banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • ABC spotřebitele pro seniory - aneb jak se vyznat

    pondělí 16.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

    Přednáška Sdružení českých spotřebitelů a Poradny při finanční tísni.

  • Jiří Smrž

    pondělí 16.9 18:00 - Farní charita Milevsko

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Pozor na klíšťata. Hygienici evidují první případy encefalitidy a boreliózy

JIŽNÍ ČECHY - Jihočeští hygienici začali evidovat onemocnění, která způsobují klíšťata. Do konce minulého týdne mají potvrzených šest případů klíšťové encefalitidy a 32 případů lymeské boreliózy.

Co se týká encefalitidy, největší výskyt je na Českobudějovicku, Jindřichohradecku a Táborsku. Žádný případ zatím nehlásili Strakoničtí. "Náš kraj patří dlouhodobě k regionům s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v rámci celé České republiky i střední Evropy. Jde přitom o onemocnění, které může mít trvalé následky především pro seniory či osoby s jiným primárním onemocněním nebo oslabenou imunitou. Toto onemocnění souvisí s pohybem osob v přírodě. Infikovaná klíšťata se ale vyskytují nejen v křovinách či okrajích lesů, na loukách a v okolí vodních plochy a toků, ale i v městských parcích či na zahrádkách. Vloni jsme v kraji registrovali celkem 108 onemocnění klíšťovou encefalitidou. Evidovali jsme rovněž 243 nahlášených a potvrzených případů onemocnění lymeskou boreliózou," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Největší výskyt encefalitidy byl v roce 2011, a to 170, v celé republice pak 861 lidí. Borelióza byla nejvíce rozšířená v roce 2013, propukla u 317 lidí.

"Co se týče ochrany před klíšťovou encefalitidou, má smysl se ještě nechat očkovat, respektive nechat se očkovat v takzvaném zkráceném režimu s tím, že stoprocentní efekt vakcíny nastupuje až několik týdnů po posledním očkování. Její účinnost je pak ale prakticky stoprocentní. Ale účinné očkování proti lymeské borelióze zatím v našich podmínkách neexistuje. Obecně ale můžeme doporučit prevenci před napadením klíštětem, tedy používání repelentů a především opatrnost při pohybu v přírodě a vhodné oblečení. Velice důležité je se po pobytu v přírodě převléci a dobře se prohlédnout či osprchovat, protože klíště se obvykle nepřisaje hned. Čím dříve klíště objevíte a správně odstraníte, tím menší je riziko, že dojde k přenosu infekce. Je třeba též vyvracet pověry, týkající se správného odstranění klíštěte. Klíštětem netočíme, ale je ho třeba opatrně odstranit mírným tahem a vyvikláním, například pinzetou či speciálními kleštičkami nebo kartou na odstranění klíštěte. Po odstranění pak ošetřete ranku dezinfekčními prostředky na bázi jódu a ošetřete si ruce dezinfekcí, pokud jste nemohli použít ochranné rukavice, nebo si je alespoň dobře umyjte teplou vodou a mýdlem. Další pověrou je použití olejů či mastí k udušení klíštěte. Naopak, tato metoda je naprosto kontraproduktivní, protože klíště v tomto případě začne vypouštět do rány mnohem více sekretů, které mohou být infikované," vysvětluje Kvetoslava Kotrbová.  

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace