banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Relaxační malba pro dospělé

  pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

 • Václav Neckář se skupinou Bacily

  pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Prachatická opozice označila jednací řád za náhubkový a nedemokratický

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Tvrdá kritika a odsouzení. Tak reaguje prachatická opozice složená z ODS, Živých Prachatic, Pro Prachatic a KDU-ČSL na nový jednací řád zastupitelstva. V něm koalice omezila možnost každému zastupiteli vystoupit k jednomu bodu programu jen dvakrát a maximálně po dobu tří minut. Navíc není nově možné navrhovat usnesení v bodě různé.

 

Významně se tak pro opozici omezila jedna z mála možností, jak prezentovat své názory na kroky vedení. Rozhodnutí koalice vyvolalo navíc i kritiku místních medií. O názory na nový jednací řád jsme požádali lídry všech sdružení a stran v zastupitelstvu. Dnes přinášíme stanoviska opozice.

Jan Bauer – ODS:
Bylo nutné přijmout změny jednacího řádu? A proč ano nebo proč ne?
K těmto změnám jednacího řádu nevidím žádný důvod. Je to zbytečné vyhrocení už tak napjaté situace v zastupitelstvu. Nechápu motivy vedení města a myslím, že to Martin Malý vůbec nemá zapotřebí. Zefektivnit průběh jednání zastupitelstva lze i jinak než omezením vystoupení zastupitelů. Například lepší komunikací se zastupiteli a respektováním odlišných názorů.

Jak změny hodnotíte?
Koalice si odsouhlasila "náhubkový" jednací řád. Je to směšné, nepromyšlené a nebude to fungovat. Ani komunisty podporovaný Andrej Babiš, který má zastupitelskou demokracii za žvanírnu, nakonec ustoupil od záměru omezit vystoupení poslanců. Zalekl se toho. Zato v Prachaticích antikomunista Malý vládne s komunisty a ještě historicky poprvé omezuje svobodu projevu zastupitelů. Protože jako poslanec mohu ze zákona vystoupit kdykoli, děsím se, že nakonec budu mluvit jako jediný poté, co si ostatní kolegové vyčerpají přidělený limit.

Co v jednacím řádu podle Vás nyní chybí?
Mimo pár drobností nic. Svět kolem nás se rychle vyvíjí, takže logicky i jednací řád není neměnné dogma. Nebráním se rozumným změnám, které ovšem budou domyšlené a projednané i s opozicí. Problémem našeho zastupitelstva je nekomunikace a válcování třeba i dobrých názorů na sílu. Řešit to omezením práva vystupovat považuji za velkou politickou chybu.

Jakub Nepustil – Živé Prachatice:
Bylo nutné přijmout změny jednacího řádu? A proč ano nebo proč ne?
Nový jednací řád nebylo vůbec nutné přijímat. Hlavním důvodem změn navržených a prosazených současnou vládní koalicí pod vedením pana starosty Martina Malého je omezení diskuze i představování návrhů opozičních zastupitelů. Každý zastupitel může představovat svůj návrh pouze 5 minut a do debaty se přihlásit pouze 2x po maximálně 3 minutách. Pokud by vedení města mělo zájem o rozkvět města a spolupráci napříč politickým spektrem, potom nebyl žádný důvod zabývat se formálními úpravami jednacího řádu, který jen omezuje možnosti se jednotlivými body zodpovědněji zabývat. Argumentace o větší „pružnosti" jednání je absurdním argumentem. Jednání by měla být konstruktivní a ve prospěch města, ne omezovaná počtem nebo délkou příspěvků. - Ukazuje se, jaký význam měl náš návrh na častější jednání zastupitelstva. Pokud by jednání byla častější, nebylo by třeba pro větší „zpružnění" /slova M. Malého/ jednacím řádem omezovat projednávání jednotlivých bodů. Na druhou stranu je asi všem jasné, že co nejméně časté a co nejkratší jednání zastupitelstva s co největším omezením opozice a veřejnosti je výslovný záměr současného vedení města.

Jak změny hodnotíte?
Změny jsou jednoznačně vyvolány pouze snahou omezit možnosti jiných než radnici ovládajících subjektů se na správě a rozvoji města podílet. Místo snahy spojit síly a využít potenciálu veřejnosti a všech zastupitelů se plýtvá energií, jak možnosti předkládání návrhů nebo konstruktivní oponenturu co nejvíce ztížit. Cílem nového jednacího řádu tedy není rozkvět města, ale pouze zarputilá snaha o umlčení jiných názorů a udržení pozice současného vedení města v čele s panem starostou Martinem Malým.

Co v jednacím řádu podle Vás nyní chybí?
V jednacím řádu nám chybí vyjádření ochoty ke spolupráci a zájem o rozkvět města. Potvrzením ostatně je, že nový jednací řád nevznikl na základě konsenzu všech dotčených, ale byl prosazen silou přes nesouhlas opozice. Jednací řád jsou formální pravidla, jak upravit průběh zastupitelstva. Pokud by byl zájem o konstruktivní spolupráci na rozvoji města, mohl by být jednací řád velmi jednoduchý, když cílem by měla být otevřená spolupráce a násilně neomezovaná diskuze.

Robert Zeman – Pro Prachatice:
Bylo nutné přijmout změny jednacího řádu? A proč ano nebo proč ne?
Nebylo. Klíč k "zefektivnění" zastupitelstev je v jejich častějších jednáních a v práci na vztazích. A funkční vztahy jsou jen ty vyvážené, založené na spolupráci, respektu k partnerovi, soupeři... Je to trvalá věc a musí být hodně v každém z nás a zároveň na tom stále pracovat.

Jak změny hodnotíte?
Negativně. V podstatě ničí podstatu zastupitelské demokracie. Škodí všem občanům, protože její potřebu, vážnost velmi snižují v očích každého normálního občana.

Co v jednacím řádu podle Vás nyní chybí?
Budu se snažit, abychom měny anulovali, vrátili se minimálně k tomu dosavadnímu. A třeba v rámci restartu zastupitelských vztahů dovedeme zařadit i prostor pro veřejnost na začátku jednání.

Růžena Štemberková – KDU-ČSL:
Bylo nutné přijmout změny jednacího řádu? A proč ano nebo proč ne?
Z hlediska úprav jednacího řádu, jak nám byly dne 8. dubna předloženy, se nedomnívám, že to bylo potřeba. Dle mého názoru dochází k omezování demokratických principů. Vymezovat čas bez ohledu a na rozlišení o jaký projednávaný bod (téma) se jedná na 2x3 minuty je limitující. Pro občany pak 3 minuty bez vymezení počtu. - Starosta během jednání na otázku, jak se bude v zastupitelstvu komunikovat, pak chladně odpoví, že existuje písemná forma. Nedomnívám se, že k veřejnému projednání věcí veřejných je vhodná korespondenční forma. Další novinkou je odejmutí slova starostou či nechat většinově hlasovat ZM o ukončení diskuze... Zkrátka opoziční názory jsou nežádoucí. Na neveřejných jednáních čas omezován není, nechť pracovní jednání ať se neorganizují, neboť vedení města o názory dalších nestojí, dle mého názoru. Nutno také podotknout, že výše zmíněné novinky přicházejí ani ne do měsíce od doby, kdy vedení města vydalo Zásady pro vydávání Radničního listu, kde je omezen počet znaků pro členy zastupitelstva a to rovných 950 znaků včetně mezer. Tedy pro všechny zahrnujíc jak starostu, tak jeho místostarosty...

Jak změny hodnotíte?
Diskriminačně. Je to omezení demokracie a demokratických principů, práva na svobodu projevu a vyjádření názorů.

Co v jednacím řádu podle Vás nyní chybí?
Není řešen způsob projednávání více návrhů a chybí mi zdůvodnění, proč v rámci bodu různého není možné navrhovat usnesení.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  V tolika městech to mají také tak upravené, jako v Prachaticích, ale nikde jinde nebrečí jako opozice v Prachaticích. Jsou to chudáci...

  Vloženo 18.4.2019 21:34:02

  • Jakub Nepustil 

   Reagovat

    

   Můžete se prosím anonymní čtenáři představit jménem?

   Vloženo 19.4.2019 14:01:34

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace