Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

    pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

    Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

  • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

    pátek 23.8 21:00 - Vlksice

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Prachatické téměř letní pekání. Zvyk až z dob antických Keltů

 Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

    Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PRACHATICE – U svatých Petra a Pavla na prachatickém hřbitově se na Velikonoční pondělí opět pekalo. Letitá tradice, o které nikdo vlastně ani neví, jak dlouho se zde udržuje, sem opět přilákala davy lidí. Počasí bylo téměř letní, což je na Velikonoce asi spíše výjimka, protože tu často ještě sněží a i proto se parkoviště pod hřbitovem rychle zaplnilo.

 

Dopoledne se zde postupně vystřídala velká část města. Hlavně mladí lidé tu pak učili pekat i své děti. Podle etnografů Jihočeského muzea je pekání, které v Prachaticích přežilo, zvyk z dob Keltů a symbolizuje souboj končící zimy a začínajícího jara. Jde v něm o ťukání vajíčky o sebe a vyhrává ten, kdo má vajíčko méně poškozené. A Prachatičtí dodržování starobylého obyčeje tradičně spojili i se společenským setkáním, kterým tu pekání také je, anebo s návštěvou hrobů a kostela sv. Petra a Pavla.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace