Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Kreativní dílnička

  pondělí 18.11 18:00 až 21:00 - DDM Netolice

  Kreativní dílnička při které si můžete snadno a jednoduše vyrobit penál, kosmetickou tašku nebo nákupní tašku. Dílnička je vhodná i pro začátečníky.

 • Postavme se na své nohy

  pondělí 18.11 17:30 - Katolický dům, Dačice

  Přednáška s fyzioterapeutkou Jitkou Jakubcovou. Uvědomme si společně, jak krásné může být, stát na vlastních nohách.

Zobrazit všechny události
 

Prachatická opozice vymyslela na koalici další fígl a donutila ji dělat zastupitelstva častěji

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – Prachatické zastupitelstvo se sejde tento měsíc už potřetí. To se v jeho historii asi ještě v jednom měsíci nestalo. Za vším stojí pokračování politického střetu opozice a koalice, o častější jednání. Tentokrát opozice využila své síly a jednání, které se bude konat 29. dubna, tak bude prakticky celé v její režii. A opozice navíc přišla s dalším fíglem, jak obejít náhubkový jednací řád, který koalice schválila na minulém jednání. Jednat se přitom bude o poměrně zásadních věcech.

 

Koalice schválila, že každý zastupitel může v diskusi k jednomu bodu vystoupit jen dvakrát a po dobu maximálně tří minut. V praxi to vedlo k tomu, že za jedno vystoupení byla považována i upřesňující otázka zastupitele nebo se do tří minut počítal i čas, ve kterém starosta odpovídal nebo reagoval. Opozice to zkusila obejít tím, že se její zastupitelé přihlásili v jednom případě do diskuse také jako občané, kteří počet vystoupení v diskusi nemají omezený. Koalice už dala najevo, že to vyřeší zpřesněním jednacího řádu.

Nyní ale opozice přišla s fíglem, kterému bude koalice čelit jen těžko. Všech deset opozičních zastupitelů bude předkladatelem společného návrhu. A počet vystoupení předkladatele v diskusi není a těžko může být z logiky věci omezen. Předkladatel totiž musí mít možnost reagovat na dotazy a podněty. Opozice takto v pondělí 29. dubna od šestnácti hodin v Národním domě předloží novelu jednacího řádu, bude také chtít projednat zásady pro vydávání Radničního listu a letošní Slavnosti Zlaté stezky. Tyto body mají deset předkladatelů.

Opozice tak dává jasně najevo, že se svého aktivního postoje nevzdá a koaličnímu zpružnění jednání se postaví. Navíc to dává najevo i tím, že poprvé využívá svůj asi nejsilnější nástroj, který má – možnost vynutit si svolání jednání zastupitelstva města. Starosta totiž musí svolat jednání zastupitelstva, pokud o to požádá třetina zastupitelů.

V minulém volebním období bylo v opozičních lavicích šest zastupitelů a chyběl jim na to jeden hlas. Nyní je jich deset a tak požádali o svolání jednání k bodům, které chtějí předložit. Pokud bude opozice tento nástroj využívat dál, bude muset starosta svolávat jednání podle toho, kdy o něj opozice požádá. Jinak řečeno opozice si prostě častější jednání zastupitelstva vynutí, i když koalice to dosud odmítala. Prachatice tak zřejmě čeká volební období, kdy se budou svolávat jednání zastupitelstva ke koaličním bodům a jindy pak k opozičním bodům.

Jednání 29. dubna pak bude hlavně v režii Jakuba Nepustila. Na programu je deset bodů, u kterých je předkladatelem on sám a u dalších tří je spolupředkladatelem. Mezi navrženými body je například zrušení místních poplatků za stánkový prodej, za prodej vlastních výpěstků a hlavně poplatku za předzahrádky. To by mohlo před turistickou sezónou ulevit místním restauracím.

„Předzahrádky před restauracemi a vystavení zboží před obchody přispívají k oživení města, příznivě ovlivňují pobyt lidí ve městě, přispívají k podpoře turistického ruchu. Stejně tak stánkový prodej a prodej výpěstků přispívají k živému obrazu města a delšímu pobytu lidí v ulicích, podpoře malých výrobců a pěstitelů," uvedl Jakub Nepustil v důvodové zprávě pro zastupitele. Město na těchto poplatcích vybere ročně zhruba padesát tisíc korun.

Jakub Nepustil se chce také pokusit prosadit pořízení studie, která by řešila, jak ve městě obnovit městské trhy nebo řešit přemístění informačního centra ze Staré radnice do Solnice, kde je i obřadní síň a expozice děl Otto Herberta Hajeka. A Živé Prachatice také chtějí prosadit pořízení studie, která by navrhla, jak zvýšit bezpečnost chodců, kteří přechází obchvat města v místě jeho křížení s Lázeňskou ulici.

„Místo křížení ulice se silnicí II/141 je nebezpečným místem pro chodce, nedá se ale patrně očekávat, že Správa a údržba silnic Jihočeského kraje přijde sama s iniciativou realizace bezpečnějšího místa pro přecházení. Je tedy na vedení města Prachatice, aby s touto iniciativou přišlo samo a dále ji prosazovalo. Zpracování studie městem může být prvním krokem, pokud vedení města nevyvine tlak na SÚS, aby tento krok realizovalo samo," uvedl Jakub Nepustil v důvodové zprávě.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace