Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Kreativní dílnička

  pondělí 18.11 18:00 až 21:00 - DDM Netolice

  Kreativní dílnička při které si můžete snadno a jednoduše vyrobit penál, kosmetickou tašku nebo nákupní tašku. Dílnička je vhodná i pro začátečníky.

 • Postavme se na své nohy

  pondělí 18.11 17:30 - Katolický dům, Dačice

  Přednáška s fyzioterapeutkou Jitkou Jakubcovou. Uvědomme si společně, jak krásné může být, stát na vlastních nohách.

Zobrazit všechny události
 

Prachatická koalice si nový jednací řád pochvaluje. Jen ho zpřesní

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Nový jednací řád prachatického zastupitelstva vyvolal další střet místní koalice a opozice. Opozice ho tvrdě zkritizovala a řád označila v nové podobě za nedemokratický a náhubkový. Koalice přišla s jeho novelou v reakci na některé výroky a diskuse opozice, které koalici přišly urážlivé a zdlouhavé. A nový řád si koalice pochvaluje, i když opozice se ho snaží obcházet a z jednání o územním plánu na posledním jednání zastupitelstva se stala v podstatě fraška právě kvůli novému jednacímu řádu.

 

Nový řád především stanovil, že zastupitelé v diskusi mohou k jednomu bodu vystupovat jen dvakrát a po dobu tří minut a nemohou předkládat návrhy na usnesení v bodě různé. Prostor pro opozici, které ho hojně využívala, se tak razantně zmenšil. Po názorech opozice přinášíme také koaliční odpovědi na naše otázky k jednacímu řádu. Zdeněk Kollar zvolený za KSČM a koalici podporující na náš email neodpověděl.

Martin Malý, Nezávislí:
Bylo nutné přijmout změny jednacího řádu? A proč ano nebo proč ne?
Myslím si, že ano. Původní jednací řád byl více než deset let starý a prakticky se během let jen kosmeticky upravoval. Nový jednací řád má zajistit jakési zpružnění a rychlejší projednávání celého programu jednání. Nastavuje a definuje pro všechny aktéry jasná a srozumitelná pravidla. Vychází ze zkušeností jiných, a to ať větších či menších měst v Jihočeském kraj i celé České republice, které nám byly často inspirací.

Jak změny hodnotíte?
Pozitivně, nic méně přiznávám, že určité dílčí drobnosti v něm musíme ještě na základě prvních zkušeností doladit.

Co v jednacím řádu podle Vás nyní chybí?
V tom současně schváleném jsme hned na základě prvních zkušeností přišli na to, že je zde nedostatečně definován počet možných vystoupení pro občany a také pravidlo, zda zastupitel může vystupovat po vyčerpání počtu vystoupení k projednávanému bodu z funkce zastupitele opakovaně v téže věci jako občan, či nikoliv. Myslím, že to jsou drobnosti, které se dají rychle napravit.

Jan Klimeš, ČSSD:
Bylo nutné přijmout změny jednacího řádu? A proč ano nebo proč ne?
Je zcela běžné, že se na počátku volebního období schvaluje změna jednacího řádu, která má obecně vést k zefektivnění jednání zastupitelstva.

Jak změny hodnotíte?
Přijaté změny hodnotím jako standardní. Podle obdobných jednacích řádu se řídí jednání zastupitelstev řady měst nebo i zastupitelstva Jihočeského kraje.

Co v jednacím řádu podle Vás nyní chybí?
Srozumitelnější pravidla pro vystoupení občanů města v rozpravě a specifikace toho, komu se v případě neúčasti na jednání zastupitelstva zastupitel omlouvá.

Miroslav Lorenc, ANO:
Bylo nutné přijmout změny jednacího řádu? A proč ano nebo proč ne?
Osobně jsem přesvědčen, že změny jednacího řádu byly nutné. Některé změny vyplývaly z upřesnění výkladu zákona o obcích dozorovým orgánem – ministerstvem vnitra. Jiné byly zapracovány ve snaze zlepšit a zkrátit průběh zasedání zastupitelstva, zejména délky rozpravy k jednotlivým projednávaným bodům. V poslední době se diskuze velmi často odklonila od tématu projednávaného bodu k osobním atakům či jiným slovním výpadům, místo toho, aby se řešila podstata věci.

Jak změny hodnotíte?
Po posledním zasedání zastupitelstva jsem z reakcí opozičních zastupitelů v souvislosti s úpravou jednacího řádu velmi zklamán. Zjevně nebyl pochopen záměr jednotlivých změn. Jednací řád byl naopak napaden pro rozpor s nálezem Ústavního soudu a též z hlediska omezování práv a svobod členů zastupitelstva, a i to přesto, že byl předem konzultován s dozorovým orgánem. Ten až na pár připomínek, týkajících se upřesnění výkladu zákona o obcích, neshledal žádná pochybení. Místo konstruktivní diskuze, vedoucí k nastavení takových pravidel, které by zjednodušily a hlavně zkrátily zbytečné a zdlouhavé diskuze, se ze strany opozičních zastupitelů ozývaly pouze negativní reakce či posměch a současně žádosti o zrušení předložených úprav a návrat k původní verzi jednacího řádu.

Co v jednacím řádu podle Vás chybí?
V současném platném jednacím řádu není jednoznačně definována možnost vystoupení členů rady města, tajemníka či vedoucích odborů, ředitelů a jednatelů, jak z hlediska časového, tak počtu jejich vystoupení. Je samozřejmé, že v případě dotazů ze strany zastupitelů, kteří mají právo v souladu s § 82 zákona o obcích vznášet dotazy, podněty a připomínky, se vedení města snaží odpovědět přímo na zasedání zastupitelstva místo toho, aby využilo 30 denní lhůty na odpověď. Bohužel i toto bylo napadeno ze strany opozice. Další výtkou byla nejednotnost omezení výstupů v diskuzi pro zastupitele a občany, přičemž občané jsou v současném platném jednacím řádu omezeni pouze délkou jejich výstupu, a to třemi minutami. Při úpravách jednacího řádu se vycházelo z dosavadní praxe, kdy občané téměř vždy mluvili k věci a do rozpravy či v bodě "Různé" se ve většině případů přihlašovali pouze jednou. Doba a vše se neustále vyvíjí, a proto bude s největší pravděpodobností v příštím návrhu jednacího řádu zapracována související úprava.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace