banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

  pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

  Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

 • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

  pátek 23.8 21:00 - Vlksice

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Prachatická opozice se chce více podílet na Radničním listu a varuje před příkladem Strakonic

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 7.1.2019 17:43

PRACHATICE – Rozsudek o zrušení strakonických voleb už začíná ovlivňovat diskuse i jinde. Jedním z prvních míst, kde opozice použila zrušení strakonických voleb při diskusi o radničních mediích, jsou Prachatice. Tady se opozice pokusila prosadit, aby také její zástupci seděli v redakční radě Radničního listu a měli i větší vliv na program, který si město platí v kabelové televizi.

 

Krajský soud strakonické komunální volby zrušil a uvedl mnoho důvodů pro své rozhodnutí. Jedním z nich bylo i to, jakým způsobem byl používán zpravodaj města pro propagaci vládnoucí Strakonické veřejnosti a jejích úspěchů v čele města. Rozsudkem se nyní bude zabývat Ústavní soud, ale už nyní je argumentace krajského soudu přebírána opozičními stranami. Pro ty jde o vodu na mlýn, aby mohly více prosazovat své názory a postoje do radničních medií.

V Prachaticích se družení Živé Prachatice pokusilo prosadit, aby v redakční radě Radničního listu seděli zástupci všech stran zvolených do zastupitelstva. A také aby vznikla jasná pravidla pro vydávání listu. Impulsem pro ně ale nebyl jen rozsudek týkající se Strakonic, ale také to, že vedení prachatické radnice si samo zařídilo možnost reagovat na opoziční názory ještě v daném čísle, zatímco opozice mohla reagovat až v dalším vydání za měsíc.

Návrh také doporučoval inspirovat se analýzou a doporučeními sdružení Oživení k tomu, jak mají vypadat radniční media, aby byla vyvážená. Zaznělo také, že v minulém volebním období nebyla do Radničního listu zařazena většina pozvánek, které do něj poslala Živá Vila, která byla vedení města trnem v oku, a její aktivity nepodporovalo.

„V Radničním listu nám chybí možnost reagovat," řekla předkladatelka návrhu Barbora Koritenská s tím, že pokud by v redakční radě byly všechny strany, reagovat by bylo možné. Navrhla také vytvoření jedné strany v listě k svobodné diskusi o jednom vybraném problému.

Starosta Martin Malý návrh zcela neodmítl, ale protože podle něj bylo málo času na jeho prostudování, ho nepodpořil. A s ním se hlasování zdržela i celá jedenáctičlenná koalice a návrh proto neprošel. „Neříkám, že je to špatně, že to odmítám, ale teď to nepodpořím, abychom to podrobili nějaké diskusi," řekl starosta. „Říkáte nám tedy možná ano..." reagoval na to Michal Piloušek z Živých Prachatic. „Dobře víme, co se stalo ve Strakonicích a jedna z věcí, co tam byla špatně, bylo ovlivňování radničního zpravodaje," dodal.

Vznik pravidel podpořil i Jan Bauer z ODS, který je také poslancem a který také zmínil příklad Strakonic. „Není možné, aby se tím tlačilo jenom těm, co jsou zrovna u žezla," řekl a zmínil, že pokud nebudou samosprávy pracovat na větší vyváženosti radničních medií, je možné to řešit i zákonodárnou iniciativou. „Ty jsi to (Radniční list – poznámka redakce) zpolitizoval. Tak to je," vyčetl nakonec starostovi, který to odmítl.

A od Radničního listu se posunula diskuse i ke kabelové televizi a návrh Živých Prachatic na pravidla využívání radničních medií podpořili i Robert Zeman a Růžena Štemberková. Kdy nová pravidla vzniknou a jestli se na jejich tvoření bude podílet i opozice není zatím jasné. Starosta to u svého vyjádření, že není proti a diskusi se nebrání, neuvedl.

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Kverulant 

  Reagovat

   

  Dalo by se pochopit, že si pan starosta nestihl návrh řádně prostudovat. Při jeho vytížení, kdy pracuje za tři (sebe a své dvě podržtašky), je to opravdu pochopitelné. Smutné je, že ani zbytek členů koalice neměl žádné připomínky. Znamená to tedy, že návrh ani nečetli a jen čekali na pokyn vůdce ...

  Vloženo 9.1.2019 23:40:03

 • Eda 

  Reagovat

   

  Není mi jasný, proč si v Prachaticích berete do huby Strakonice, když víte o situaci tady naprostý houby. Když vládl 16 let Vondrys, nikoho do radničních novin nepustil, jen se tam holedbal svýma úspěchama, okupoval i Strakonickou televizi a na zastupitelstvu nikoho nepustil ke slovu, Hrdličku vždycky rovnou vypnul. Proti minulosti je Strakonická veřejnost slabý čajíček. My sme rádi, že máme konečně změnu a půjdeme znovu volit SV, to je jasný.

  Vloženo 7.1.2019 19:19:37

  • Jan 

   Reagovat

    

   Jen kdybys nekecal flyboy Édo prostý to pobiječi much. Příznivci reálného socialismu tj. všeho zadarmo samozřejmě budou volit jako minule, to se ví. To tu nemusíš opakovat.

   Vloženo 7.1.2019 19:32:35

 • Jan 

  Reagovat

   

  Spolupracujte v Pt konstruktivně, příklad St je varování, ale pozor na ODS a jejího politického dynosaura. Touha po moci u této strany je bezbřehá, káží vodu a pijí víno tj. pod pláštíkem starostlivosti o všechny občany dělat politiku pro své vyvolené dle hesla: Neplatit daně se vyplácí.

  Vloženo 7.1.2019 18:57:58

  • Pepouš 

   Reagovat

    

   Honzíku, ty pobíječi masařek, 16 let si se neozval (když to tu vedli podle sebe Pavlíci a jejich PROTON) a teď si chytrej. Podívej se na výsledovky PROTONU za poslední 4 roky co nesedí jejich ČSSD Jóžin v zastupitelstvu, jasně je vidět, že přihrávačky skončily. Zisky padaj dolu. Proto ten vodpor, nejsi ty nakonec s prostý spolumajitel PROTONU?

   Vloženo 11.1.2019 08:10:33

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace