Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční setkání občanů Netolic starších 70 let

  Úterý 10.12 14:00 - Sál ZUŠ Netolice

 • Divadélko pro nejmenší

  Úterý 10.12 10:30 - Strakonice, RC Beruška

Zobrazit všechny události
 

Povolební ozvěny. Dnes s Pirátem Martinem Kákonou

Martin Kákona

Martin Kákona

JIŽNÍ ČECHY - Celostátně se Piráti prosadili do sněmovny až letos. Z 2,66 procent v předčasných volbách 2013 letos poskočili na 10,79 a z Jihočeského kraje budou mít i jednoho poslance - Lukáše Koláříka z Katovic. K povědomí o České pirátské straně přispívají svou prací už i zastupitelé v obcích a městech. Zastupitele Martina Brože mají Piráti v píseckém zastupitelstvu, v Soběslavi rovnou dva - a jednoho z nich, Martina Kákonu jsme také požádali o povolební rozhovor.

 

S jakými pocity jste zaznamenal výsledek voleb?
Tak byla to samozřejmě radost z dosažení vytčeného cíle Pirátů, spojená bohužel i se zklamáním. Nepředpokládal jsem, že populismus a zejména nacionalismus bude mít v těchto volbách takové slovo. Věřil jsem lidem, že se postaví proti šíření strachu stejně, jako to udělali v případě pana Konvičky v senátních volbách. Je přitom jedno, zda jde o strach důvodný či bezdůvodný, protože ten, kdo se bojí, není schopen racionálního rozhodnutí. Vždycky jsem říkal své dceři na vodě, můžeš se bát, ale nesmíš přestat myslet, protože když se budeš jenom bát, tak se určitě převrhneš. Soustřeď se na to, co máš udělat, aby ses nepřevrhla. Dalším pocitem je obava. Mám nyní velké obavy o demokracii v naší zemi, protože nedemokratické strany získaly polovinu křesel ve sněmovně. Tím mám na mysli strany, které neuplatňují demokratické principy samy na sebe. Konkrétně to lze vyčíst ze stanov ANO a SPD. Doufám, že to demokracie ustojí. Věřím, že Piráti a ostatní demokratické strany naši Ústavu a naše sice nedokonalé, ale zatím demokratické zákony nedají.

V Soběslavi už jsou Piráti v zastupitelstvu, vidíte nějakou paralelu, co mohou přinést Piráti do sněmovny?
Určitě transparentnost. To je zbraň, o které se ostatním politikům ani nesní. Nedokáží si ji totiž představit. Je něco jiného o transparentnosti mluvit a něco jiného transparentnost uplatňovat. Nejde přitom o to, aby Piráti nebo občané stále něco kontrolovali. Důležitá je ta možnost kontroly. Bez možnosti kontroly totiž nelze budovat demokracii.
Na komunální úrovni stále transparentnost v mnoha oblastech chybí. Například smlouvy, které město Soběslav vystavuje v registru smluv, mají začerněny bankovní účty. V registru je tedy zveřejněna smlouva, na které nevidíte, kdo komu platil! Legislativa to dnes umožňuje. Doufám, že Piráti ve sněmovně tohle a řadu dalších věcí vyřeší.

Na celostátní úrovni zřejmě není vyloučena spolupráce Pirátů a ODS. Může to fungovat ve světle vašich zkušeností z komunální politiky? Není tajemstvím, že v Soběslavi jste se starostou Jindřichem Bláhou z ODS dost na kordy...
Já osobně ODS vyčítám, že je to strana, která se stará více o politiku než o řešení problémů. Fungovat to ale může. Pokud Piráti něco navrhnou a poslanci ODS budou vidět, že to lidé chtějí, tak to podpoří. Respektive, budou se to snažit prezentovat jako svůj nápad, aby nepřišli o voliče. To ale Pirátům nevadí. Sharing is Caring. Upřímně řečeno, nevím o bodu v naší povolební strategii (což je veřejný dokument Pirátské strany, který slouží jako kuchařka pro povolební vyjednávání), který by mohl ODS vadit. Snahou Pirátů není bojovat proti ostatním stranám a názorům, ale posouvat naši zemi kupředu.

Diskuse k článku - 21 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Dita 

  Reagovat

   

  Piráti získali hlasy vzdoru proti tradičním stranám. Teď jde o to, aby neskončili jako Unie svobody a podobné strany, které taky získaly truc hlasy, ale měly jepičí život. My chceme opravdovou změnu.

  Vloženo 27.10.2017 22:30:07

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Já se divím. Tenhle člověk tvrdí, že ANO a SPD jsou nedemokratické strany. Má možnost podat návrh na jejich zrušení na MV, když jsou nedemokratické. Pomýlený Pirát Kolařík z Katovic.

  Vloženo 27.10.2017 06:45:45

  • kk 

   Reagovat

    

   Samozřejmě, že jsou ANO a SPD nedemokratické strany, stačí se jen pořádně zamyslet...

   Vloženo 27.10.2017 09:59:02

  • Martin Kákona 

   Reagovat

    

   Stranu není tak jednoduché zakázat. Možnost omezit právo sdružovat se v politických stranách je omezeno Listinou (čl. 20 odst. 3), která připouští jeho omezení „jen v případech stanovených zákonem, jestliže to je v demokratické společnosti nezbytné pro bezpečnost státu, ochranu veřejné bezpečnosti a veřejného pořádku, předcházení trestným činům nebo pro ochranu práv a svobod druhých.“ A je to tak v demokratické zemi správně. Demokracie není něco, co by mohlo fungovat bez aktivní kontroly vlády prostřednictvím občanů. Demokracie není něco, co dokáže přežít bez podpory občanů.

   Vloženo 27.10.2017 14:10:22

 • jan 

  Reagovat

   

  Piráti dosáhli vskutku pěkného výsledku, bohužel jejich povolební strategie je pro mě zklamáním. Místo aby se snažili prosadit svůj program, za který dostali hlasy od voličů, tak začali okamžitě hrát roli opozičních křiklounů, kteří budou vše negovat a kritizovat. On to má totiž takový opoziční politik jednodušší. Bere stejný plat jako ten koaliční, ale nemá žádnou zodpovědnost, může nadávat a kritizovat. Takových lidí, kteří "všechno vědí, všemu rozumí a všude už byli", najdeme v každé druhé české hospodě několik. Pěkný volební výsledek tak možná zůstane jen na papíře do dalších voleb (možná předčasných), které už tak dobře pro Piráty dopadnout nemusí.

  Vloženo 27.10.2017 04:31:06

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To nemusite do hospody, dobrej vzorek je i zde na diskuzi:)

   Vloženo 27.10.2017 09:14:03

  • Petr Král 

   Reagovat

    

   V současné době probíhají teprve jednání o povolebním uspořádání sněmovny, případně vlády. Se soudy je třeba ještě počkat. Zatím nebyla vytvořena žádná vládnoucí koalice. To jsou všechny ostatní strany také jen opoziční křiklouni? Nebudou alespoň některé třeba konstruktivní opozice?

   Vloženo 27.10.2017 09:41:40

  • Martin Kákona 

   Reagovat

    

   I z opozice lze prosazovat volební program. Jde to samozřejmě hůře, ale není to vyloučeno. Vezměte si například zmiňovanou transparentnost. Za období od minulých voleb do sněmovny se společnost změnila a dělat zcela netransparentní politiku dnes již není in. Dovolím si tvrdit, že k tomu Piráti velmi pomohli. Co se týká koalice, tak povolební strategie Pirátů byla zveřejněna již před dvěma měsíci a obsahuje programové body, ze kterých nelze ustoupit. Piráti tedy vyjednávají zcela v souladu se zájmem prosadit ze svého volebního programu co nejvíce.

   Vloženo 27.10.2017 13:49:58

   • petr 

    Reagovat

     

    Problém je právě v tom, že piráti o svém programu vůbec nevyjednávají, nýbrž již dopředu směřují do opozice. Takhle neprosadí vůbec nic a nevydrží víc, jak jedno volební období.

    Vloženo 27.10.2017 21:13:16

    • Martin Kákona 

     Reagovat

      

     Jak to? Myslím, že nikdo zatím nemůže upřít Pirátům snahu jednat. 20 bodů uvedených v Povolební strategii není program, je to ale členskou základnou schválený mantinel, který se nedá operativně překročit. Předpokládám, že všichni zde diskutující ten dokument četli, protože se zde nesmí dát odkaz.

     Vloženo 27.10.2017 21:42:42

    • Jitka Havrdová 

     Reagovat

      

     Proboha a o čem by měli vyjednávat? Babiš by se na ně akorát potřeboval přilepit, aby získal další popularitu a pak na ně svaloval všechno, co se nepovede.

     Vloženo 27.10.2017 23:09:45

 • Petr Král 

  Reagovat

   

  Lidí, kteří považují za nekonstruktivní křiklouny všechny, co mají jiný názor než oni, je mě líto. Byl bych rád, kdyby šly opoziční návrhy alespoň projednat na ZM Soběslav. Jsou však mocensky umlčovány dříve, než mohou být alespoň vysloveny. Nebyly dokonce ani zařazovány do návrhu programu ZM, což bylo dokonce protizákonné. Všechny návrhy na protikorupční opatření, jako jsou transparentní účty nebo rozklikávací rozpočet až do úrovně jednotlivých faktur nebo na personální oddělení RM a kontrolního finančního výboru jsou zamítnuty. Je mě líto, že ani zvýšený hlas neprobudí RM z letargie a nepřinutí jí přemýšlet o něčem jiném než mechanickém schválení návrhu z vedení.

  No a když někdo někoho kritizuje, mohl by se alespoň podepsat. Pak by možná šlo diskutovat.
  Petr Král

  Vloženo 26.10.2017 23:16:02

 • Janinka 

  Reagovat

   

  Díky za takové lidi, jako je Martin Kákona, který se nebojí postavit za pravdu a demokracii.

  Vloženo 26.10.2017 22:58:24

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace