ukrajuje peníze z platů učitelů

Masová inkluze žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, kterou zavedla někdejší ministryně školství Kateřina Valachová, už rok a půl dělá vrásky na čele ředitelům škol i krajským rozpočtářům.

Jakkoli je samotná myšlenka na vzdělávání žáků se speciálními potřebami v podmínkách běžné školy správná, vázne samotné provedení inkluze: zatímco kraje se musely potýkat s nezajištěným financováním platů asistentů pedagoga, na ředitele škol dopadla ohromná byrokracie i problémy se získáním žádoucího počtu asistentů, a to nemluvím o jejich řádné kvalifikaci pro tuto práci.

Aktuálně máme v Jihočeském kraji 1848 žáků s přiznanými podpůrnými opatřeními, nejvíce je jich na základních školách, konkrétně 1530, následují střední školy se 176 studenty a mateřské školy se 142 dětmi. Stará se o ně 887 asistentů pedagoga.

Kraje si přitom v minulém roce musely poradit s problémy s náklady na platy asistentů, ministerstvo školství totiž špatně nastavilo výši rezerv, ze kterých se měly platy pokrýt. To si vyžádalo dofinancování z peněz kraje. Aby toho nebylo málo, museli jsme si poradit is navýšením tarifů nepedagogů od 1. července a navýšení platů pedagogů a nepedagogů od 1. listopadu. Ministerstvo školství totiž neposkytlo krajům plnou částku na toto navýšení a na pokrytí zbývajících peněz jsme museli použít krajskou rezervu na přímé výdaje na vzdělávání.

Ale ani v letošním roce není všem problémům konec. Na prvním zasedání jihočeského školského výboru jsme se při projednávání rozpočtového výhledu dozvěděli, že ministerský normativ 2018 nepokrývá 15 procentní navýšení platů z listopadu 2017. Prýse tvoří rezerva právě na inkluzi a asistenty pedagoga. A ačkoli je inkluze jistě správnou věcí, stále se potvrzuje, že ji ministerstvo ani po roce a půl od jejího spuštění stále nezvládá. Navíc peníze na ni ukrajují z učitelských platů!

Pavel Klíma (TOP 09)
předseda Výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost Zastupitelstva Jihočeského kraje
ředitel ZŠ a MŠ Malšice

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Inkluze je cesta zpet, chapu deti s fyzickym hadicapem, ovsem deti s patologickymi projevy chovani do zakladni skoly nepatri , prave ony zpusobuji detem s normalnimy projevy chovani tezkou ujmu. Ucitele to resi neustalymi dopisy na prislusne urady , ovsem to nic neresi, tyto deti vytvareji ve tride naprosto demotivujici prostredi . Myslim si , a jsem o tom presvedcen , ze timto zpusobem nahravame prumernosti ,
  nepodorujeme slusne a nadane deti, nybrz si vytvarime potencionalni neplatice, problemove jedince a nevzdelavatelne ignoranty. To se bohuzel jiz ve spolecnosti projevuje.

  Vloženo 25.2.2018 10:07:56

 • Nick 

  Reagovat

   

  Ne kazda zmena je k lepsimu a tahle rozhodne nebyla. Plati to jak pro postizene zaky, tak stejne pro cely vzdelavaci system, drive nebo pozdeji se to ukaze jako slepa cesta.

  Vloženo 20.2.2018 07:54:04

 • mili 

  Reagovat

   

  Super, autista ve škole, má asistentku, na půlku předmětů nechodí, zkoušený být nemůže, asistenka otravuje jak žáky, tak učitele....výsledek ? Autista se cítí jak blb a po základce dostane papíry na hlavu a důchod. Kdyby byl ve speciální škole, tak by tam zapadl, třeba našel i kamarády....učil se co potřebuje pro život, ale budeme se tvářit, že je to v pořádku.

  Vloženo 19.2.2018 18:48:23

  • Martina 

   Reagovat

    

   Taková malá otázka? Jak víte, že se autista cítí jak blb?

   Vloženo 19.2.2018 19:41:39

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    osobní životní zkušenost

    Vloženo 19.2.2018 19:48:23

    • Jan 

     Reagovat

      

     Myslíte, že děti nepoznají, že se někdo x let s nima necítí dobře , že nezapadne ?

     Vloženo 19.2.2018 22:07:00

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tak naštěstí chodí naše děti do školy, která funguje dobře. Ono hodně záleží na tom, jak se vedení školy k celé problematice postaví.

  Vloženo 19.2.2018 17:11:42

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace