Kdy a kam

  • Penziopolis Dva dopisy o Písku

    středa 19.12 17:30 - Písek, Městská knihovna Písek

    Uvedení nové knihy autorů Jiřího Vogla a Petra Mano.

  • Koncert pro seniory se souborem Lego

    středa 19.12 14:00 - Milevsko

    Pořádá ZUŠ Milevsko – Klub důchodců, ul. Gen. Svobody.

Zobrazit všechny události
 

Počty kandidátek do komunálních voleb na Prachaticku klesly zhruba o čtvrtinu

PRACHATICKO – Počty kandidátních listin, které zaregistrovaly k tomu pověřené městské úřady ve Vimperku a v Prachaticích, jsou letos výrazně nižší než před čtyřmi lety. O důvodech se dá jen spekulovat, ale obvykle to svědčí o nižším zájmu o politiku. Na druhou stranu to může mít i pozitivní efekt, protože by mohlo ubýt roztříštěnosti politické scény ve městech a obcích.

„V roce 2014 kandidovalo v našem správním obvodu celkem 107 politických subjektů a v roce 2018 celkem 78," uvedl pro Jižní Čechy Teď vedoucí odboru vnitřních věcí prachatického městského úřadu Zdeněk Filip. Jde o pokles o dvacet devět kandidátek. Vimperský městský úřad jich zaregistroval 75, což je o čtrnáct méně, než v minulých komunálních volbách. „Registrační úřad musí rozhodnout o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině, o registraci a o odmítnutí kandidátních listin do 18. srpna," uvedla vedoucí vimperského odboru vnitřních věcí Jana Schererová. Do té doby úřady kandidátky nezveřejní a nejsou hotové.

Celkový pokles počtu kandidátek je na Vimpersku a Prachaticku zhruba čtvrtinový. To může signalizovat nižší zájem veřejnosti o politiku. Někteří lídři kandidátek v Prachaticích neoficiálně připouštěli, že je letos velmi těžké přemluvit lidi ke kandidatuře.

Na druhou stranu roztříštěnost zastupitelstev byla v některých městech už příliš velká. V Prachaticích je například v tomto volebním období sedm politických subjektů a jen dva mají více než tři hlasy. Ve Vimperku je to ještě horší – mají zde osm subjektů a žádný nemá víc než tři hlasy. V Netolicích a ve Volarech mají v současnosti po jednom subjektu s více než třemi hlasy.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace