banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • O prrincezně, Liciášovi a makových buchtách

    neděle 22.9 15:00 - Milevsko - amfiteátr

    Pohádka

  • Lollipopz - Tábor

    neděle 22.9 16:00 - Tábor, hotel Palcát

    Zábavná hudební show, jehož součástí jsou mimo jiné oblíbené soutěže a spousta písniček ze všech doposud vydaných alb.

Zobrazit všechny události
 

Prachatičtí zastupitelé ušetří za papír, tisk a poštovné. Otevření být ale příliš nechtěli

PRACHATICE – Prachatické zastupitelstvo začne poměrně výrazně šetřit na papírech, které dostávají zastupitelé jako podklady pro svá jednání. Schválili totiž úpravu svého jednacího řádu a od zářijového zasedání začnou dostávat materiály v elektronické podobě. Jde o novinku, na kterou se budou muset připravit i budoucí zastupitelé, protože každý na to bude muset být vybaven technikou.

 

Zastupitelé začnou dostávat podklady přes zabezpečený portál, ze kterého si je budou moct stáhnout. Informaci o tom, že si je mohou stáhnout, budou dostávat emailem a město jim bude muset pro tyto účely zřejmě pořídit zabezpečené emailové adresy. „Tento projekt nám umožní snížit náklady na distribuci materiálů,“ řekl vedoucí kanceláře starosty Milan Batysta. Součet úspor zastupitelům nikdo nepředložil, ale půjde o částku zahrnující poštovné za balíky s materiály, balné i tisk materiálů, které často čítají desítky stran a rozesílaných zhruba pětkrát do roka jednadvaceti zastupitelům.

 

Znamená to, že zastupitelé a to i ti noví, kteří vzejdou z podzimních voleb, by měli počítat s tím, že by měli vlastnit na čtení materiálů v elektronické podobě počítačovou techniku. Těm, kteří s ní nevládnou nebo se jejímu používání vyhýbají a nemají ji, ale město vyjde vstříc. „Jestli by někdo potřeboval buď zapůjčení či jinou formu poskytnutí tabletu – není problém,“ řekl místostarosta Jan Klimeš (ČSSD).

 

Jednací řád a otázky týkající se podkladů pro jednání zastupitelstva i zápisy a záznamy z nich byly v tomto volebním období v Prachaticích předmětem velkých politických sporů mezi opozicí a koalicí. Zejména zastupitelé Robert Zeman (Pro Prachatice) a Jan Bauer (ODS) se snažili prosadit zveřejňování podkladů pro jednání zastupitelů, které je už běžné ve většině větších měst Jihočeského kraje. Koalice to ale odmítla. „Stávající systém zveřejňování důležitých dokumentů Městským úřadem Prachatice jde často nad rámec zákona a rada města jej podkládá za postačující,“ uvedl před více než třemi lety starosta Martin Malý (NEZÁVISLÍ) v odpovědi na návrhy Roberta Zemana. A stejně jako rada to odmítlo i zastupitelstvo.

 

Spory se týkaly i toho, že koalice si v úvodu volebního období prosadila, že kdo ze zastupitelů chce uvést nějakou svou připomínku nebo návrh do zápisu, musí ji předložit písemně nebo ji diktovat zapisovatelkám slovo od slova. Opozice si stěžovala, že to omezuje a blokuje diskusi. Velmi obtížné bylo i jednání o zveřejňování audiovisuálních záznamů z jednání na webu města. Nakonec se ho podařilo prosadit až po několika návrzích až zhruba v polovině volebního období.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace