Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Najdi ztraceného čerta

  Čtvrtek 5.12 16:30 až 18:00 - Náměstí Míru, Jindřichův Hradec

 • Vánoční koncert

  Čtvrtek 5.12 18:30 až 20:00 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

Zobrazit všechny události
 

Policii se podařilo vypátrat hyenu, která pomlouvala na internetu ochrnutou ženu

Statečná Martina Voráčková. Nevzdává boj za větší samostatnost, pustila se i do boje se zlobou.

Statečná Martina Voráčková. Nevzdává boj za větší samostatnost, pustila se i do boje se zlobou.

DOBEV – Několikrát už jsme psali o ochrnuté Martině Voráčkové z Dobevi na Písecku. Její příběh sleduje náš portál od února 2016. Pětačtyřicetiletá maminka tří dětí a dnes už i babička vnoučat pracovala jako dojička a poté prodavačka, než jí ochrnuly dolní končetiny. Marně žádala o poskytnutí příspěvku na vybudování plošiny u rodinného domku. Mohla by se tak sama dopravovat, zatímco doposud dolů sjíždí strmé schodiště z bytu po hýždích a nahoru se po schodišti vzpírá na rukou.


Posudková lékařka v Písku její žádost zamítla a napsala negativní posudek na přiznání speciální pomůcky. Úřad práce bez tohoto dobrozdání nemohl peníze na instalaci plošiny vyplatit, ačkoliv jich měl dostatek. V dalších článcích jsme popisovali mašinérii, kterou ochrnutá žena podstoupila, až po odvolací orgány. Všechny se postavily za názor posudkové lékařky, že ochrnutí Martiny Voráčkové nemá přesné tabulkové parametry podle vyhlášky. Ačkoliv očividně nechodí.

Martina Voráčková se začala zajímat o vybudování plošiny sama. Jenže podle firemní kalkulace by nejlevnější plošina přišla na víc než 400 tisíc korun. A na to rodina peníze nemá.

Poslední jednání u odvolacího orgánu absolvoval s Martinou Voráčkovou loni v létě lékař Vladimír Dvořák z Milevska, který se o její případ celou dobu zajímá a pomáhá jí, i zástupce naší redakce. Těžko uvěřitelný příběh se objevil i v pořadu České televize Černé ovce, věnovala se mu i další média.

Jako poslední naději na získání peněz na plošinu si Martina Voráčková založila transparentní účet u České spořitelny a solidární lidé jí začali přispívat. Snažili jsme se o sbírce informovat, ale k článkům kdosi začal kdosi připisovat zlé anonymní reakce - že Martina Voráčková ve skutečnosti chodí, že vůbec není ochrnutá, že si může rodina pomoci sama, kdyby se manžel nevěnoval myslivosti a prodal zbraň. Bylo patrné, že jde o někoho, kdo má rodinu na očích a zřejmě nemohl strávit, že ve sbírce od dobrých lidí přibývaly peníze a s plošinou to vypadalo nadějně.

Jenže po těchto zlomyslných zprávách, připisovaných k článkům o sbírce, se růst na kontě téměř zastavil. Čtenáře se podařilo znejistět. Anonymní útoky nabraly takové obrátky, že se Martina Voráčková nechala dopravit na policejní oddělení do Písku a podala trestní oznámení pro pomluvu na neznámého pachatele. Redakce portálu Jižní Čechy Teď byla policii maximálně nápomocna a poskytla veškerou součinnost z interního systému, aby pisatel pomluv byl odhalen. A to se skutečně podařilo.

„Bylo to poměrně zdlouhavé, k IP adresám autorů těchto zpráv se policisté dostali prostřednictvím poskytovatelů internetu. Zprávy byly odesílány z jedné IP adresy soukromé osoby a také z firemního mailu. Uživatelé těchto IP adres byli předvoláni na policii a nyní se řeší právní kvalifikace tohoto činu," sdělila v pondělí 7. května mluvčí písecké policie Kamila Čuřínová Ingrišová.

Radost z toho, že policii se podařilo vypátrat zdroj anonymů, má hořkou pachuť. Vše nasvědčuje tomu, že autor je skutečně nablízku ochrnuté ženě a jde o těžko pochopitelný hyenismus.

Zdravotní stav Martiny Voráčkové se bohužel nezlepšil, má nadále paraplegii nohou. Není schopna s končetinami pohybovat, ani je cítit. Pohyb je možný pouze na vozíku, na nějž se dostává silou svých horních končetin, které jsou přetěžované. Po schodech dolů sjíždí po hýždích, do schodů se vzpírá horními končetinami. Došlo už u ní k několika úrazům. Naděje, že se jednou bude dopravovat plošinou třeba na zahradu za vnoučaty, umírá poslední.

Číslo transparentního účtu sbírky na vybudování plošiny pro Martinu Voráčkovou je
3063108143/0800.

Děkujeme všem, kteří pomohli a pomáhají a stále doufáme, že v tomto roce přineseme o instalaci plošiny reportáž.  Na účtu je momentálně 166 102 korun.

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • kdo jsou ti lidé? 

  Reagovat

   

  tací, co si chtějí uskutečňovat deviační choutky a ukájejí se tím,že způsobují bolest druhým. Dle analýzy psychiatra tito lidé trpí
  d i s o c i á l n í p o r u c h o u -nedostatkem soucitu, pochopení, s vysokým stupněm nelibosti ,bezohlednosti,neschopnosti cítit vinu,protože mají nelogické myšlení -megalomanii s kompulsí-opakujícím se jednáním s určitým cílem jako reakci na agresivní instinkt -tedy hyperagilnost , mnohomluvnost s agresivním instinkttem se subjektivního prožíváním vlastního " J Á"- či spojené intelektem /mnohdy na úrovni vzdělání/ . Intelekt je dán buď dědičností /dědičnou predispozicí/,nebo ovlivněním tvorby pokryvu škoubovice DNA vlivem alkoholismu v pubertě / ve věku 15-22 let/ I v dospělosti těchto jedinců bývá spouštěčem nepřátelských postojů k jinému jedinci a zvýšením svého e g a alkohol, tudíž diferencovaná asociální porucha

  Vloženo 12.5.2018 11:48:08

  • kdo jsou tito lidé 

   Reagovat

    

   patří k příspěvku i n v a l i d sa

   Vloženo 12.5.2018 11:50:54

 • Mili 

  Reagovat

   

  Proboha proč na takovéto věci jsou třeba transparentní účty ? Je to hamba! Ta baba co psala posudek má už sbírat někde vagly a měl se vypracovat nový posudek. Ze zkušenosti vím, že opravdu s plošinami problém není. Divím se úředníkům z Písku , že je hamba nefackuje a problém neřeší !!!

  Vloženo 11.5.2018 17:37:34

  • nepomůžeš -neškod 

   Reagovat

    

   ˇkolik takových ze st. správy, ač Dis či VŠ , by bylo za nečinnost vyfackováno ?? Ty neuvažují jak prožít stáří s omezenou mobilitou důstojně. Tolerují svým kamarádům vše nelidské , zavírají oči nad jejich kdejakým přestupkem proti zákonům i když se jedná o ohrožení na zdraví s trvalými následky,ohrožení života., majetku.

   Vloženo 12.5.2018 11:09:51

 • invalida 

  Reagovat

   

  Jsem taky invalidní a mám přesně takové sousedy.Jen přemýšlí jak mi znepříjemnit život,dokonce k tomu navádějí i děti.

  Vloženo 9.5.2018 10:34:09

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Žije mezi námi mnoho špatných lidí a takovým hyenám jako je anonym nebo ta posudkářka, lékařkou tu státní úřednici, tyjící z peněz daňových poplatníků, nazvat nelze neboť ti mají nemocným pomáhat a léčit je, jejich činy prochází. Hlavně že se vyhazují miliardy na zdravé, ale líné, Čechy. ČSSP má jistě dobrý přehled, kolik maldých lidí je na invalidce. O to větší odsouzení si ty dvě hyeny, anonyma a státní úřednice, zaslouží. Boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě a ty dva neřády postihne stejný osud jako nebohou paní.

  Vloženo 9.5.2018 06:29:24

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nevim, neznám detaily, ani paní, ani v čem bydlí. Jen mě napadá, jestli místo investice 400 tisíc do plošiny by nebylo lepší už rovnou vyměnit bydlení za bezbariérový dům včetně WC, koupelny a dalších vychytávek. To proto, že nějaký schodový maslostroj v ceně osobního auta stejně nevyřeší všechno. Paní přeju samozřejmě hodně síly a nejlépe uzdravení, tento příspěvek chápejte spíš jako zamyšlení.

  Vloženo 8.5.2018 22:02:52

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace