banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Začarovaný les

  pondělí 22.7 10:00 - Protivín, KD

  Loutková pohádka.

 • Kašpárek a prasátko

  pondělí 22.7 15:00 - Protivín KD

  Loutková pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Proč a jak stavěl Jiří Zimola dům na Lipně

Jiří Zimola na dubnovém mimořádném krajském zastupitelstvu, kde rezignoval.

Jiří Zimola na dubnovém mimořádném krajském zastupitelstvu, kde rezignoval.

AKTUALIZOVÁNO - 10.5.2017 15:54

JIŽNÍ ČECHY – Bývalý hejtman Jiří Zimola, který 27. dubna odstoupil z funkce v čele kraje, uspořádal dnes v Českých Budějovicích tiskovou konferenci, kde předložil audity zpracované společností NSG Morison a Ústavem znalectví a oceňování VŠTE, a také odpovídal na otázky, související s aférou kolem rekreačních domů na Lipně. Kauza odstartovala článkem v deníku Blesk v den zahájení březnového stranického sjezdu ČSSD a vyvrcholila rozpadem krajské koalice. Investorem čtyř domů je končící předseda představenstva Jihočeských nemocnic Martin Bláha a dva z domů mají po dokončení patřit Jiřímu Zimolovi a jeho bývalému náměstku Jaromíru Slívovi (oba ČSSD). Předloženy byly doklady, že Martin Bláha s manželkou měli příjmy mimo Jihočeské nemocnice v letech 2009 - 2016 ve výši 25 milionů. Investiční akce na Lipně stála 17 milionů. Jihočeské týdeníky oslovily v této záležitosti Jiřího Zimolu souborem otázek, celý rozhovor najdete v dnešním vydání Táborska, Strakonicka, Píseckých postřehů a Milevských novin. Tady je úvod rozhovoru, v němž pak Jiří Zimola mluví i o svých dalších plánech.


Vzpomenete si, kdy a jak se zrodil nápad postavit si domek na Lipně?

V roce 2013 jsem se rozvedl a veškerý společný majetek jsem přenechal ženě a dětem. Bydlel jsem potom v pronájmu v Českých Budějovicích a chtěl jsem si pořídit nějakou nemovitost, pro případ, kdyby se cokoli stalo. Proto jsem kývl na nabídku od pana Bláhy.

Čili vás oslovil Martin Bláha?

Ano, nabídka vzešla od něj.

Proč došlo k dohodě, že stavebníkem bude on a nestavěl jste na své vlastní stavební povolení?

Pan Bláha mě oslovil s hotovým stavebním projektem. Bylo tedy nejjednodušší, aby čtyři identické domy obstaral jeden člověk na jedno stavební povolení. Samozřejmě za situace, že jsme spolu měli uzavřenou smlouvu o spolupráci a v ní zanesena práva a povinnosti obou stran.

Teď ale čelíte kritice, že předseda představenstva Jihočeských nemocnic coby váš podřízený realizoval vaši stavbu. Jaké jsou vaše vztahy s Martinem Bláhou? Znali jste se už před jeho příchodem do vedení Jihočeských nemocnic?

Martin Bláha není a nebyl mým podřízeným, do funkce ho schválila Rada Jihočeského kraje. Znali jsme se z dřívějška, s jeho otcem jsem spolupracoval ve funkci starosty Nové Bystřice. Syna, tedy pana inženýra Bláhu, jsem tak znal jako zdatného ekonoma a manažera. I proto jsem ho oslovil s nabídkou a představil ho nejdříve paní Stráské, tehdy náměstkyni pro zdravotnictví, a následně celé Radě Jihočeského kraje. Ta byla tehdy složená ze zástupců ČSSD a ODS a právě tato tehdejší koalice ho zvolila do představenstev jihočeských nemocnic. Je tedy nyní pokrytecké ze strany ODS a pana Kuby či Zahradníka tvrdit, že o ničem nevěděli. Věděli, neboť pro to sami hlasovali.

Jak se stavba financuje a kolik váš dům stojí?

Objednatelem staveb je pan Bláha. Mezi sebou máme uzavřenou Smlouvu o spolupráci, jejíž součástí je dohoda o budoucí kupní smlouvě. Na základě této smlouvy jsem zaplatil panu Bláhovi v květnu 2015 zálohu ve výši dva miliony korun a zavázal se po kolaudaci uhradit celou kupní cenu, rozpočtovanou ve výši 4,5 milionu korun. Postup tedy podobný, jako když si chcete koupit dům či byt od developera.

Víte něco o tom, jak získal Martin Bláha pozemek a za kolik?

S nabídkou mne oslovil pan Bláha až v době, kdy měl pozemek ve vlastnictví. Důležité pro mě bylo, jaká bude celková cena domku včetně pozemku a zda si budu moci zasáhnout do projektu například výběrem vlastních podlah, kuchyně nebo zařizovacích předmětů.

Víte, kdo domy projektoval?

Ano, Jindřichohradecká projekční společnost s.r.o.. S jejím majitelem panem Špulákem jsme se dokonce v jednu chvíli osobně potkali a úpravy projektu mého domku jsme diskutovali.

Kdo je stavební firmou a je možné, že domky staví firmy, které pracují i pro Jihočeské nemocnice? Byť například jako subdodovatelé?

Generálním dodavatelem byla firma Stavikom Mládek pánů Františka Mládka z Deštné a Jaroslava Krátkého ze Světců, která nikdy žádnou zakázku pro nemocnice ani Jihočeský kraj nerealizovala. Je pravda, že některé drobné subdodavatelské práce vykonaly i firmy, které menší zakázky u nemocnic dříve získaly, ale to je dáno tím, že jsou to často regionální firmy, které jsou špička ve svém oboru. Navíc se kdokoli může přesvědčit, že ceny, za které práce vykonaly, nejsou podezřele nízké a naprosto odpovídají normálu.

Šetří celou věc policie?

Celý rozhovor přinášejí dnešní Jihočeské týdeníky. 

Diskuse k článku - 31 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • moralista 

  Reagovat

   

  Chtěli jsme v roce 89 západ,tak jej máme!!!! Nebo si chceme být všichni rovni ???
  Tomu snad nevěří ani sám pan Dlouhý.........
  Zameťme si všichni před vlastními prahy, kdo jaký má barák,vilu,chalupu,chatu ????
  Rozhlédněme se jen po residencích zde na jihu ..... v celé ČR.

  Vloženo 14.5.2017 22:02:19

 • anonymni ctenar 

  Reagovat

   

  Same kritizovani,kdyby tam byl jiny nebo kdokoliv tak by delal to same anebo ještě horsi věci,Myslim si ze každý ma před svým prahem hodne co zametat a nekoukat do druhého talire. To jsou ty cesi zavistivci, vzpamatujte se konecne. Panu Zimolovi preji velky uspech a nedejte se .

  Vloženo 12.5.2017 21:47:32

  • bodejť 

   Reagovat

    

   závidí mu poctivě ukradené miliony ze zdravotnictví. A ani nemají zameteno. Léčíte se? V Budějkách je slušná psychiatrie.

   Vloženo 12.5.2017 21:55:24

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A už se někdy nějakej politik k něčemu přiznal? Kromě Grosse teda, ale jak všichni víme, toho k tomu vedly vyšší důvody. Je to neskutečný, věřím tomu, že do politiky nastupují s dobrou vizí, která později vezme za své. Peníze jsou holt peníze. Já nevěřím, že Zimola mluví pravdu, když si vezmu, jak zapíral Lánskou schůzku a obelhával nás všechny, proč by to mělo teď být jinak.

  Vloženo 12.5.2017 08:05:12

 • Honza. 

  Reagovat

   

  Zřejmě dobře vybraná auditorská firma.

  Vloženo 11.5.2017 22:11:32

  • Zdeňek 

   Reagovat

    

   Aby ne, vybíral ji pan Bláha.

   Vloženo 12.5.2017 06:23:24

 • Radim N. 

  Reagovat

   

  Prej audit :),:),:)

  Vloženo 11.5.2017 18:34:10

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   možná z češtiny

   Vloženo 11.5.2017 19:22:11

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace